Sağlıkta Şiddet: 'Şiddet Varsa Hizmet Yok' Eylemi

Sağlık meslek örgütleri, Meclis’te bekleyen “Sağlıkta Şiddet Yasa Tasarısı’nın” kabul edilmesi amacıyla 15 Mart’a Ankara’da düzenleyecekleri mitinge “Şiddet varsa hizmet yok” diyerek katılım çağrısı yaptı.

Gündem 14.02.2020, 09:04 14.02.2020, 09:10 Güler Sağlam
Sağlıkta Şiddet: 'Şiddet Varsa Hizmet Yok' Eylemi

Sağlık meslek örgütleri, Meclis’te bekleyen Sağlıkta Şiddet Yasa Tasarısı’nın kabul edilmesi amacıyla Ankara’da 15 Mart’a düzenleyecekleri miting öncesi İstanbul Tabipler Odası’nın Cağaloğlu’ndaki binasında basın toplantısı düzenledi. Toplantıya, Birlik Dayanışma Sendikası, Tüm Radyoloji Teknisyenleri ve Teknikerleri Derneği (TÜMRAD DER),  Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES), Türk Tabipler Birliği (TTB), İstanbul Tabip Odası,  İstanbul Veteriner Hekimler Odası, İstanbul Eczacılar Odası, İstanbul Diş Hekimleri 

TIKLAYIN

Meslek örgütleri adına açıklama yapan Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası Genel Başkanı Gönül Erden, “Hayata ve topluma adanmış bir mesleğin onurlu üyeleri olarak emeğimizle, bilgimizle, uzun yıllar süren eğitim ce mesleki deneyimlerimize dayalı birikimimizle insanlara hizmet veriyoruz. Ancak ne yazık ki sürekli olarak hedef gösterilmekten, polikliniklerde acillerde, ameliyathanelerde, hastanelerde, ASM’lerde, TSM’lerde her gün, her saat şiddete maruz kalmaktan mesleğimizi yapamaz hale geldik” ifadelerini kullandı.

“Artık yeter” diyen Erden, “Kışkırtılmış sağlık taleplerinin yarattığı kışkırtılmış şiddetin kurbanı olmaktan sözlü, fiziksel saldırıya uğramaktan, darp edilmekten, yaralanmaktan, arkadaşlarımızı, meslektaşlarımızı kaybetmekten bıktık, usandık. Artık yeter. Başta TTB’nin hazırladığı, sağlık emek ve meslek örgütlerinin desteklediği ‘Sağlıkta Şiddet Yasa Tasarısı’ olmak üzere şiddetsiz bir sağlık ortamı için 5 acil tedbir hızla hayata geçirilmelidir. Bu tedbirler hayata geçirilinceye, sağlıkta şiddet son buluncaya kadar mücadele etmeye kararlıyız. Herkes bilsin. Şiddet varsa hizmet yok” diye konuştu.

Şiddetin son bulması için mücadeleye devam edeceklerini ifade eden Erden, 15 Mart’ta Ankara’da düzenleyecekleri Beyaz Mitinge katılım çağrısı yaptı. Her ayın 17’sinde tüm illerde basın açıklamaları yapacaklarını aktaran Erden, ‘Sağlıkta Şiddet Yasası’nın meclisten geçmemesi halinde 17 Nisan tarihinde ise tüm meslek örgütleri olarak iş bırakma eylemi gerçekleştireceklerini belirtti. 

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (0)
24
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?