Sağlık Bakanlığında İşçilerin 3 Vardiya Sistemi Başladı

Yönetim Hizmetleri Genel Müdürlüğünün 23 Eylül tarihli 81 İl Valiliğine gönderilen Genelgesi sonrası bir çok hastanede 3 vardiya sistemi ile 7,5 saat üzerinden sürekli işçi çalışma listelerinin uygulamaya sokulduğu öğrenildi.

Gündem 27.09.2021, 07:52 27.09.2021, 21:34 Zeynep Elmalı
Sağlık Bakanlığında İşçilerin 3 Vardiya Sistemi Başladı

22 Ağustos tarihli imzalanan Toplu Sözleşme ile 500 TL seyyanen zam ve bir sosyal hakları iyileştirilen sağlıkta çalışan sürekli işçilere yönelik Genel Müdür Mehemt İslamoğlu imzası ile yayımlanan Genelge ile işçilerin günlük 7,5 saat çalışma ile haftalık 45 saat çalışma süresini tamamlamaları talimatlandırılarak haftalık kırk beş saati aşan çalışmaların fazla çalışmaya (fazla mesaiye) girdiği hatırlatılmıştı.

GENELGEYE RAĞMEN FARKLI ÖDEMEYE GİDEN BİRİM AMİRİ ZARARI KARŞILAYACAK

İşçinin gece çalışmasında sadece yedi buçuk saatin üzerinde çalıştığı süreye tekabül eden miktarın zamlı olarak ödeneceği açıklanan yazıda, Örneğin, işçi gece 7,5 saatin üzerinde yani 10 saat çalışmışsa haftalık çalışması 45 saatin içinde olup olmadığına bakılmaksızın kendisine verilen ara dinlenme saati de çıkarıldıktan sonra Yargıtay içtihatlarına uygun olarak 1,5 saate karşılık gelen ücret zamlı olarak ödeneceği vurgulandı.

Genelgede "ortaya çıkabilecek hukuki ihtilaflardan dolayı Bakanlığımızca herhangi bir ödeme yapılması halinde doğrudan birim amirinin sorumluluğuna gidilecek ve kendilerine rücu edilecektir." denilerek işçilerin çalışma süreleri konusunda birim amirlerinin maddi sorumlu olacağı belirtildi.

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (8)
KHK İşçisi 3 hafta önce
Yıllarca şirkette eşşek gibi çalıştık hakkımız yenildi 1 tane memur da çıkıp ağzını açmadı kimse yanımızda olmadı sustuk ekmeğimizden olmayalım diye şimdi maaş düzene girdi 3 vardiyalı sisteme geçirmeye çalışıyorlar. Sözde memurlar sabahtan akşama kadar yatıyolar haram zıkkım olsun hakkım bizim 3 kuruşumuza göz dikenin gözü çıksın..!
sağlık bakanlığı çalışanı 4 hafta önce
fazla mesai ikramiye gece çalışması tediye sosyal denge derken dünkü işçi memurdan fazla alıyor
ali 4 hafta önce
torpilli işçi zaten en iyi yerlerde çalışıyor yada hiç çalıştıramıyorlar bari boş yere yorulmayın evde oturup maaşlarını alsınlar
sağlık 4 hafta önce
Bence mesai verip maaşlarını 10 bine tamamlayın. Sağlıkçı da nasıl maaş alınır görsün.
ali 4 hafta önce
işçiler gerçek evlat memurlar üvey zaten boşuna okumayın kpps girip yüksek puan almayın torpille işçi ol boş gez en rahat yerde çalış maaşında memurdan fazla yarın ek ödemede alırlar ne güzel
Güvenlik 4 hafta önce
Ne güzel 2 gün çalışıp 2 gün dinleniyorduk, şimdi 8 saat mi çalışacağız
Kamu işçisi 2 hafta önce
Yıllarca ezilen işçi ama şimdi memura ne oluyorsa
Müslüm 2 hafta önce
Siz döner alırken dünkü işçi dediğiniz işçiler asgari ücret alıyor ve zor şartlar altında geçiniyor du o zaman nerdeydi niz işçi dediğiniz temizlikçi diye hakir gördüğünüz işçi sizlerin pisliğini temizlemekte
18
açık
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?