Sağlık Bakanlığı'ndan Genar'a Milyonluk Anket İhalesi!

Sağlık Bakanlığı korona virüs salgını sürecinin nasıl yönetildiğine ve toplumun 'korona virüs ile ilgili algısını ve davranış düzeyini’ araştırmak için anket yaptıracak. 1 milyon 100 bin TL’lik anketin ihalesini GENAR Araştırma Şirketi aldı.

Gündem 31.08.2020, 14:11 31.08.2020, 20:50 Güler Sağlam
Sağlık Bakanlığı'ndan Genar'a Milyonluk Anket İhalesi!

Korona virüs salgınında yoğun mesai harcayan sağlık çalışanlarına eksik koruyucu ekipman verdiği öne sürülerek eleştirilen Sağlık Bakanlığı, 1.1 milyon TL’ye Kovid-19 anketi yaptıracak. Bakanlık anket ihalesini, pandemi sürecinde Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya 5 üzerinden 4.37 puan veren ve halkın yüzde 75’inin bakanlığı başarılı bulduğunu iddia eden ankete imza atan GENAR Araştırma Şirketi’ne verdi. BirGün’den İsmail Arı’nın haberine göre, Sağlık Bakanlığı ile Genar Araştırma Şirketi arasında 14 Ağustos’ta imzalanan sözleşmede, ‘Toplumun Yeni Korona virüsle ilgili Algı ve Davranış Düzeyini Ölçecek Korona virüs Barometresi Araştırması’ yapılacağı belirtildi. Bakanlık, araştırmanın 270 gün içerisinde tamamlanmasını da istedi.

ÜÇ AYRI SAHA ARAŞTIRMASI PLANLANIYOR 

TIKLAYIN

Sağlık Bakanlığı, milyonlarca liralık araştırmaya yönelik, “Salgınla mücadelede olumlu yöndeki veya risk içermesi muhtemel toplumsal eğilimleri anlamaya ve mücadele gücünü artırmaya yönelik araştırmalar yapılacaktır” açıklaması yaptı. Bakanlık, araştırma kapsamında GENAR Araştırma Şirketi’nin üç adet saha araştırması ve araştırmanın belirlenen örneklem büyüklüğü kapsamında, ‘hanelerde rastgele olarak belirlenen birer kişiye yüz yüze anket uygulaması’ şeklinde yapılacağını da belirtti.

"TARTIŞMALI PAZARLIK"

İhsan Aktaş’ın başkanlığını yaptığı GENAR Araştırma Şirketi, AKP yönetiminde olduğu dönemde İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden ihale aldığı biliniyor. GENAR Araştırma Şirketi 2018 yılında da İstanbul Su ve Kanal İdaresi (İSKİ) Genel Müdürlüğü’nün, ‘Kurumsal İtibar ve Algı Araştırması’ ihalesini de 171 bin 500 TL’ye aldı. İBB Halkla İlişkiler Müdürlüğü, 2015 yılında ‘Belediye Bilgi Teknolojileri İletişim Araştırması’ ihalesini de 152 bin 500 TL’ye Genar Araştırma Şirketi’ne verdi. İBB, her iki ihaleyi de Kamu İhale Kanunu’nun tartışmalı pazarlık yöntemiyle düzenleyerek GENAR Araştırma Şirketi’ne verdi.

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (0)
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?