Sağlık Çalışanlarına Yönelik Bakanlık Genelgesi Ne Diyor? Özet Anlatım

Sağlık Bakanlığı tarafından akşam saatlerinde yayınlanan Genelge kapsamında Sağlık Bakanlığının Merkez ve Taşra teşkilatında görev yapan personellerin süt izni, idari izin, istifa vb. konularda yeni düzenlemelere gidildi. Bu kapsamda Bakanlık Genelgesinde yazılanları özetle paylaşıyoruz.

Gündem 14.04.2021, 20:16 18.04.2021, 00:09 Güler Sağlam
Sağlık Çalışanlarına Yönelik Bakanlık Genelgesi Ne Diyor? Özet Anlatım

Çalıştırılma biçimine bakılmaksızın, Bakanlığımız Merkez ve Taşra teşkilatında çalışan personele yönelik olarak uygulanacak esnek çalışma yöntemi ile ilgili usul ve esaslar;

Bakanlık merkez teşkilatınca birim amirlerince Bakanlığımız ilgili ve bağlı kuruluşlarında kuruluşun en üst amirince, illerde il sağlık müdürü, ilçelerde il sağlık müdürleri ile istişare etmek sureti ile ilçe sağlık müdürü/toplum sağlığı merkezi başkanı ve sağlık tesislerinde ise başhekimliklerce belirlenebilecektir.

Covid-19 hastalığı için sadece risk grubunda olan kanser hastaları ve organ nakli olanların durumları bakanlık merkez teşkilatında birim amirlerince bakanlığın ilgili ve bağlı kuruluşlarında kuruluşun en üst amirince illerde il sağlık müdürü ilçelerde il sağlık müdürleri ile istişare etmek sureti ile ilçe sağlık müdürlüğü/toplum sağlığı merkezi başkanı ve sağlık tesislerinde ise başhekimliklerce değerlendirilerek idari izinli sayılıp sayılmayacaklarına karar verilecektir.

Bakanlığımız merkez ve taşra teşkilatında görev yapan hamile personeli hamileliğin yirmidördüncü haftasından 32. haftasına kadar olan süre içerisinde idari izin verilecektir.

Bakanlığımız merkez ve taşra teşkilatında çalışıp da engelli olduğunu belgeleyen personele statülerine bakılmaksızın idari izin verilmesi cihetine gidilecektir.

Bakanlığımız merkez ve taşra teşkilatında çalışıp da süt izni kullanmakta olan personel idari izinli kapsamında değerlendirilmeyecek olup ilgili mevzuatında belirtilen usul ve esaslar çerçevesinde süt izni hakkını kullanmaya devam edeceklerdir.saglikpersonelihaber.net

Bakanlığımız merkez ve taşra teşkilatında çalışan ve 10 yaş altı çocuğu olan kadın çalışanlar idari izinli kapsamında değerlendirilmeyecektir.

Personelin her ne sebeple olursa olsun görevinden çekilme (istifa) talepleri kabul edilmeyecektir.

Kamu sağlık hizmetinde ihtiyaç duyulan durumlarda bakanlığımızca zorunlu olarak iller arası geçici görevlendirilen (RE'SEN) personelin derhal ayrılışının yapılarak görevlendirildiği yere gitmesi sağlanacaktır.

Çalışma saatlerine ilişkin olarak mevcut uygulamalara devam edilecek olup merkez ve taşra teşkilatı mızda sağlık hizmetinin sunulduğu yerlerde çalışma saatleri hususunda mevcut uygulamanın dışında herhangi bir değişiklik yapılmayacaktır

Personel Sağlık Whatsapp grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Sağlık hizmetinin sunumunda artan acil bir ihtiyaç olması halinde idari izinli sayılan personelin mezkur izinlerinin sonlandırıp görevlerine dönmelerinin sağlanmasına ilişkin olarak kurum amirleriyle yetki verilmiştir bu kapsamdaki çalışanlar amirlerinin izni dışında görev mahallinden ayrılmayacak ve hizmetine ihtiyaç duyulanlar görevlerine döneceklerdir.

Bakanlığımız merkez ve taşra teşkilatında çalışan bütün personeli bu süreçte maske kullanması çalışma mekanları yemekhane servisler ve sosyal alanlarda gerekli mesafenin ayarlanması bu mahalleleri ile kamuda kullanılan araçlarda dezenfekte işleminin yapılması hususunda kurum amirlerince gerekli tedbirler alınacaktır

İdari izinli sayılanlar fiilen göreve gelmedikleri süre zarfında idari izinli ve istihdam larına esas görevlerini fiilen yerine getirmiş sayılacak lardır sözkonusu çalışanların mali ve sosyal hak ve yardımları ile diğer özlük hakları saklı olup hizmetin yürütülmesi açısından sorumlulukları görev yerinde çalışanlar ile eşittir

Dr. Fahrettin KOCA
Sağlık Bakanı

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (10)
Kocaeli 2 ay önce
Bir sağlıkçı olarak bu devlete özelliklede bakanlığımızın tüm kademelerinde olanları hakkımı helal etmiyorum.Artik bu bakanlık biz temsil etmiyor.Covid bakanı arkandaki enkazı görmen için daha ne lazım.Teskilatin her yeri dökülüyor. Haksızlıklar diz boyu.Allah bunun hesabını soracaktır elbet.Ama bilesinki tum teskilat 7/34 size beddua ediyor.
Doktor 2 ay önce
İstifalar kesinlikle kabul edilmeyecekmiş!
Allah sizin binlerce kez ve ivedilikle belanızı versin bakanlık gibi,ne istiyosunuz ölelim mi yani?
Köle gibi çalıştırıp emeğimizin karşılığını verin diyoruz sesiniz bile çıkmıyo,koca hekimlik mesleğini yoksulluk sınırında yaptırıyosunuz(yandaşlarınıza 3-4 ayrı yerden düzenli gelir sağlıyosunuz) e bari bırakın da gidelim be Allah belanızı tez zamanda vere şu mübarek günde ne deyim başka,yazık çok yazık...
Sağlıkçı 2 ay önce
Bu bakanlık ne yüzle hâlâ yapıyor ,yeter bıktık bu boş açıklamalardan
gel de ! 2 ay önce
ya kardeşim, ya bre insan evladı gel de sövme diyorum . olmuyor be kardeşim olmuyor.
Mustafa 2 ay önce
Tam kapanmayı beceremediniz, uçan ekonominiz elvermedi, bu iş uzayacak ve tüm yükü sağlıkçılar yüklenmeye devam edecek.
CovidAcil 2 ay önce
Seçimlerde biz de sizi bi'güzel süresiz izne yollayalım bakalım!
SAMSUN 2 ay önce
Sayın Bakanlık! Pandemi başladığından bu yana esnek çalışma hususunda diğer kamu kurumlarında çalışanlar sefasını, sağlık çalışanları da cefasını çekti. Geçen yıl 3 ay tavandan ek ödeme harici bir iyileşme yapmadınız. Bu devlet her yere para buluyor. Ama sağlık çalışanlarına gelince bulamıyor. Allah insaf versin.
Aa 2 ay önce
Tüm herkese selam eder, kucuklerimin gözlerinden büyüklerimin ellerinden öperim.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
17
açık
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?