Sağlık Müdürlüğü, ASM Binası İçin Doktoru Ölünce Harekete Geçti!

Çıkartılan kanunla 2010 yılı sonunda yürürlüğe giren aile hekimliği, bina fiziki şartlarını ve bina iç donanımını sağlayarak hizmet sunmakla görevlendirildi. Bu binaların sağlık hizmeti sunmaya uygun olmamasına yönelik itirazlar sürerken, Sağlık Bakanlığı, bir aile hekiminin ölümünün ardından bir Aile Sağlığı Merkezi’nin (ASM) kamu binasına taşınması için adım attı.

Gündem 29.09.2020, 14:35 03.10.2020, 21:26 Güler Sağlam
Sağlık Müdürlüğü, ASM Binası İçin Doktoru Ölünce Harekete Geçti!

İstanbul Eyüp Nişanca Aile Sağlığı Merkezi’nde görevli Dr. Yavuz Kalaycı’nın Covid-19’a yakalanarak hayatını kaybetmesi sonucunda hekimin adı ASM’ye verildi. Bu kararın ardından İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü ASM’nin taşınabileceği yeni bir kamu binası yapımı için ihale açtı.

Uygun olmayan yerlerde hasta bakmaya zorlanıyor

TIKLAYIN

İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü’nün kararını değerlendiren İstanbul Tabip Odası (İTO) Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Recep Yılmaz Koç, “ASM’lerde kamu hizmeti verilmesine karşın, aile hekimleri sağlık hizmeti sunmaya uygun olmayan yerlerde hasta bakmaya zorlanıyor” dedi.

ASM’ler için ciddi bir sistem değişikliği gerektiğini ifade eden Koç, şunları söyledi: “Yönetmelik gereği hekimler binanın giderlerinden ASM’de çalışan personelin maaşlarına kadar bütün giderlerden sorumlu tutuluyor. Bu giderlerin karşılanması için Sağlık Bakanlığı aile hekimlerine cari gider adı altında bir ödeme yapıyor. Hâl böyle olunca da aile hekimleri camı olmayan, dükkandan bozma, apartmanların giriş katında hizmet vermek zorunda kalıyor. Bina kiralayarak mevzuata uygun bir tadilat yaptıran hekimler kiraları karşılamakta zorlanıyor.

Kaynak: Bir Gün

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (0)
-7
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?