Son iki yılda 3 binden fazla doktor Almanya'ya gitti

Son iki yılda 3 binden fazla doktor çalışmak üzere Almanya’ya gitti, bu yıl da bir o kadarı gitmek için sıra bekliyor.

Gündem 01.07.2021, 03:31 Güler Sağlam
Son iki yılda 3 binden fazla doktor Almanya'ya gitti

Uzun nöbetler, doktorlara yönelik şiddet ve sağlık sistemindeki katı hiyerarşiden şikâyet eden doktorlar, Almanya’da bunların hiçbirinin olmadığını söylüyorlar.

Bu doktorlardan biri de Bilal Altuntaş...

Bilal Altuntaş, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

"Türkiye maceram şimdilik bitti, sırada Almanya macerası var. Güzel bir hayat kurmaya, burda kaybolup giden doktorluk yapma isteğimi tekrar kazanmaya gidiyorum. Hoşça kalın.

Gençlerin geleceklerini kendi ülkelerinde değil başka ülkelerde görüyor olmasının sebebini gençlerde aramayın. Kimse ailesini, arkadaşlarını, vatanını bırakıp gitmek istemiyor. Gidenlerde suç arayacağınıza; gitmelerine sebep olan, insanda umut bırakmayan sisteme dönüp bi bakın."

Öte yandan haftalık yayınlanan Gazete Oksijen'den Çağatay Bayraktar'ın haberine göre; Türkiye’de yaklaşık 160 bin doktor bulunuyor ve bir doktora yaklaşık 500 hasta düşüyor. OECD ülkelerinde bu rakam 341. Türkiye’nin OECD ortalamasını yakalayabilmesi için en az 80 bin doktora ihtiyacı var.

Tıp fakültelerinden yılda yaklaşık 15 bin öğrenci mezun oluyor. Doğru planlama ile ihtiyacın karşılanması mümkün görünse de son birkaç yıldır doktor havuzunda büyük bir kaçak var. Çünkü yeni mezun olan ya da kariyerin başlangıcında olan çok sayıda doktor Almanya’ya gitti, yüzlercesi de sıranın kendilerine gelmesini bekliyor.

SAYILARI 8 BİNİ BULDU

Türkiye’den Almanya’ya 2019’da giden doktor sayısı 1434. Geçen yıl rakam 1607’ye yükseldi. 2021’de ise gerekli koşulları yerine getirip başvuruda bulunan ve onay bekleyen doktor sayısı yaklaşık 3 bine ulaştı. Almanya’ya gitmek isteyen doktorların kurduğu Telegram grubundaki üye sayısı 8 bini, Facebook sayfalarının takipçi sayısı ise 7 bini geçti.

  # Personel Sağlık'ın Whatsapp Haber Bültenine abone olmak için tıklayın. Detaylı Bilgi için tıklayın.

Doktorlar neden gitmek istiyor, Türkiye’den onları uzaklaştıran ne? Almanya’ya giden ya da gitmek için mücadele veren doktorlar şunları söyledi...

"RAPOR İÇİN TEHDİT EDİLDİM"

Bengisu Antmen - Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi: "2017’de üniversiteden mezun oldum. Mezuniyetimin ardından 10 ay Tuzla İlçe Sağlık Müdürlüğü’nde görev yaptım, Aralık 2018’de istifa ettim. Şu anda Essen’de bir aile sağlığı merkezinde doktorluk yapıyorum.

Çalıştığım 10 ay boyunca nahoş olaylarla da karşılaştım. Bir kişi, hak etmediği halde benden sağlık raporu almak istemişti. Raporu vermediğimde tehditlerine maruz kaldım ve bir meslektaşımın odasına saklanmak zorunda kaldım."

"ASİSTAN BİLE BASKI YAPIYOR"

Dilan Melik - İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi: "İlk görev yerim Şanlıurfa’da Bozova İlçe Sağlık Müdürlüğü oldu ve eylülden beri çalışıyorum. Almanya’ya gitmeye 2018’de karar verdim. Oradaki şartların bir nebze zor olduğunun farkındayım ama bu durumu göze aldım. Çünkü burada aşılması zor olan bazı sistemsel zorluklar var. Örneğin sizden sadece iki hafta önce çalışmaya başlamış bir asistan, üzerinizde baskı kurabiliyor."

"NÖBETLERDE OLAYSIZ GEÇEN GECEM OLMADI"

Çağrı Orkun Kılıç - Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi: "2017 yılında mezun olduktan sonra 2 yıllık zorunlu hizmetimi tamamladım ve kısa süre önce Almanya’ya geldim. Almanya’ya sosyal devletin olması, adaletin ve sağlık sisteminin hakkaniyetli çalışması sebebiyle geldim.

Beşinci sınıfta intörnlük yaparken yaşadıklarım ve gördüklerim bu kararı almamı sağladı. Zorunlu hizmet kapsamında Pendik’te bir hastanenin acil servisindeydim. Olaysız bir nöbetimiz yoktu. Bir nöbet gecesi hasta yakınından şiddet görme endişesiyle kendimizi bir odaya kapattık. Bu olaylar çok sevdiğim doktorluk mesleğini neden daha iyi şartlarda yapamıyorum sorusunu oluşturdu bende. Almanya’daki ilk yıllarımda mesleğimi özgürce yapabildiğimi hissettim."

"BASİT BİR İZİN İÇİN YALVARMALISINIZ"

Cemal Altuntaş - Süleyman Demirel Üniversitesi Tıp Fakültesi: "2018’de mezun oldum ve 5 gün sonra Almanya’ya gittim. Başlarda mesleğimi Türkiye’de yapmak istiyordum. Almanya’da şartlar insani. Türkiye’de ise mesleğe yeni başlayanların yükü ağır. Bunun sebebi de Türkiye’de doktorların kıdem kazandıkça daha az iş yapıp yapması gereken işleri asistanlara yaptırması. Ayda 15 nöbet tutan meslektaşlarımız var. Basit bir izin almak için bile adeta üstünüzde çalışan doktora yalvarmanız gerekiyor. Şimdi mesleğimi huzur içinde yapıyorum."

Kaynak: https://www.yenicaggazetesi.com.tr/son-iki-yilda-3-binden-fazla-doktor-almanyaya-gitti-insanda-umut-birakmayan-sisteme-donup-bir-bakin-460534h.htm

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (14)
hemşire 6 ay önce
türkiyede eğitim alsınlar ve bizi almanyaya satsınlar vatan hayinleri
Rezil 6 ay önce
İnşAllah bir hekime ihtiyacın olur da hekim bulamazsın öyle kalırsın. Hekimin yanına gittiğinde de sende onur varsa yavşamak yerine gerçek düşüncelerini söylersin ama senin gibi bukalemunlarda öyle bir ahlak olmaz. Hocam hocam der gezersin utanmadan. Senin gibilerin hepsi hekime muhtaç olsun da çaresiz kalsın umarım
Coholad 6 ay önce
Bir siyahi arkadaşla evlensen hemşire belki seni Afrika'ya alırlar. Seni gidi gidi nasıl da gülümsedin hoşuna gitti di mi ?
Haberi okumamış 6 ay önce
Anlaşılan haberi okumamışsın " Gençlerin geleceklerini kendi ülkelerinde değil başka ülkelerde görüyor olmasının sebebini gençlerde aramayın. Kimse ailesini, arkadaşlarını, vatanını bırakıp gitmek istemiyor. Gidenlerde suç arayacağınıza; gitmelerine sebep olan, insanda umut bırakmayan sisteme dönüp bi bakın." diyor yani diyor ki vatan haini diyeceksiniz biliyorum diyor ama önce bir düşünün bu insanlar neden gidiyor diyor açıklayayım sana. Yalnız bu yorum bu haber metni altına cuk oturmuş bu kafayla daha da geriye gideriz biz....
Geldi yine 6 ay önce
Geldi yine " tipini ....m"
Doktor düşmanı 6 ay önce
Nerede doktor düşmanları ???? " doktorlor boton donoro oloyo" diye salya akıta akıta saldıranlar bu haberi iyi okusun bak beğenmiyorsa sistemi doktor çözüm buluyor ya yurt dışına çıkıyor yada özele geçiyor. Sizde halinizden memnun değilseniz doktorun aldığı üç kuruş maaşa, dönere laf söyleyeceğinize çözüm bulun !!!!! İşiniz gücünüz doktor maaşı !!!!!
dr 6 ay önce
+ doktor order verir hemşire de uygular bu kadar basit ve hemşire hastanın saatlik tansiyon olsun nabız olsun bu gibi sıradan şeyleri ölçer ve bakar

doktor da karar vericidir
dr 6 ay önce
hemşire 5bin maaş alıo biz de 7bin tl maaş alıyoruz

maaşlar eşitlenmeli mi?????????????
Satanı satarlar hem de hakkettiği fiyata... 6 ay önce
Bugün sağlık camiasının en büyük sorunu doktor bakanlığı olması. Bu gün doktor bakanlığı olur iken vazgeçilmez sananlar sıra size gelince dert yanmayacaksınız. Bizler sizlerin elemanı değil devletin memurlarıyız. Her birimiz özel sınavlardan seçilip Türkiye şartlarında atanan kalifiye elemanlar idik. Doktorlar biz olmazsak onlar ne işe yarar mantığı ile yaklaştığı sürece onlar önce biz sağlık çalışanlarını sonra sizleri istediği izaya sokacaktır emin olun. Biz bir elmanın yarısı olsak ta kendini nimetten sananlar yüzünden gün ve gün ezilip yok olmaya mahkumuz. Bir olmadıktan sonra...
sağlıkçı 6 ay önce
yav adam nikine hemşire yazmış, belki de değil, hemen içlerindeki kini kusan doktorlara ne demeli
hemşire 6 ay önce
hemşireyim ne olacak
sağlıkçı 6 ay önce
coholad sen de alman mı seviyorsun? bu arada hemşire nikli yorumu da onaylamıyorum
Kantar 6 ay önce
Nüfusa göre bir Dr a belki 500 hasta düşüyor ama bizde o hastalar senede en az 5 kere hastaneye gidiyor. Diğer ülkelerde dr a 341 hasta düşse de adamlar hastanenin yolunu bilmiyor. Şimdi kovid var diye yurtdışında da hastaneler yoğundur kovid bitsin günde bir hekim 5-6 hasta bakar. Bizde 70-80 kişi bir polikliniğe müracaat ediyor. Gece acile de 40 bin nüfuslu ilçede en az 500 kişi gidiyor. Kaçan kurtulur, genç olsam ben de giderdim
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
9
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?