Tabipler Odası Başhekim Restleşmesi: Kadın Doktorun Darbından Sonra Hastaneyi Başlarına Yıkmakla Tehdit Etti İddiası!

Başhekim Ahmet Güzelçiçek ile Şanlıurfa Tabipler Odası arasındaki restleşme devam ediyor. Başhekimin kardeşinin kadın doktoru darp ettiği, ardından verilen beyaz kodun 3 defa Başhekim tarafından iptal edildiği iddialarının ardından Başhekim Tabip Odasını savcılığa şikayet ettiğini açıklamıştı. Şimdi de Tabip Odasından dikkat çeken bir açıklama geldi. "Tüm bunlar yaşanmamış gibi bir algı yaratılmaya çalışılıyor" dedi.

Gündem 10.11.2020, 18:35 10.11.2020, 18:43 Güler Sağlam
Tabipler Odası Başhekim Restleşmesi: Kadın Doktorun Darbından Sonra Hastaneyi Başlarına Yıkmakla Tehdit Etti İddiası!

Şanlıurfa, geçtiğimiz günlerde çok tartışılan sağlıkta şiddet olayıyla gündeme geldi.

İddialara göre; Harran Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Başhekimi Dr. Öğretim Üyesi Ahmet Güzelçiçek'in kardeşi, 5 Kasım 2020 tarihinde koronavirüs salgını nedeniyle entübe olan babasının durumunun kötüleşmesinin ardından doktorlarla tartışıp saldırdı. Doktorların fotoğraflarının da çekildiği ve tehdit edildiği iddialarının ardından Şanlıurfa Tabipler Odası'ndan tepki geldi. Başhekim Güzelçiçek'i istifaya çağıran açıklamada Tabipler Odası, olayın takipçisi olacaklarını belirtti. 

Tabipler Odasının açıklamasını 'iftira' olarak niteleyen Güzelçiçek ise dün Şanlıurfa Adliyesine giderek olayı yargıya taşıdı. Güzelçiçek'in suç duyurusunda bulunması sonrası Tabipler Odasından bir tepki daha geldi.

Olayların yaşanılmamış gibi gösterildiğini öne süren Tabipler Odası, açıklamada şu ifadelere yer verdi:

"Geçtiğimiz günlerde Harran Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde gerçekleşen aralarında iki hekim, hemşireler ve anestezi teknisyeni arkadaşlarımızın olduğu sağlık çalışanlarına karşı meydana gelen şiddet olayı ve olaya müdahalede yaşanan aksaklıklar ile ilgili yaptığımız açıklama sonrasında, sanki tüm bunlar yaşanmamış gibi bir algı yaratılmaya çalışılması ve odamız hakkında suç duyurusunda bulunulması üzerine bu konuda tekrar açıklama yapma gerekliliği doğmuştur.

Yaptığımız açıklamada da bahsettiğimiz gibi birçok hekim, hemşire, sağlık çalışanının bizzat tanık olduğu şiddet olayı yaşanmış ve maalesef bu şiddet meslektaşımız olan hastane başhekiminin kardeşi ve yakınları tarafından gerçekleşmiştir. Bir gün öncesinde yine Pandemi polikliniğinde başhekimin yakını olduğunu söyleyen kişiler poliklinikte çalışanları "Hastaneyi başlarına yıkmakla" tehdit etmiş; olayın ertesi günü tehdide maruz kalan doktor tarafından durum bizzat başhekime iletilmiştir.

Personel Sağlık Whatsapp grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yapılan açıklamanın hiçbir yerinde yakınları veya kardeşi dahi olsa suçun şahsiliği ilkesi gereğince başhekim şiddetten sorumlu tutulmamıştır. Hekimler ve Tabip Odası olarak eleştirdiğimiz nokta gerekli güvenliğin alınmaması, Covid pozitif olan bir hastanın bu kadar fazla yakınının Covid servisinde bulunması ve beyaz kodun gereğinin yapılmamasıdır.

Tabip Odası olarak yaptığımız açıklamada beyaz kodun hastane yönetimi tarafından engellendiği vurgulanmıştır. Beyaz kodun etkisiz kılındığı; beyaz kod verilmesine rağmen emniyet güçlerinin kendiliğinden değil avukatımızın kendi araması sonrası gelmelerinden anlaşılmıştır. Burada başhekimin yapması gereken şey, olay ile ilgili soruşturma açıp beyaz kodun işlememesinin nedenlerini ortaya çıkarmak ve kamuoyuyla paylaşmaktır. Başhekim olaya neden olanların akrabası olması nedeniyle değil, kendisi orda olmasa dahi beyaz kodla ilgili yaşanan sorundan yönetimin başında olan bir idareci olduğu için sorumlu tutulmuştur. Yaşanan olay böylesi zor bir dönemde, zor şartlarda görev yapan asistan hekimlerde büyük bir kırgınlığa ve öfkeye yol açmış; gün boyu çok sayıda hekim arkadaşımız Tabip Odasına ulaşarak konuya duyarlılık göstermesini talep etmiştir. Her insanın çok net bir şekilde karşı çıktığı hekime ve kadına şiddet olayının, art niyetli ve gündemi saptırmak amaçlı ideolojik zemine kaydırılma çabası başta şiddete uğrayan hekimlerimiz olmak üzere tüm sağlık çalışanlarımızı üzmüştür. İlkelerimiz ve ideolojimiz hekim haklarını savunma, sağlık çalışanlarını yalnız bırakmama, sağlıkta şiddete karşı olma ve toplum sağlığını korumadır.

Üst üste iki gün başhekimlik konumu başhekimin yakınları tarafından kötüye kullanılarak hekimler ve sağlık çalışanları sözel ve fiziksel şiddete maruz kalmıştır. Başhekimlik makamının birilerince ayrıcalık, baskı aracı olarak kullanılmasına zemin sağlamak kamusal eşitlik ilkesine aykırıdır. Yaşananlar yargıya intikal ettiğinden süreç içerisinde gerçeklerin ortaya çıkması adına davanın takipçisi olacağız. Şiddetin ve haksızlığın kim tarafından ve neden yapıldığına bakmaksızın Şanlıurfa Tabip Odası olarak sağlık çalışanlarının yanında olduğumuzu bir kez daha altını çizerek belirtmek isteriz. Ayrıca başhekim Dr. Ahmet Güzelçiçek’in babasına ve Covid nedeniyle tedavi gören tüm vatandaşlarımıza acil şifalar dileriz."

AJANS URFA

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (0)
19
açık
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?