PERSONEL SAĞLIĞIN YENİ TWİTTER HESABINI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ.

Soruşturma İle 3 Kez Meslekten Uzaklaştırılan Doktor, Geri Döndü

Çankırı’da çalışan doktor Koyuncu idari kararla üç kez mesleğinden uzaklaştırıldı. Yargı kararıyla üçüncü kez işine geri dönen Koyuncu, “Verdiğimiz mücadele bir şekilde karşılığını buldu” dedi.

Gündem 08.04.2022, 11:14 Cansu Polat
Soruşturma İle 3 Kez Meslekten Uzaklaştırılan Doktor, Geri Döndü

Çankırı Devlet Hastanesi’nde uzman hekim olarak çalışan Ankara Tabip Odası (ATO) önceki dönem yönetim kurulu üyesi Dr. Benan Koyuncu, hakkında yürütülen bir soruşturma gerekçe gösterilerek Eylül 2021 sonunda görevinden uzaklaştırıldı.

Sağlık Bakanlığı tarafından 375 Sayılı KHK uyarınca tesis edilen “kamu görevinden çıkarılma” işlemine karşı dava açan Koyuncu’nun itirazını değerlendiren Kastamonu İdare Mahkemesi, bakanlığın işlemine dair yürütmeyi durdurma kararı verdi. Daha önce de iki kez olmak üzere toplam üç kez görevinden uzaklaştırılan Koyuncu üçüncü kez görevine döndü ve Çankırı’da hekimlik yapmaya yeniden başladı.

MAHKEME HAKKINDA SORUŞTURMA VEYA KOVUŞTURMA BULUNMADINI TESPİT ETTİ

Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi’nde asistan olarak çalışan Benan Koyuncu, 15 Temmuz Darbe Girişimi’nin ardından açığa alınıp yargı kararıyla işine geri dönmüştü. Bu dönemde acil tıp uzmanlığını tamamlayıp atama bekleyen Koyuncu’nun güvenlik soruşturması “olumsuz” sonuçlanmış, bu karar da yargıya taşınmış, bunu da kazanan Koyuncu “acil tıp uzmanı” olarak Çankırı Devlet Hastanesi’ne atanmıştı. Üçüncü kez eylül 2021 sonunda görevinden uzaklaştırılan Koyuncu yeniden hukuk mücadelesine girişti.

Koyuncu’nun kamuda son görev yaptığı yer dikkate alınarak Kastamonu İdare Mahkemesi tarafından görülen davada mahkeme, Koyuncu’nun ihracına yönelik işleme dair somut ve haklı bir gerekçe sunulamadığını tespit etti.

Mahkemenin Koyuncu’nun itirazına dönük yürütmenin durdurulması kararının gerekçesinde işlemi tesis eden Sağlık Bakanlığı tarafından, davacının “Devletin güvenliğini tehlikeye düşürebilecek yasa dışı ideolojik bir görüşü benimsediği veya kurumun güvenliğini ihlal edebilecek tutum ve davranışlar içerisinde bulunduğunu ortaya koyan, şahsen terör örgütüyle irtibat ve iltisaklı olduğu yönünde hukuken kabul edilebilir herhangi bir bilgi ve belgenin de dosyaya sunulmadığı” vurgulandı. Mahkeme kararında, Koyuncu hakkında terör örgütü ile irtibat ve iltisakına ilişkin somut bilgi ve belgenin ortaya konmadığını, Koyuncu hakkındaki iddiaların soyut olduğunu belirtti.

Öte yandan mahkeme, UYAP sistemi üzerinden yapılan araştırmada Dr. Koyuncu hakkında “terör örgütü üyeliği” iddialarıyla açılmış herhangi bir adli soruşturma ve/veya kovuşturmanın bulunmadığını da kararında vurguladı.

‘DOSYANIN DURUMUNDAN HABERDAR OLMADIKLARI ORTADA’

Üçüncü kez yargı kararıyla görevine dönen, Çankırı Devlet Hastanesi’nde hastalarını yeniden tedavi etmeye başlayan Koyuncu, üçüncü ihracının ardından Türk Tabipleri Birliği’nin Sağlık Bakanlığı yetkilileriyle görüştüğünü söyledi. Bakanlık yetkililerinin, “Benan Bey’in dosyasıyla ilgileneceğiz” yanıtını verdiğini aktaran Koyuncu, “Dosyanın durumundan haberdar olmadıkları ortada. Kim olduğumu dahi bilmiyorlar. Bu kadar büyük suçlamalarda bile ne kadar ciddiyetsiz özensiz davranıldığı bu ifadelerle ortaya çıkıyor” diye konuştu.

Görevine yeniden geri döndüğü için mutlu olduğunu belirten Koyuncu, “Verdiğimiz mücadele bir şekilde karşılığını buldu. Sonuç aldığımız için mutluyum” ifadelerini kullandı.(Duvar)

Yorumlar (2)
Dr 2 ay önce
Teröristtir kendisi
Mustafa Serdar 2 ay önce
Bu tür laflar feto taktiğidir,bence sen fetocusun
29
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?