Sağlık çalışanları, Kırmızı alarmın verildiği ilde sosyal mesafeyi hiçe saydı

Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Tıp Fakültesi Farabi Hastanesi çalışanları, yapılacak olan toplu iş sözleşmesinin müzakere süreciyle ilgili bir araya gelerek hastane önünde basın açıklaması yaptı. Hastane önünde bir araya gelen hastane çalışanları, tüm dünyayı etkisi altına alan korona virüs nedeniyle sosyal mesafeyi hiçe sayarak basın açıklamasına katıldı.

Gündem 26.02.2021, 09:47 26.02.2021, 09:50 Güler Sağlam
Sağlık çalışanları, Kırmızı alarmın verildiği ilde sosyal mesafeyi hiçe saydı

Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Tıp Fakültesi Farabi Hastanesi çalışanları, yapılacak olan toplu iş sözleşmesinin müzakere süreci ile ilgili basın açıklaması yapmak için hastane önünde toplandı. Çok sayıda hastane çalışanının katıldığı basın açıklamasında sosyal mesafe hiçe sayıldı. Tüm dünyayı etkisi altına alan korona virüs nedeniyle son aylarda kırmızı alarmın verildiği Trabzon'da sağlık çalışanlarının sosyal mesafe kuralına uymayarak yaptığı basın açıklamasında Türkiye Sağlık İşçileri Sendikası Genel Başkan Yardımcısı, Trabzon Şube Başkanı Osman Çavuş, basın toplantısını mecburiyetten yaptıklarını söyledi.

TIKLAYIN

Çavuş, KTÜ Farabi Hastanesi ve Diş Hekimliği işyerinde çalışan bin 100 civarında işçiyi kapsayacak toplu iş sözleşmesi müzakeresinin 90 günlük kanuni süreci dolduğunu ifade ederek, "Ülkemiz içerisinde bulunduğu sıkıntılı süreç devam ederken, bir taraftan covid-19 salgını, bir taraftan terör bir tarafta şehitlerimiz bir tarafta ekonomik sıkıntılar bir tarafta Yunanistan'ın tahrik edici eylemleri gündemde yerini korurken bu basın toplantısını yapmak zorunda kaldığımız için yapıyoruz. KTÜ Farabi Hastanesi ve Diş Hekimliği işyerinde çalışan bin 100 civarında işçimizi kapsayacak toplu iş sözleşmesi müzakeremizi 90 günlük kanuni sürecini doldurmuştur.

Toplu iş sözleşmesi müzakeresinde bize verilen teklif asgari ücret yüzde 2 olmuştur. Bu teklif kabul edilebilirlikten uzak onur kırıcı bir tekliftir. Sırf uzlaşı olsun diye konu, şehrimizde arabuluculuk yapabilecek milletin vekillerine, STK başkanlarına, İçişleri bakanımıza, bazı vekillere ve siyasilere bildirilmiştir. Bu açıklama sonrasında Rektörümüz başkanlığında yaptığımız toplantıda yüzde 2 oranın, yüzde 4 kamu çerçeve TİS, yılda 5 artı 5 ikramiye, 10 artı 10'a çıkarılmıştır. Sosyal hizmet zammı her ay 150 lira olarak bize teklif edilmiş, verilen rakam brüt olup maaşlarda çok küçük bir yükselme yapmıştır. Bu teklifin iyileşmesi için diyalog yolunda devam ettik. Biz sadaka istemiyoruz, İnsanca yaşamak için hak ettiğimiz ücreti istiyoruz. Bu iş yerinde aynı işi yapan, aynı okulu bitiren, aynı yoğun bakımdaki mesai arkadaşlarımızın ücretini istiyoruz. Biz KTÜ rektörlüğünde çalışan işçi arkadaşlarımızın aldığı ücreti istiyoruz" ifadelerini kullandı.

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (10)
Sağlıkçı 2 ay önce
Sağlıkçılara gelince toplanmamız hata diye haber yapan bir sağlıkçının sorunlarını gündeme getiren bir haber sitesi:) ama malum bir partinin kongreler yapmasına ses çıkaramıyor,yada bakanın cenaze namazına katılmasına yorumsuz paylaşıyor,bize en büyük zararı veren bu haber siteleri ,böyle haber yapacaksanız yapmayın
Yalan haber yapmadınız mı 2 ay önce
Nerede tavan ödeme? İnsanları yanılttınız, tekzip bekliyoruz!
Hastane 2 ay önce
Neden kongre yada şehit cenazeleri haber yapmadınız bunun 100 katı kalabalık vardı
CovidAcil 2 ay önce
Sağlıkçılar haksızlık görüyor. Bu ay tavan dediniz o da yalan çıktı. Bu durumda kalkıp da mesafeyi mi düşüneceklerdi!
hemşire 2 ay önce
çoğu da doktor olması kafa karıştırıcı
MÜDÜR 2 ay önce
SAĞLIK PERSONELİ İKİNCİ DOZ AŞIYIDA OLDU BİRARADA TOPLU BULUNMASI SIKINTI DEĞİL SİZ HABER DEĞERİ OLAN BAŞKA TOPLU BİRYERLERE GELME OLAYLARINI DEĞERLENDİRİN
Özlük hakkımızı istiyoruz 2 ay önce
Ek ödeme karmaşası, yıpranma, tek ödeme ,düşük maaş.. Sendika desen evlere şenlik .Bizi düşünen yok .Sadece alkışla bu gemi yürümez.
Ruhsuz 2 ay önce
İnsanlar haklarını almak için bir araya geliyor kongre için keyfine bir araya gelmiyor
suçu ne 2 ay önce
hastalara bakım yaparken de aynı insanlar çoğu da ekipmansız yan yana çalışıyor. o zaman sosyal mesafe geçerli değil de hak ararken mi sosyal mesafe soruluyor.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
4
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?