Sağlıkçılar Ya İstifa Ediyor Ya Emekliye Ayrılıyor!

İstifasını veya emeklilik dilekçesini veren birçok hekimin özel hastanelerde işe başladıklarını açıklayan Manisa Tabip Odası Başkanı Psikiyatrist Şahut Duran, "Bu gösteriyor ki kamu hastanelerinde pandemi süreci iyi yönetilemiyor.'' ifadelerini kullandı.

Gündem 03.09.2020, 13:19
Sağlıkçılar Ya İstifa Ediyor Ya Emekliye Ayrılıyor!

Türkiye’de koronavirüs vakaları sebebiyle hastanelerde artan yoğunluk sağlık çalışanlarının bir taraftan iş yükünü artırırken, bir taraftan da tükenmişlik sendromu yaşamasına sebep olmaya başladı.

Manisa Tabip Odası Başkanı Psikiyatrist Şahut Duran, pandemi sürecinin kamu hastanelerinde iyi yönetilmediğini belirterek, artan iş yükü sebebiyle sağlık çalışanlarının tükenmişlik sendromu yaşadığını ve birçok sağlık çalışanının psikiyatriden destek almaya başlarken, bir kısmının ise dayanamayıp istifa ettiğini ya da emekliliklerini istediğini ifade etti.

Manisa’ya yaklaşık 5 bine yakın vakanın bulunduğunu ve hastanelerin dolu olduğunu ifade eden Manisa Tabip Odası Başkanı Psikiyatrist Şahut Duran, hastanelerdeki iş yükünün artmasıyla birlikte sağlık çalışanlarının ruhsal dengelerin bozulmaya başladığını söyledi.

Pandeminin başladığı ilk dönemlerde sağlık çalışanlarının ruhsal sıkıntı yaşamaması için Manisa İl sağlık Müdürlüğü ve Psikiyatri Derneği tarafından ruhsal destek birimi kurulduğunu ifade eden Manisa Tabip Odası Başkanı Duran, virüsün ilk zamanlarında hiç talep olmadan sağlık çalışanlarının telefonla aranarak psikolojik destek verildiğini ifade etti.

SAĞLIKÇILAR TÜKENDİ

Sözcü’den İlker Kılıçaslan’ın haberine göre, son aylarda Manisa’nın da içinde bulunduğu birçok ilde Covid-19 vaka sayılarının artış gösterdiğini ve hastanelerde yaşanan yoğunluk sebebiyle özellikle sağlık çalışanlarında ruhsal çöküntü başladığını ifade eden Manisa Tabip Odası Başkanı Duran, tükenmişlik sendromu yaşayan sağlık çalışanlarının bir çoğunun psikiyatristlerden yüz yüze destek almaya başladığını söyledi. Manisa Tabip Odası Başkanı Duran yaptığı açıklamada şunları söyledi:

TIKLAYIN

“Vakalar her geçen gün artamaya başlayınca sağlık çalışanlarında bir rapor alma istediği doğmaya başladı. İş yoğunluğunun artması, pandemi ile mücadele sağlık çalışanlarını hem fiziki olarak yıprattığı gibi, hem de ruhsal yönde de yıpratmış durumda. Kimisi ailelerinden ve sevdiklerinden uzak, kimisi yeri geldiğinde mesaisinin üstünde çalışması sebebiyle ruhsal bir çöküntü içerisine girdi.

Bizim daha önceden öngördüğümüz problem bunlardı. Bunun için uyarılarda bulunuyorduk. Eğer sağlık çalışanlarını bu yoğun tempoda ve bu koşullarda çalışmaya devam edelerse tükenmeye başlayacaklarını bir çok platformda gündeme getirdik.

Sağlık çalışanlarımız tükenmeye başladı. Tükenmişlik sendromu yaşıyorlar. Bu da bir tıbbi bozukluktur. Eğer artışın önüne geçilmez ve vaka sayılarında artış daha da yükselirse sağlık çalışanlarının ruhsal dengeleri daha da bozulmaya başlayacak ve önümüzdeki haftalarda psikiyatri kliniklerine başvuran sağlık çalışanı sayısında bir artış olacak’’.

MANİSADA 8 DOKTOR VE PSİKİYATRİST İSTİFA ETTİ

Hastanelerde yaşanan yoğunluk sebebiyle ruhsal çöküntü içerisine giren hekim ve sağlık çalışanlarının birçoğunun istifa veya emeklilik istediğini ifade eden Manisa Tabip Odası Başkanı Duran, yaptıkları araştırmada Manisa’da şu ana kadar içinde doktor ve psikiyatristin bulunduğu 8 kişinin istifa ettiğini söyledi. Oda Başkanı Duran yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

“Yaşanan bu yoğun tempoya dayanamayan ve ruhsal çöküntü içerisine girmeye başlayan birçok sağlık çalışanı istifa etmeye başladı. Bu istifalar artık görevlerini yapmakta zorlandıklarının belirtisidir.

Göğüs hastalıklarından birçok hekimin istifa ettiğini biliyoruz. Kent merkezindeki çeşitli hastanelerde 3 tane, Turgutlu ilçesinde 2, Salihli ilçesinde 1 hekim vaka artışlarından kaynaklanan iş yoğunluğu sebebiyle istifa ettiler. Kimileri ise daha önceden emekli olmayı düşünmeyen ancak pandemi sebebiyle emekliğini isteyen sağlık çalışanlarımız…

Emekli olan veya istifa eden arkadaşlarımızla elimizden geldiği kadar görüşüyorum. Kendilerince haklı sebepleri var. İstifa eden veya emekli olan bazı doktorlar özel hastanelerde çalışmaya başladı. Bu gösteriyor ki kamu hastanelerinde pandemi süreci iyi yönetilemiyor.”

Yorumlar (7)
Beraber hak aradığımız arkadaşlar bunu mesajı okumasin 2 ay önce
İstifa eden sağlık personelinin yüzde 90 dan fazlasi hekim.hani sağlık bakanlığı değil doktor bakanlığı idi ya ondan diyorum.sadece doktorlara calisiyolardi.doktorlar çok memnundu,yattıkları yerden 25 bin kazaniyodu.niye istifa ettilerse.bakalim bakanlığın bu politikalarının hepimizi mağdur ettiğini ne zaman fark edeceksiniz.bu arada çok sayıda doktor kelimesi kullandım.seri eksileyebilirsiniz.
Yüksek hemsireye 2 ay önce
Kimin yaptigi ayıp.seninmi benimmi.basliga beraber hak aradigimiz arkadaşlar alınmasın diye kocaman yazmışım.derdim tam olarak sizin gibilere idi.aile hekiminin aldığına değil kendi aldığınızda dert yanacaksiniz.hak böyle aranır.o hak etmiyor ben ediyorum diye değil.her mesleğin iyisi kötüsü var. sürüyle oflayip poflayarak çalışan hemşire var yada işten kaçmaya kırk takla atan yokmu.hemsireler böyle diye başlasam olurmu.her mesleğin iyisi kötüsü var.onlari zırh yapıp hekimi yada hemsireyi kötülemek doğrumu.yazim sadece bu minvalde düşünen arkadaşlara idi ama üstünüze alinmaniz yetmemiş aynı şeyleri sizde soylemissiniz.bir doktorun hemsiresini sanal alemde kotuledigini çok az görmüşümdür.varsada onlarada lanet gitsin.ekip arkadaşlarınız kötü olabilir ama bu meslege saygınız olsun.yada neyse kime anlatiyorumki
yüksek hemsire 2 ay önce
hocam ayıp senin dediğin ben5 küsür maaş alıyorum yanımdaki aile hekimi pratisyen hastaya bile bakmadan öfleyip püfleyim 15-18 bin para alıyor bir başka doktor arkadaş ekstra 10 bine yakın covid parası aldı ben1600 siz bence gerçekleri kabul edin artık
Hemşire 2 ay önce
Maaşlar arasında bu kadar uçurum olması normal değil, hemşireler 4 yıl üniversite okuyor bir yığın hasta ile gece gündüz uğraşıyor ama netice aldığı para çok düşük, masa başındaki bir memurla aynı parayı alması vicdansızlık. Doktor fazla alabilir ama bu bizim maaşın kat be kat üstünde olursa işte o zaman büyük haksızlık olur. Fark makul olmalı, o hastaneler doktorsuz olmaz lakin hemşiresiz de olmaz hemşire olmadan o hastaneler kapanır hiçbir halta yaramaz. Hemşireye adam gibi maaş verilsin, bir yığın hasta ve hasta yakınları ile gece gündüz, yaz-kış, tatil demeden uğraşıp sonunda o parayı almak haksızlıktır. Uzman hemşireler var hani mesele 6 yıl okumaksa, uzman hemşirelerde 6 yıl okuyor ama maaşları yine düşük. Fark olabilir ama bu makul olmalı
Hemsireye 2 ay önce
Bu üslup degerli bir üslup.en fazla anlasamayiz ama değer veririm.bizzat elimde olsa şuan hemşire maaşını 7000tl yapar üstüne hekimlerden bağımsız olan bir döner sermaye sistemi eklerim.hemsireler çok ama çok kıymetlidir ve yaptıkları işin çok çok altında kazandıkları doğrudur ve boş oldugum her an sosyal mecradan hemşire arkadaşların Twitter basliklarina destek veririm.anlasamadigimiz nokta bu uçurum dünyanın her yerinde böyle.amerikada bir hemşire 60 bin dolar kazaniyorken ortalama ,doktor 200-400 bin dolar arası kazaniyor yıllık.hemsireler niye isyan etmiyor çünkü aldıkları maaş alım gücü açısından iyi.ve siz sanmayinki herkes kamuda tüm doktorlar 10-20 bin döner alıyor.alamayan çok az alan sürüyle hekim var.sistem hepimiz için sorunlu.ona bakarsan bir hekimin ham maaşı hakim savcı maaşı olmalı.beraber mücadele edersek olur bazi şeyler.ayni uçaktaki hostes ve kaptanın maasida ,aynı gemideki miço ve kaptanın maasida,uzman çavuş ve generalin maasida aynı değil ve kat kat fazla.ama hak ettiklerini aldıklarından hiç bir hostes aramızda niye bu kadar fark var deniyor.yanlis anlaşılmasın sizi onlarla kiyaslamiyorum.dedigim gibi hemsirelerimiz en kiymetlimiz ve hak ettiklerini düşündüğüm maaşı yazdım.burdaki tek vurgu az alan çok alana çamur atarak hak aramak olmamalı.sizin için demiyorum
Saglıkçı 2 ay önce
Az daha sabredin her yıl önceki yılların 5 katı hekim on katı hemşire alıyorlar yıl yarıştırdığınız üniversitelere...
Birlik olunmazsa işine gelen çalışsın diyecekleri dönem çok yaķın...Ne yazık ki niteliğin yerini nicelik aldı biz bizden olalı !!! Kalın sağlıcakla...
YALÇIN OZTURK 1 ay önce
VİKS NANELİ ŞEKER LIMON TUZLU AYRAN 1 ÇAY KAŞIĞI SIRKE 10 DAMLA D VİTAMİNİ 4 GÜN SÜREYLE GÜNDE 1 KEZ KOVİDE ETKİLİ
13
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Çalıştığınız birimden memnun musunuz?