Sağlıkçılar İsyanda: En Büyük Sorunumuz Yalnız Bırakıldık!

73 ilden bin 270 aile hekiminin katılımıyla düzenlenen ile Hekimliği Kasım Ayı Pandemi Anketi’ne katılan hekimler, “Yaşadığımız en büyük sorun sahada tamamen yalnız kalmış hissetmemiz. Ciddi bir bilgilendirme veya fikrimizi sorma yok” dedi.

Gündem 21.11.2020, 13:40 21.11.2020, 13:46 Güler Sağlam
Sağlıkçılar İsyanda: En Büyük Sorunumuz Yalnız Bırakıldık!

Türk Tabipler Birliği’nin (TTB) 73 ilden bin 270 aile hekiminin katılımıyla düzenlediği ve dün açıklanan ankete hekimlerin verdiği yanıtlar, sağlık çalışanlarının yaşadığı yalnızlığı ve tükenmişliği bir kez daha gözler önüne serdi.

Ankete katılan bir hekim Covid-19 pandemisinin ürkütücü boyutlarlara ulaştığını, her on dakikada bir vatandaşın hayatını kaybettiğini belirterek  “Suçu ve sorumluluğu vatandaşa, yükü sağlık çalışanına yıkan bir pandemiyle mücadele anlayışı maalesef başarılı olamıyor, olamazda. Pandeminin yıkıcı etkileri yoksul kesimler ve sağlık çalışanları üzerinde büyük etki yaptı hiçbir önlem alınmadı, alınmıyor” dedi.

TIKLAYIN

KİŞİSEL KORUYUCU EKİPMAN YOK

Pandemiyle mücadelede yalnız bırakıldıklarına inandığını söyleyen bir başka hekim ise, “Kişisel koruyucu ekipmanlar Mayıs ayının birinci haftasından bu yana dağıtılmıyor. Kişisel koruyucu adına 3-4 maske verdiler. Hep kendimiz alıyoruz. Aldığımız ürünlerin de sağlıklı ve güvenilir olup olmadığını da bilmiyoruz” diyerek bu ekipmanlarla her gün yüzlerce hasta ile temasta olduklarını belirtti.

EN BÜYÜK SORUN YALNIZLIK

Pandemiyle mücadelede en ön saflarda mücadele eden sağlık çalışanlarının, hekimlerin ne düşündüğünü, ne hissettiğini kimsenin sormadığını, merak etmediğini söyleyen diğer hekimde, “Her gün gebe, bebek, loğusa ve covid izlemlerim hariç 100 hasta muayenesi yapıyorum. Okul aşıları, kpa, grip aşıları, filyasyon artık tükendim. Tüm bunlara rağmen benim yaşadığım en büyük sorun sahada tamamen yalnız kalmış hissetmem. Ciddi bir bilgilendirme veya fikrimi sorma asla olmadı” diyerek tüm aile hekimlerinin en büyük sorununun yalnız bırakılmaları olduğunu kaydetti.

Yorumlar (7)
Yazar 2 hafta önce
Aile hekimleri pandemide ne kadar rol aldida yalniz kaldiklarini soyluyolar gun asiri filyasyon nobetine bekleriz tsmlerde
Doğrucu davud 2 hafta önce
Isparta da Asm lerde çalışan kaç tane aile hekimi filyasyonda gorev aldı...0...Ama sosyal medyaya bakarsan sadece onlar calisiyorlar ustune de esnek mesai yapıyorlar...
lab.tek 2 hafta önce
TÜM BUNLARI SANDIĞA GİDERKEN UNUTMAMANIZ DİLEĞİYLE.
Serdar 2 hafta önce
Ttb söylüyirsa kesin yalan söylüyordur. Bu yapının amacı hep provokasyon oldu hiç sağlıkla ilgili hiç çalışma söylem yok işleri siyaset istismar provokasyon. Başkanı pkk lı olan bir yapıdan ne bekleyeceğiz memleket için
Derin 1 hafta önce
Yaaa güldürmeyin bizi.asiyi hemşire yapıyor,gebeyi hemşire izliyor,bebeği hemşire takip ediyor,iğneyi pansumanı hemşire yapıyor,....korkunuzdan odadan çıkmıyordu uz.ezberlemissiniz 5_10 ilaç onları yazip6 duruyorsunuz...ha bide hemogram,Crp hikayeden ufak tefek tahlil...yatmaktan hekimliginizi unuttunuz resmen..Raporlu ilaçlar üç beş tane,gün aşırı işe gelme,..tüm iş dış hekimlerininin üzerinde bide tam hemsireleri..başka ne yapıyorsunuz Allahsen..????????
Adalet ve kalkinma 2 hafta önce
Aole Hekimi mi pandemi mi ne alakasi var anlamadim. Asli goreviniz recete yazmak olmus. Pandemide en onde sizlerin olmasi gerekirken oyle siyrilmissiniz ki bu isten sanki baska bakanlikta calisan memur olmussunuz. Bence Aile Hekimliginin varligi sorgulanmali. Dis Hekimleri siz varken gidip filyasyon yapiyor. Bu sacmaligi gormeyen gozlere yaziklar olsun.
Vhki 1 hafta önce
Atık 4 dli taşeron dan geçen işçiler vhki hizmetli memurdan toplamda fazla maaş alacaklar gih sınıfı bitti en azından ünvan değişikliği sınavına giren bütün sağlık personeline bir kereye mahsus mülakatsız ünvanları verilsin
7
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?