PERSONEL SAĞLIĞIN TELEGRAM Grubu İle Son Dakika Gelişmeleri Öğrenmek İçin TIKLAYINIZ.

Soru Önergesine Yansıdı! İran’dan Ruhsatsız İlaç Getiriliyor İddiası

Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumunun Yurt Dışı İlaç Listesindeki kanser ilaçlarının sahte olduğuna yönelik skandalın ardından İran’dan da ruhsatsız ilaç getirildiği iddia edildi.

Gündem 26.01.2023, 05:05 26.01.2023, 05:28 Cansu Polat
Soru Önergesine Yansıdı! İran’dan Ruhsatsız İlaç Getiriliyor İddiası

Cumhuriyet Halk Partisi Milletvekili Burhanettin Bulut, 2019 yılından bu yana Sağlık Bakanlığı’nın sahte ilaçlardan haberi olduğunu ancak kimsenin ağzını bıçak açmadığını iddia etti.

CHP Milletvekili Burhanettin Bulut lenfoma hastalığı tedavisi için İran’dan kontrolsüz şekilde ruhsatsız ilaç getirildiğini ileri sürdü.

SORU ÖNERGESİ VERİLDİ

T24'ten Eray Görgülü'nün haberine göre Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın yanıtlaması istemiyle Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne (TBMM) yazılı soru önergesi sunan ve kendisi de eczacı olan Bulut, şu iddialarda bulundu:

"Pralatrexate adlı etken madde içeren Folotyn adlı ilaç Periferik T-hücreli Lenfoma (PTCL) adı verilen, geçmeyen, kötüleşen veya başka bir kanser tedavisi gördükten sonra tekrarlayan bir kanser türü olan kişileri tedavi etmek için kullanılmaktadır.

ABD’li Acrotech firmasının ürettiği Folotyn’in İran’da Pralym adıyla jeneriği üretilmektedir. Ancak İran’da ilaç ruhsatlı olmadığından üretici firma Acrotech konuyu yargıya taşımış, ilaç hakkında ihtiyatı tedbir kararı aldırdığı soruşturma raporuna konu edilmiştir. İran’da ruhsatı olmayan, ihtiyati tedbir kararı alınan Pralym’in, TİTCK’nın yurt dışı ilaç listesine eklendiği ve iki ayrı firma tarafından Türkiye’ye getirildiği belirtilmektedir."

Bakan Koca’ya, son 5 yılda İran’dan hangi ilaçların getirildiğini ve hangi ilaçların TİTCK’nın yurt dışı ilaç listesine eklendiğini soran Bulut, İran’dan gelen söz konusu ilaçların herhangi bir analize tabi tutulup tutulmadığı sorusunu da yöneltti.

'SAHTE İLAÇLARDAN HABERİ OLAN SAĞLIK BAKANI AĞZINI BİLE AÇMIYOR'

Ayrıca şu anda İbn-i Sina Sağlık Sosyal Güvenlik Merkezi’nde Pralym adlı ilacın ya da İran menşeli herhangi bir ilacın bulunup bulunmadığını da soran Bulut, şu ifadeleri kullandı:

"TİTCK’nın Yurtdışı İlaç Listesi’ndeki kanser ilaçlarının sahte çıkmasının ardından İran’dan geçtiğimiz yıllarda iki ayrı firma tarafından ruhsatsız jenerik ilaç ithal edildiği iddia ediliyor. ABD’li bir firmanın ürettiği 'Folotyn' adlı ilaç, İran’da 'Pralym' adıyla jeneriği üretiliyor. İlaç, Lenfoma hastalarının tedavisinde kullanılıyor. İddia doğruysa Sağlık Bakanlığı, Yurt Dışı İlaç Temin ve Kullanım Kılavuzu’nun gereklerine uymuyor. Bakanlık, ya denetim görevini layıkıyla yerine getirmiyor ya da ruhsatsız ilaçların ülkemize girmesine göz yumuyor. İnsan sağlığı üzerinden birileri para kazansın diye tehlikeli bir kumar oynanıyor. 2019 yılından bu yana sahte ilaçlardan haberi olan Sağlık Bakanı’nın ağzını ise bıçak açmıyor."

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Yılbaşında Maaşlara Sizce Yüzde Kaç Zam Yapılacak?
Yılbaşında Maaşlara Sizce Yüzde Kaç Zam Yapılacak?
404 Not Found

Not Found

The requested URL was not found on this server.

Additionally, a 404 Not Found error was encountered while trying to use an ErrorDocument to handle the request.