PERSONEL SAĞLIĞIN YENİ TWİTTER HESABINI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ.

Sen misin yırtık döşemeleri çeken: Hastaneye yasak tabelası astılar!

Çankırı’da sağlık hizmetinde yaşanan çarpıklıkları ve eksiklikleri fotoğraf ve kameralarla belgeleyen vatandaşlara Çankırı Devlet Hastanesi yönetiminden sözde yasaklı (!) engelleme geldi.

Gündem 14.03.2022, 22:51 Zeynep Elmalı
Sen misin yırtık döşemeleri çeken: Hastaneye yasak tabelası astılar!

Hastane çarpıklıklarını çekenlere sözde yasaklama

Çankırı’da sağlık hizmetinde yaşanan çarpıklıkları ve eksiklikleri fotoğraf ve kameralarla belgeleyen vatandaşlara Çankırı Devlet Hastanesi yönetiminden sözde yasaklı (!) engelleme geldi.

Hastanenin giriş bölümleri ve acil servise asılan sözde ‘yasak (!)’  uyarısı taşıyan tabelalarda fotoğraf ve video çekmenin yasak olduğu bildiriliyor.  Söz konusu tabelaların, Çankırı Postası’nın 28 Şubat 2022 tarihinde “Çankırı Devlet Hastanesi zemin kaplamaları dökülüyor!” başlıklı haberinin hemen ardından takıldığı öğrenildi.

Çankırı Devlet Hastanesine fotoğraf ve video çekmek yasak tabelaları asıldı. Vatandaşı korkutup caydırmak,  hastanede yaşanan aksaklıkları belgelemesinin önüne geçmek amacıyla yapıldığı düşünülen uygulamada fotoğraf çekmenin yönetim  iznine tabi olduğu ikazı yer alıyor.  

Not: Aşağıda yer alan fotoğraf tarafımızca izinsiz çekilmiştir

Aman vatandaş çekmesin, keyifler kaçmasın

Hastane yönetimimin Sağlık Bakanlığının 2008 yılında yayınladığı genelgeye dayandırılan yasak tabelalarının bugüne kadar neden asmadığı ise büyük bir merak konusunu oluşturuyor? Bilindiği üzere hasta mahremiyeti duygusu depreşen hastane yönetiminin kontrolünde olan arşiv odasından daha önce 5 bin hastanın arşiv belgesinin kurum dışına çıkartıldığı belgelenmişti.  Sağlık Bakanlığı Teftiş Kurulu Başkanlığı Baş Müfettişi,  arşiv belgelerinin kurum dışına çıkartıldığı, sahte evrak tanzim edildiği ve evraklarda tahrifat yapıldığını raporunda belgelemişti. İdari cezaların verildiği ve adli sürecin devam ettiği olayda, arşiv odasından sorumlu sözde bazı yöneticilerin hala koltuklarda oturması ve yasakçı anlayışla hastanede yaşanan çarpıklıkların gün yüzüne çıkmaması için hasta mahremiyetini ilgilendiren yasaya sığınıp vatandaşı korkutması kamuoyunda şaşkınlıkla karşılanıyor.

Kamuya açık alanlarda fotoğrafa engel yok!

Öte yandan vatandaşın hasta mahremiyetinin korunduğu, sağlık hizmeti alan kişilerin yer almadığı fakat hastanede olumsuzluk teşkil eden görev ihmalleri,  hijyen eksikliği, kırık dökük yerler, kamu malına zarar verilmesi,  temizlik gibi buna benzer görüntüleri çekmesinde bir engel yok! Örneğin,  vatandaşın şikayetçi olduğu temizlik konusu göreceli, anlık temizlenerek şikayet unsurunun ortadan kalktığı bir durumdur. Vatandaşın haklılığını ispat etmek amacıyla kamu yararı taşıyan durumlarda kimse bireysel özgürlükleri yasaklayamaz. Bireysel özgürlükler4 yasalarla koruma altına alınmıştır.  belgelenmesi gereken bir olaydır.   Kaldı ki genelgeye göre fotoğraf çekmenin vatandaş nezdinde bir cezai müeyyidesi bulunmamaktadır.

Not: Aşağıda yer alan fotoğraf tarafımızca izinsiz çekilmiştir

Kaynak: Çankırı Postası

Yorumlar (5)
Dava edeceğim der 2 ay önce
O fotoğraf ta ben çıkmış olsam yarın sizi benim fotoğraf imi izinsiz çektiğiniz için dava ederim bunu da bilin ben Çankırı'da olmadığım halde bu haberdeki yanlış yönlendirme ye karşıyım. Hastanelerde hasta mahremiyet i olması nedeniyle hiçbir şekilde video ve fotoğraf çekilemez
doğrusu 2 ay önce
mevzuat böyle diyor. hastanede izinsiz fotoğraf çekilmez. gayet anlaşılır
aghe 2 ay önce
Yer döşemesi yırtık diye haber yapmışsınız. Ankara Gülhane Hastanesi ACİL RÖNTGEN cihazı arızalı olduğu için 200 metre gidiyoruz. Bunu niye haber yapmıyorsunuz.
Genelge var 2 ay önce
siz zahmet edip araştırmamışsınız ben yardımcı olayım Sağlık bakanlığı 2008/4 sayılı genlegeyi oku admin
asabi 2 ay önce
çankırı DH ben bildim bileli sorunlu
13
açık
Günün Anketi Tümü
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?