Şok İddia: Çocuklarını İstismardan Yargılanan Baba, Hala Çocuk Hastanesinde Çalışıyor!

Gazete Duvar sitesinde yer alan iddia sağlık gündemine bomba gibi düştü. Adana’da 5 ve 6 yaşlarındaki kız ve erkek iki çocuğunu istismara maruz bıraktığı iddia edilen babanın, 21 Ocak’tan beri yargılanması devam ederken, Davanın üçüncü duruşması 25 Haziran’da görüldü ve halen tutuksuz sanığın tutuksuz yargılandığı belirtildi. Ancak iddianın ilginç yanı ise; yargılanan sanığın Adana’da Sağlık Bakanlığı’na bağlı bir çocuk hastanesinde, kamu görevlisi olarak çalışmaya devam etmesiydi. Yetkililere soruyoruz, neden?

Şok İddia: Çocuklarını İstismardan Yargılanan Baba, Hala Çocuk Hastanesinde Çalışıyor!

ÇOCUKLARINI İSTİSMARDAN YARGILANIYOR, ÇOCUK HASTANESİNDE ÇALIŞIYOR

“Türkiye’de kadın ve çocuk olmak nedir?” sorusuna en acı yanıtı veren şu haberi, AK Parti Grup Başkanvekili Özlem Zengin’e, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya, Aile-Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’a ve tabii Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’e sormak boynumuzun borcudur. Bulundukları makam, çocuklarına cinsel istismardan yargılanan bir adamın, devlete ait bir çocuk hastanesinde nasıl olup da çalışmaya devam ettiği ve bu kişinin neden tutuksuz yargılandığı sorularına yanıt vermelerini gerektiriyor.

Adana’da 5 ve 6 yaşlarındaki kız ve erkek iki çocuğunu istismara maruz bırakan baba, 21 Ocak’tan beri yargılanıyor. Davanın üçüncü duruşması 25 Haziran’da görüldü ve halen tutuksuz yargılanan sanık, Adana’da Sağlık Bakanlığı’na bağlı bir çocuk hastanesinde, kamu görevlisi olarak çalışmaya devam ediyor.

Bu kişiye dair dosyada güçlü deliller bulunurken savcı, usulüne uygun bir iddianameyi soruşturma aşamasında hazırlamadığı gibi, mahkemenin taleplerine rağmen iki duruşmadır da hazırlamıyor. Mahkemenin, iddianamedeki eksiklerin giderilmesi talebine karşılık ilk yazdığı iddianameden kopyala-yapıştır yaparak aynı iddianameyi göndermekte ısrar eden savcı, annenin baba hakkındaki suç duyurusuna ‘devam eden boşanma davası sebebiyle taraflar arasındaki husumet’i gerekçe göstererek takipsizlik kararı vermişti. Davanın açılması için annenin CİMER’e başvurması ve haberin yerel medyada geniş yankı bulması, istismarcıya çalıştığı kurumda idari soruşturma açılması de onlarca kişinin CİMER’e başvuru yapması, haberin ulusal basında ve Ekmek ve Gül İnternet sitesinde yayınlanması gerekti.

Boşanma davası sürecinde ortaya çıkan istismar suçu ayrı bir davaya dönüşünce Aile Bakanlığı avukatları da davaya müdahil oldu. Bakanlık avukatlarının sanığın tutuklanması talebi de karşılık bulmadı.

Adana İl Sağlık Müdürlüğü de kadınların CİMER’e başvuruları ve konuyla ilgili haberler üzerine çocuk hastanesinde çalışan istismar zanlısı hakkında soruşturma başlattı ancak bu kişi, yıllardır görev yaptığı o çocuk hastanesinde çalışmaya devam ediyor.

TIKLAYIN

AV. ARACI: BU KİŞİ BİRİLERİ TARAFINDAN KORUNUYOR MU?

Kadın ve çocuk haberlerinin ısrarlı takipçisi Ekmek ve Gül haber sitesi, 25 Haziran’da görülen üçüncü duruşmayı “Adana’da çocuklarını istismar eden M.A.K.’nin davası görüldü: Sanık yine tutuklanmadı!” manşetiyle taşıdı gündeme. Anne B.K.’nin istismarı öğrenince ulaştığı Adana Kadın Platformu’ndan Sevil Aracı dosyanın avukatlarından biri. Aracı, karara şu sözlerle tepki gösterdi:

“Dosyayı ele alan savcı usulüne uygun bir iddianame hazırlamamıştı. Mahkeme bu eksikliği ikinci duruşmada tespit edip dosyanın yeniden Cumhuriyet Başsavcılığına gönderilmesine karar verdi, tutuklama talebimiz olmuştu, üye hâkimlerden birinin muhalefet oyuyla reddedildi. Biz böyle ağır suçlama olan bir dosyada sanığın tutuklanmasını talep ediyoruz. Sanık hâlâ bir çocuk hastanesinde çalışmaya devam ediyor. Kendi çocuğuna zarar veren bir kişinin başkalarının çocuklarına da zarar vermesinden kaygılanıyoruz.”

Dosya hakkında konuştuğumuz Av. Sevil Aracı endişelerini bir kez daha aktardı:

“Kendi çocuklarına böyle ağır bir suç işleyerek zarar veren bir kişinin çalışmak için seçtiği yerin bir çocuk hastanesi olması tesadüf mü? Kendi çocuğuna bu şekilde zarar veren biri, ameliyattan çıkmış ve odasında baygın şekilde yalnız yatan bir çocuğa veya orada karşılaştığı diğer çocuklara da zarar veremez mi? Kamu görevlileri en basit suçlarda, örneğin bir sosyal medya paylaşımı nedeniyle haklarında soruşturma başlatılıp açığa alınırken böylesine tehlikeli bir durumda bu kişi ne tutuklanıyor ne çalıştığı yer değiştiriliyor ne de açığa alınıyor. Bu kadar ağır suçlamaya karşı nasıl böyle oluyor, bu durumu şüpheli buluyoruz. Çocuklarına istismar suçundan yargılanan kişi birileri tarafından korunuyor mu?”

Kendi çocuklarına istismar suçuyla yargılanan zanlı, devlete ait bir çocuk hastanesinde çalıştırılmaya devam ediyor ve halen tutuklanmıyor. Yetkililere soruyoruz, neden?

Kaynak: https://www.gazeteduvar.com.tr/yazarlar/2020/06/28/populizmi-birakin-bu-habere-bakin/

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER