PERSONEL SAĞLIĞIN YENİ TWİTTER HESABINI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ.

Sağlık Çalışanları 30 Haziran ve 1 Temmuz’da İş Bırakıyor

Hekimler ve diğer sağlık çalışanları Mecliste kabul edilen yasa tasarısının ardından Aile Hekimlerinin daha önce ilan ettiği iş bırakma eylemine katılarak 30 Haziran ve 1 Temmuz’da iş bırakacaklar.

Gündem 24.06.2022, 02:02 24.06.2022, 02:40 Cansu Polat
Sağlık Çalışanları 30 Haziran ve 1 Temmuz’da İş Bırakıyor

Ceza yönetmeliği olarak anılan Aile Hekimliği Sözleşme ve Ödeme Yönetmeliğine itiraz eden hekimler ve sağlık çalışanları, çalışma koşullarını iyileştirecek yasal düzenlemelerin yapılmaması nedeniyle 15 Haziran tarihinde 1 günlüğüne iş bırakmıştı.

Türkiye’de ilk defa 11 sağlık meslek örgütünün bir araya gelerek yaptığı 1 günlük iş bırakma eyleminin ardından 30 Haziran ve 1 Temmuz tarihlerinde 2 gün süreyle sağlık çalışanları yine iş bırakacak.

Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu (AHEF), Aile Hekimliği Çalışanları Sendikası (AHESEN), Birinci Basamak Sağlık Çalışanları Birlik ve Dayanışma Sendikası, Genel Sağlık İş Sendikası, Hekim Birliği Sendikası, Hekim ve Diğer Sağlık Çalışanları Kamu Sağlık ve Sosyal Hizmetler Sendikası (HEKİMSEN), Kamu Diş Hekimleri Derneği (KADHED), Tabip-Sen Sağlık ve Sosyal Hizmet Çalışanları Sendikası yapacağı iş bırakma eylemine Türk Diş Hekimleri Birliği (TDB) ise desteğini açıkladı.

“TOPLU İSTİFALAR GÜNDEMDE”

Sağlık çalışanlarının özlük haklarının düzenlenmesine ilişkin 14 maddelik yasa teklifi 7 Haziran’da (2022) AK Parti milletvekilleri tarafından Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanlığı’na sunulmuştu. Yasanın, sağlık çalışanlarının özlük haklarını geriye götürdüğüne dikkat çeken sağlık meslek örgütleri, 15 Haziran’da birçok ilde eş zamanlı eylemler yaparak teklifin geri çekilmesini talep etmişti. Süreci değerlendiren eski Ankara Tabip Odası Başkanı Uzm. Dr. Ali Karakoç, “İşyerlerimizde hekimler toplu istifa ve iş bırakma kararları alıyorlar. Bunu merkeze taşıyacağız ve temsilcilerimize ileteceğiz” demişti.

Sağlık çalışanlarının özlük haklarının düzenlenmesine ilişkin yasa teklifinin kabul edilmesi durumunda ise iş bırakma eylemlerinin süreceği açıklanmıştı. Yasa teklifi 10 Haziran’da kabul edilerek kanunlaşmıştı. 

Yorumlar (14)
smemuru 1 hafta önce
kendi hastanemizde muayene olamıyoruz. önceden sağlık personeli öncelikliydi. düşünsene 25 yıl hizmet ettiğin kurumda muayene önceliğin yok. böyle saçma şey olabilir mi
Recep 21 saat önce
Her insan çalıştığı kurumda öncelikli olursa hastane dışında gittiğin her yerde en son sıraya alınmak ister misin
Saglik calisani 7 gün önce
S memuru a cvp hastalar olmazsa senin Ne is in var oncelik vatandasin birak duygu somurusunu senin gibileri nasil ise almisar hayret cemaatdenmi ise girdin senn guvenlik sorusturulmasi yapilmali
realite 7 gün önce
Bu noktaya YSp ler kendileri getirdi Hekim ile rekabet , tartışma , onun aldığı parayı hesaplama vs vs Sempatik ilişki ile çözülecek işler arapsaçına döndü. Hekim ile çatışma gelir olarak artışa yol açtımı tabi ki hayır.
Grev yapıyorlarda yapmasına ulusal basında bile haber olmuyor , greve katılım oranı ne kadar belli değil.Muhalefet partileri destek olsa mesala ankara şehir hastanelerine parti tabanları destek olsa , Ankara şeir hastanesinde geniş katılımlı grev olsa onları destekleyen hasta gibi 100 bin kişi olsa vs .Ama bu grevler kendin çal kendin oyna modu. Burakın çocuklar oynasın kenarda hevesini alsın modunda geçiyor. Ses getirmeyen grev vs yapmak boşuna hekim ile hasta arasını bozmak ötesine geçmiyor. Hekimin en büyük gücü hastadır.Müfredit olayları abartıp hasta / hekim ilişkisi bozulyor . YSP / hekim ilişkisi bozuluyor . Sonuç ne hekim ne ysp etksiz elamana dönüşüyor. Her gün grev yap. etkisi sıfıra sıfır elde var sıfır
Hekim dışı peraonele 7 gün önce
Hekim dışı personel küçük menfaatler için sarı sendikalardan uzak durup, adam gibi adam sendikalara geçiş yapın. Bunu yapamıyorsanız ağlamayı bırakın.
sağlıkçının taban maaşı 7 gün önce
sağlıkçının taban maaşına iyileştirme zorunlu.
Cem 7 gün önce
Sağlık çalışanları bırakmıyor doktorlar birakiyor
Yiğido 7 gün önce
Kıçını kaldırdınız bunların haydi indirin şimdi. Gözleri doymadı aldıkları maaşlara rağmen asgari ücretli bu kadar ağlamıyor..
sağlık personeli 7 gün önce
hep dalavere.baştan beri söylemiştik bunlar sağlıkcıya bişiy vermez diye.yüzbinlerce sağlıkcı bütün müjdeleri aldı.elde ne var hiçbişiy cebe giren ne var hiçbişiy.artık gözünüzü açın size bunları yapanları sizde unutmayın.yoksa bi dahaki sefer kimse emekli parasını bile alamayacak söylemesi bizden .son pişmanlık fayda etmez..
Sinan 7 gün önce
Doyuramazsin
Hemsire 7 gün önce
yine mi la
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
16
hafif yağmur
Günün Anketi Tümü
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?