PERSONEL SAĞLIĞIN YENİ TWİTTER HESABINI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ.

Sözleşmeli Personele Kadro Konusunda Masadaki Üç Formül!

3600 ek gösterge düzenlemesini hayata geçiren Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı sözleşmeli personele kadro düzenlemesi ile ilgili üç formülü değerlendiriyor.

Gündem 16.07.2022, 21:38 18.07.2022, 11:48 Cansu Polat
Sözleşmeli Personele Kadro Konusunda Masadaki Üç Formül!

Basında yer alan haberlere göre öncelikle tüm sözleşmeli personele kadro verilmesi değerlendirirken, 3 + 1 formülünün yanında memurlar ile aynı hakların verilmesi seçeneğininde çalışmalar arasında değerlendirildiği öğrenildi.

Birinci formülde; sözleşmeli personele kadro verilmesi gündemde. 2011 ve 2013 yıllarında yapıldığı gibi sözleşmeli personelin kadroya geçirilmesi formülü en çok konuşulan düzenleme olarak masada. Ancak doğu ve güneydoğu Anadolu bölgelerinde ki illerde okul ve sağlık kurumlarında personel istihdamında zorluk çekileceği endişesi bu formüle karşı alternatif formüllerin düşünülmesine sebep oluyor. Kadroya geçme halinde binlerce çalışanın eş ve sağlık durumu mazeretleri nedeniyle tayin isteyeceği ve bunun sonucunda da sağlık kurumları ile okullarda personel açı oluşacağı söyleniyor.

Çalışma Bakanlığının masasındaki diğer bir formül ise 3 + 1 formülü. Sağlık personelleri başta olmak üzere diyanet personeli ve öğretmenlerde olan üç yıl sözleşmeli olarak çalışan personele kadroya geçme hakkı tanınması seçeneğinin tüm sözleşmeli personel için tanınması diğer bir formül. Bu formülün hayata geçmesi durumunda üniversite olsun diğer bakanlıklar olsun buralarda görev yapan tüm sözleşmeli personelin üç yıl sonunda kadroya geçirilmesi hedefleniyor.

Üçüncü formül olarak memurlar ile aynı hakların verilmesi seçeneğini de değerlendiren Çalışma Bakanlığı, memurların sahip olduğu görevde yükselme başta olmak üzere mazeret tayinlerinin bir kısmı ve bir takım özlük haklarının sözleşmeli personele verilmesi görülüyor. Sözleşmeli personelin izin konusunda mağdur oldukları bilinirken memurlar ile aynı haklara sahip olduklarında yurtdışı görevlendirilme ve görevde yükselme gibi bir çok hak tanınmış olacak.

Yorumlar (2)
Ahanda 1 ay önce
Sözleşmeli personelden önce şu bedavadan kadroya aldığınız sekreter temizlik personelleri falan onları kadroya alında adamlara 14-15 bin maaş vermekten kurtulun zaten bi iş yaptıkları yok en azından sırtınızda ki yük hafifler
SON KOZLARINI OYNASINLAR. 1 ay önce
YARDIMCI HİZMETLER OLARAK KİME HANGİ SEBEPLE OY VERLİM BİRİSİ ÇIKSIN SÖYLESİN ALLAH AŞKINA.TAŞERONA,YANDAŞA MÜDÜRLÜK,MÜBAŞİRE SINIF ATLAMA VAR.YHSNA BELEDİYE KÖFTESİ.RECEP AKDAĞ KADROLU MÜDÜRLERİ KIZAĞA ÇEKTİ UZMAN YAPTI YANDAŞLARTINI HİÇ BİR ÖLÇME DEĞERLENDİRMEYE TABİ TUTMADAN BELEŞ MÜDÜR YAPTI.SINAV KAZANAN 2351 VHKİYE SINAVLA KAZANDIĞI KADROYU VERMEDİ 9 YILDIR MAĞDUR ETTİ.YİNE ADALET BAKANI ABDUL HAMİT GÜL MÜBAŞİRLERİ SINIF ATLATTI GİTTİ.YA MHP TÜM YHS BİTİRDİĞİ OKULA GÖRE TEKNİK VE GİH SINIFINA ATANACAK DEDİ SEÇİM BEYANNAMESİNE KOYDU UNUTTU.BİZ YHS,2351 VHKİ OLARAK CUMHUR İTTİFAKINA NİYE OY VERELİM ,NİYE SANDIK BAŞINA GİDELİM HAKSIZMIYIZ.BİZİM YAŞAM HAKKIMIZ YOKSA BİZDENDE OY YOK.
26
açık
Günün Anketi Tümü
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?