PERSONEL SAĞLIĞIN YENİ TWİTTER HESABINI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ.

Sözleşmeli Personellerin Mali ve özlük Hakları İçin Meclis Ekim Ayında Harekete Geçiyor

TBMM’nin ekim ayında açılmasıyla beraber mali ve özlük haklarına ilgili sözleşmeli personele yönelik yasa tasarısı için harekete geçileceği öğrenildi.

Gündem 30.07.2022, 19:45 Cansu Polat
Sözleşmeli Personellerin Mali ve özlük Hakları İçin Meclis Ekim Ayında Harekete Geçiyor

Kadro bekleyen binlerce sözleşmeli sağlık personeline yönelik düzenleme takvimi toplu sözleşme protokolünde yer almıştı.

Şu an yaklaşık sayıları 560 bini bulan sözleşmeli personele ait düzenlemenin yasalaşması halinde kapsamlı bir düzenlemenin yapılacağı, memur olarak kamuya atanmanın isteğe bağlı kılınacağı, mali ve özlük haklarla ilgili ise Meclisin ekim ayında harekete geçeceği öğrenildi.

Kadro hakları isteğe bağlı olacak

Kamuda yaklaşık 560 bin sözleşmeli personelin kadroya geçirilmesi gündemde. Kapsamlı bir düzenleme yapılacak ve bu düzenlemeyle sözleşmeli personele kadro hakkı verilecek. Kamudaki sözleşmeli memurların memur olarak kamuya atanması isteğe bağlı olacak. Çalışmalar kapsamında detaylar netleştikçe kamuoyu ile paylaşılacak.

Bakan Bilgin'den açıklama

Sözleşmeli personelin kadroya geçirilmesine ilişkin açıklama yapan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin de, şunları kaydetmişti;

Kamuda sözleşmeliler sorunu var. Bunları sadeleştireceğiz, sözleşme yapılması zorunlu olanları statülere dönüştüreceğiz, diğerlerinin de kadro haklarını vereceğiz.

Çalışmalar hızlandırıldı

Öte yandan kadro düzenlemesiyle ilgili çalışmalar hızlandı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı bünyesinde ayrı bir çalışma grubu oluşturuldu.

Sözleşmeli personele kadro düzenlemesi için sendikaların görüşü alınacak. Daimi kadro için alternatifler değerlendiriliyor. Üzerinde uzlaşılan taslak, sendikalarla da değerlendirilecek.

Ardından gözler Meclis'e çevrilecek

Meclis'in 1 Ekim'de mesaiye başlamasıyla birlikte sözleşmeli personele kadro konusunun da gündeme getirilmesi bekleniyor

Geçici işçilerin çalışma sürelerinin 10 aydan 12 aya çıkarılması, 70 bin taşeron çalışanın kadroya alınıp tayin hakkı verilmesi de ele alınan konular arasında

Yorumlar (2)
az kaldı yalancılar 3 hafta önce
ey bakan sözleşmeili personel 2008 sonrası olduğu için 3600 ek gösterge alamaz biz 2007 yılında 657 4b li olarak göreve başladık 2011 yılında emekli sandığına geçtik ama siz 2008 sonrası kadroya geçen diş hekimi ve dr ayrıcalık yaparak 3600 ek gösterge verdiniz ve emekliliğine yansıyor ama diğer memur ve sağlık personeline bu hakkı vermediniz yani 3600 ek gösterge versen bile emekliliğine yansımıyor ve buna sessiz kalıınıyor bu nasıl hak yeme bu nasıl aymazlık bu size seçimi kaybettirir bunu CUMHURBAŞMANIMIZ biliyor mu ? Bilmediğini düşünüyorum yoksa hepinizi toptan görevden alırdı inşAllah bu durumu öğrenir de hepinizi çanakkale köprüsünden aşağıya aatar ne diyeyim siz bir yalancısısız siz kuyruklu yalan söylüyorsunuz
misafir sözleşmeli 3 hafta önce
hayvan terli agam...
25
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?