Sağlık Personeli Engelliyim Demesine Rağmen Şiddete Maruz Kaldı!

Burhaniye Devlet Hastanesi Aşı Polikliniğinde yaşandığı iddia edilen sağlıkta şiddet olayının ardından Aşı Polikliniklerinde de güvenlik önlemlerinin artırılması yeniden gündeme taşındı.

Gündem 24.07.2021, 20:25 Güler Sağlam
Sağlık Personeli Engelliyim Demesine Rağmen Şiddete Maruz Kaldı!

"Ben Burhaniye Devlet Hastanesi Aşı Polikliniğinden S....... Hemşire.

Bugün sabah saat 10:00 civarı iki bey ve bir bayan Biontech aşısı olmak istediklerini beyan ederek başvurularını yaptılar. Kapıdaki Güvenlik Görevlimiz eğer sistem onay verirse aşılarını olabileceklerini belirterek kendilerinden onam formu doldurmalarını istemiş,sistem onayının ve kayıtların yapıldığı masaya yönlendirmiştir. Kayıt Masasındaki arkadaşlar ilgili kişilerin kontrollerini yaptığında, aşı uygulama zaman aralığında olmadıklarını belirtmiş ve aşı olabilecekleri tarihleri söylemiştir.Bunun üzerine seslerini yükselterek nasıl yapmazsınız aşımızı, keyfi davranıyorsunuz,canınızın istediğine yapıyorsunuz diyerek bağırmaya başlamışlar, şahsımda nöbet aşı sorumlusu olarak yanlarına gidip, “Buyrun beyefendi, ben sizi dinleyebilir ve konu ile ilgili açıklama yapabilirim” diyerek diğer başvuranlarında rahatsız olmasını engellemek, ortamı yumuşatıp neden aşı olamayacaklarını açıklamak üzere konuşmaya devam ettim.

Kendileri beni hiç dinlemeyerek Sağlık Bakanının istedikleri zaman istedikleri yerde aşılarını olabileceklerini söylediğini, bir diyorsunuz altı ay bir diyorsunuz üç ay, bir ay diyerek kafamıza göre tarih belirlediğimizi belirterek aşılarını yapmak istemediğimizi bir kez daha dile getirdiler.İstanbulda olsalar aşıları yapılırmış, orada böyle bir uygulama yokmuş, kafamıza göre iş yapıyormuşuz diye söylenmeye devam edip yanında bulunan beyde bu tartışmaya iştirak etmiştir.

Ekibime sakin olmalarını, cevap vermemelerini rica ettiğimi söylerken ilgili şahsa Türkiye’nin herhangi bir sağlık kuruluşunada gitseler aşılarının bugün yapılamayacağını söylerken şahsıma el kol hareketi yapmaya başlamış, Kayıttaki görevli personelimiz M....... beyde Hemşire Hanımla böyle konuşamaz ,davranamazsınız diyerek tepki göstermiştir.Sözkonusu kişi üstüme yürüyerek M...... Beyle münakaşasını sürdürürken beni kollarımdan tutarak tartaklamış, personelimize vurmak için beni savurmuş,bende her ikisi arasında sıkışarak beyaz kod vermeleri ve hastane polisini çağırmaları için bağırmaya başladım.

Bu esnada engelli olduğumu, canımın acıdığını söylemeye çalışarak şahıslara buranın hastane olduğunu, diğer hastalarımızı rahatsız edemeyeceklerini söylemeye çalışarak dışarı çıkmalarını söyledim.Sıkışmadan ve çekiştirmeden kaynaklanan ağrı nedeniyle Acil Servise başvurarak muayene oldum.Kollarım,ellerim,sırtım ve bacaklarımda ağrımın başladığını söylerek görevli acil hekimi tarafından Adli Raporum tutuldu.

Bu olaya sebebiyet verenler içinde hastane polisi nezdinde başta şahsımın fiziksel ve sözlü şiddete maruz kalması, sorumluluğum dahilindeki ekibiminde haksız yere itham edilerek aynı şiddete maruz bırakılması,beraberinde Hastanem ve Sağlık Bakanlığına şahıslarımız nezdinde olumsuz söylemler içinde bulunmaları ve hepsinden önemlisi sağlık personeli olarak diğer hastalarımızın gözleri önünde küçük düşürülerek onur kırıcı ve can güvenliğimizi tehdit eden davranışlarda bulunmaları nedeniyle şikayetçi oldum."

İlgili mercilere Aşı Polikliniklerinde de güvenlik önlemlerinin artırılması talebi tarafımızca iletilmiştir. Aşı olmaya gelen vatandaşlarımızdan da, sağlık çalışanlarımıza karşı sağ duyu, saygı ve hoşgörü göstermelerini rica ediyoruz.

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (0)
10
açık
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?