Sağlık Müdürlüğünde Güçlünün Hukuku: Ebe Eşi Hakim, Bakan Koca'yı Ayağına Getirtebilecek mi?

Deniz Zeyrek Muğla İl Sağlık Müdürlüğünde ebe eşi Hakimin, 14 ay önce gerçekleştirdiği iddia edilen olayı tüm detayları bugünkü köşesinde ele aldı. Bir yargı mensubunun nasıl HSYK tarafından 14 aydır soruşturmaya tabii tutulmadığını, ebe kadrosundaki kişinin doğumhane yerine sağlık müdürlüğünde masa başında görevlendirilmesinin sonuçlarını, Eğer eşiniz bir makam sahibi ise kadronuz gassal bile olsa sağlık müdürlüğünde yada Bakanlıkta çok kolay görevlendirilebileceğinizi, Türkiye'de güçlünün hukukunun geçerli olduğunun detayları Zeyrek'in cesur kaleminden satırlara dökülmüş.

Gündem 21.04.2021, 12:54 Güler Sağlam
Sağlık Müdürlüğünde Güçlünün Hukuku: Ebe Eşi Hakim, Bakan Koca'yı Ayağına Getirtebilecek mi?

Birazdan yazacaklarımı 14 ay gecikmeli yazıyorum.

Gecikmeli yazıyorum, çünkü Türkiye Cumhuriyeti'nin bir hukuk devleti olduğu fikrinden yola çıkarak, konunun hukuki yollardan sonuçlanmasını bekledim.

Ancak hiçbir gelişme yaşanmadı ve bana da yazmaktan başka çare kalmadı.

★★★

Günlerden 20 Şubat 2020. Saatler 17:15'i gösteriyor. Muğla İli Kamu Hastaneleri Başkanı Dr. Esin Nebioğlu, bir meslektaşıyla birlikte odasında toplantı yapıyor.

Bu sırada dışarıda bazı bağrışmalar duyuluyor. Bir erkek sesi “Ben onlara gösteririm. Onlar kimmiş. Yeter artık” diye haykırıyor. “Herhalde öfkeli bir hasta yakını” diye düşünüyorlar.

O da ne. O öfkeli ses bulundukları odaya giriyor.

Bir erkek, sağ eli yumruk olmuş omuz hizasında. Dr. Esin Hanım'ın makam masasına dayanıp bağırmaya devam ediyor. Doktor Hanım korkusundan dona kalıyor.

“Sen kim oluyorsun. Bunlar hep senin yüzünden yaşanıyor. Bütün gün oturuyorsun. Provoke ediyorsun. Talimatlar veriyorsun. Sen yazdırıyorsun.”

Dr. Esin Nebioğlu çok korka korka karşılık veriyor: “Beyefendi n'oluyor. Bir yanlış anlaşılma var galiba. Siz kimden bahsediyorsunuz. Sakin olun lütfen.”

Öfkeli erkek susmuyor.

“Sen benim kim olduğumu biliyor musun? İstesem buradaki herkesi sürdürtebilirim. Ben sıradan memur değilim. Mahvederim sizi. Bir telefonla Sağlık Bakanı'nı buraya getiririm.”

Dr. Esin Hanım öfkeli beyefendinin kim olduğunu bilmiyor ama durum yardımcısı içeri girip öfkeli erkeği yatıştırmaya çalışınca anlaşılıyor.

TIKLAYIN

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'yı bir telefonda oraya götüreceğini söyleyen öfkeli erkek, Dr. Esin Hanım'ın ebe kökenli yardımcısının eşi çıkıyor.

Belli ki evde eşini amirine karşı doldurmuş. “Bütün gün boş oturuyor, provoke ediyor, yazdırıyor” gibi bilgiler vermiş.

Dr. Esin Nebioğlu yaşadığı gerilimin şokunu atlatır atlatmaz şikayetçi oluyor, ifade veriyor. Yaşananlara tanık olanlar benzer ifadeleri tekrarlıyor. Ancak önemli bir engele çarpıyor.

Sağ yumruğunu omuz hizasına kaldırıp üzerine yürüyen öfkeli erkek, Muğla Adliyesi'nde görevli bir hakim çıkıyor ve hakimlerin soruşturma izinlerini Hakimler Savcılar Kurulu veriyor.

Aradan geçen 14 ayda HSK'da yaprak dahi kımıldamazken, Muğla Adliyesi'ndeki meslek dayanışması devreye giriyor. Dr. Esin Nebioğlu iftira atmakla suçlanıyor. Mağdurken sanık durumuna düşüyor.

Lehine tanıklık eden sağlık çalışanlarının görev yerleri değiştiriliyor. En zor görevlere veriliyorlar, mobinge uğruyorlar.

★★★

Yazdıklarımın tamamını resmi tutanaklardan yazdım ama hala hukuk devletine ve masumiyet karinesine saygı duyduğum için Hakim Bey'in ismini yazmadım.

Sağlık Bakanı Koca'nın kendisini bir telefonla Muğla'ya götürecek personel eşini kısa sürede öğrenebileceğini biliyorum. Aynı şekilde, Adalet Bakanı Abdulhamit Gül ve HSK Başkanvekili Mehmet Yılmaz'ın da siyasi gücünü hukukun gücünün üstünde gören bu erkeksi tavırlara kayıtsız ve sessiz kalacağını sanmıyorum.

Yazımı sorular sorarak bitirmek isterim:

Fahrettin Koca'ya: Hakim Bey'in telefonuyla Muğla'ya gider misiniz? Giderseniz, Hakim Bey'in siyasi gücü karşısında kadın personelinizi yalnız mı bırakırsınız?

Abdulhamit Gül'e: Ne zamandan beri hakimler illerin siyasetine yön veriyor, memurları sürdürüyor?

Mehmet Yılmaz'a: Siz ki camiayı kısa sürede binlerce FETÖ'cüden temizlemiş idealist bir yargı mensubusunuz. Bir soruşturmayı 14 ayda tamamlayamadınız mı?

İlgili herkese: Şiddet karşısında kadınların en büyük teminatı olması gereken yargı mensupları da kadınlara böyle öfke kusarken biz kime güveneceğiz?

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (14)
saglikci 2 hafta önce
hiç şaşılacak şaşırılacak bir durum değil. türkiye sağlık bakanlığı yıllardır böyle. hep aynı terhane. hani niye şaşırdınız onu anlamadım. doktor hanım da kimbilir kimin eşi ki sağlık müdürlüğünde yatıyor. yani yatan yatandan şikayetçi hakimde hepsinden şikayetçi anlaşılar.

niye soruşturulacak onuda anlamadım. hanginizin torpili yüksekse o haklıdır.
Hemşire 2 hafta önce
Yani ebe var, ebe var. Bu ebe hanımın o kadar kendini yetkili sanıyorörüyor ki, Muğla il sağlık müdürü İskender Gencer yerine tüm kararlar veriyor deniliyor duyduğum kadarıyla, kim baş hekim olacak, kim müdür olacak, kim uzman olacak, hatta il sağlık müdürü kim olacak ona bile karar veriyormuş, onun haberi olmadan kimse bir gişimde bulunamıyormuş. Tabiki o da güçlü ve yetkili etkili eşe sahip olduğu söyleniyor, eşinin yaptığı ve sonucu da güçlü biri olduğunu gösteriyor, deniz Zeyrek in yazısında bunun ıspatı gibi görünüyor, ne diyelim Allah herkese böyle güçlü bir eş nasip etsin.
sağlıkçı 2 hafta önce
bingöldede aynı sey bütün sağlık nüdürlüğünde çalışan personel yakınları en kolay yerde çalisiyor başkan esi 112 de bir oda vermişler uyduruk bir iş istediği saat gelip istediği saat çıkıyor kendi başkanımıza başhekime şikayet ettiğiğmizde onun ayrımcılığı var diyorlar mobingten bıktık psikolojimiz bozuldu
Saglikci 2 hafta önce
Çok haklısınız aynen öyle Bingöl 112 berbat durumda
Herhangi biri 2 hafta önce
Antalyadaki arkamda milletvekili var parti var diyen dibine kadar personele mobbing yapan pandemi bahanesiyle sözleşmesi uzadıkça uzayan insanlara kan kusturan sağlık bakım hizmetleri müdürünü neden yazmıyorsunuz acaba ????
OOOO 2 hafta önce
BUNLAR NORMAL ŞEYLER ARTIK
THE İMAM 2 hafta önce
cenaze yıkayıcılığı olan gassallığı niye basite indir gediniz bir gün gelecek sizide bir gassal yıkayacak unutmayın sayın bu yazıyı yazan zat
ATİLLA'NIN VARİSİ 2 hafta önce
Samsun sağlıkta hangi çılgın, vekilin yeğeni uzmana,başkanın hemşerisi anesteziciye,il başkanının yengesi uzmana laf söyleyecek şaşarım.
Hangi çılgın, saat 9.30'da mesaiye gelen başkanlara,başkan yardımcılarına,uzmanlara laf söyleyecek şaşarım.
Sağlıkta "dokunulmazlık" için eşinizin hakim,savcı,orgeneral olmasına gerek yok.Vekil dayınız olsun,partili amcanız olsun yeter.
Murat reis 2 hafta önce
Adalet herkese lazım kimse kendini ulaşılmaz sanmasın Gün gelir o adalet onlarida yargılar
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
25
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?