PERSONEL SAĞLIĞIN YENİ TWİTTER HESABINI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ.

Ramazan'da Oruç Tutan İşçi Öğle Yemeği Ücreti Alabilir mi?

Sağlık Bakanlığında çalışan taşeron işçiler başta olmak üzere işveren, ramazan ayı boyunca oruç tutacağını yazılı olarak beyan eden işçiye, öğle yemeği vermediği için öğle yemeğinin ücreti nakit olarak vermelidir. Bunun yanında oruç tuttuğu için çalışanın ticket veya yemek kuponu da kesilemez.

Gündem 01.04.2022, 14:50 02.04.2022, 13:35
Ramazan'da Oruç Tutan İşçi Öğle Yemeği Ücreti Alabilir mi?

Sağlık Bakanlığında çalışan taşeron işçiler başta olmak üzere işveren, ramazan ayı boyunca oruç tutacağını yazılı olarak beyan eden işçiye, öğle yemeği vermediği için öğle yemeğinin ücreti nakit olarak verebilir. Bunun yanında oruç tuttuğu için çalışanın ticket veya yemek kuponu da kesilemez. 

Ramazan ayında işyerlerinde bazı uygulamalar oluyor. İşverenlerin iftar düzenlemeleri, ramazan kolisi vermeleri ve vardiya düzenini ayarlamaları bunlardan bazıları. Büyük işyerlerinin önemli bir bölümünde işçilere yemek veriliyor. Ancak eğer işyerinde ticket veya kupon veriliyorsa, oruç tutsun, tutmasın bütün çalışanlara aynı miktarda ticket veya kupon verilmeye devam edilmek zorundadır. Yani oruç tutuyor diye çalışanın ticket veya kuponu kesilemez.

Bu durum kimi toplu sözleşmelerde dikkate alınarak yemek verilen işyerlerinde oruç tutan çalışanlara yemek parasının nakdi olarak ödeneceği hüküm altına alınmıştır.

Dolayısıyla Ramazan ayı boyunca oruç tutacağını beyan eden ve işyerinde yemek yemeyen işçiye yemek parasının ödenmesi gerekir.

Kamu kurumları adına TÜHİS’in işçi sendikalarıyla imzaladığı pek çok toplu sözleşmede yemek yardımı maddesi şu şekildedir:  

“Madde 33- Yemek Yardımı:

İşçilere; işyerinde fiilen çalıştıkları günlerde bir öğün ücretsiz yemek verilir.

Ancak, Ramazan ayında oruç tutanlara, sağlık kurulu raporu ile perhizli olduğunu belgeleyenlere ve yemek çıkarılması veya verilmesi mümkün olmayan işyerlerinde çalışan işçilere fiilen çalıştıkları her gün için sözleşmenin birinci yıl birinci altı ayında brüt 11,94 TL/Gün; sözleşmenin birinci yıl ikinci altı ayında ise brüt 12,54 TL/Gün; yemek yardımı ödenir.

Bu yardım toplu iş sözleşmesinin ikinci yılı birinci ve ikinci altı aylarında ücret zammı oranında artırılarak uygulanır.”

Toplu iş sözleşmesinde bu yönde bir hüküm var ise işçiye yemek yemediği günler için, yine toplu sözleşmede belirtilen yemek ücretinin ödenmesi zorunluluktur.

Bu hüküm pek çok toplu sözleşmede yer almaktadır. Bu nedenle Ramazan ayında oruç tutan işçiler, bir aylık yemek parasını nakdi olarak alacaktır.

MAIL YOLUYLA SORULMALI

Normalde işveren işçiye oruç tutup tutmadığını soramaz. İşveren sorsa bile işçi cevap vermek zorunda değildir. Fakat işyerinde yemek hizmetinin dışarıdan alındığı durumlarda işçiye bu soru sorulabilir. Cevaba göre işyerinde hazırlanacak iftar yemeğinin sayısı belli olur. İşveren bu soruyu mail yoluyla sorarsa cevaplamak kolaylaşır.

VARDİYALI ÇALIŞANLARA DÜZENLEME YAPILABİLİR

Vardiyalı işlerde çalışanlar evlerinde iftar yapamayabiliyor. Vardiyaları iftar saatine denk gelenler için işveren planlama yaparak işçilerini iftara gönderiyor. Oruçlu işçilerin önemli bir bölümü de iftara kadar ara dinlenmesi kullanmayıp erken paydos etmek istiyor. Ancak bu kanunen uygun değil. İşveren isterse oruçlu işçilere iftarda evde olmaları için izin verip, daha sonra bunu günlük 11 saat sınırını aşmadan telafi ettirebilir.

HATALI İŞLEME PARA CEZASI VAR

İşçisine ayni yardım yapan fakat vergilendirmesi konusunda hatalı işlem yapan, nakdi yardım yapması durumunda bunu prime esas kazanca dahil etmeyen işveren idari para cezasıyla karşılaşabilir. Bu nedenle işverenlerin bu konularda hassas davranmaları ve konuyla ilgili mevzuata uyum göstermeleri gerekiyor. İşyerinde her ramazan koli dağıtan veya ramazan yardımı yapan işveren, işçilerine kıdem tazminatı öderken bu tutarları da hesaba katmalıdır.

İŞVEREN TARAFINDAN VERİLEN İFTAR YEMEĞİ VERGİDEN MUAF

İşveren nasıl öğle yemeği için vergiden belirli bir tutara kadar muafsa, işçisine vereceği iftar yemeği için de aynı tutarı aşmadıkça muaftır. Bu tutar 19 TL, KDV dahil olarak ise 20.5 TL’dir. Yani işveren 19 TL’yi aşmayan iftar yemeği için gelir vergisinden muaftır. İşyerlerinin pek çoğunda işçilere ramazan kolisi şeklinde ayni yardımlar verilmektedir. Son dönemde süpermarketlerin hediye çeklerinin de bu amaçla kullanıldıkları görülüyor. Bu durumda ramazan kolisinin net bedeli brüte çevrilecek ve çalışanların bordrolarında gösterilecektir. Dolayısıyla gelir vergisi ve damga vergisi de devreye girecektir.

Yorumlar (10)
Yhs 2 ay önce
Bizim hastanedeki işçiler ramazanda tutanda tutmayanda alıyor Allah yedirmesin bu ramazan hurmetine adamlar ramazan gelmedi para hesabını yapıyor bu kadar aç gözlü olurmu ya gözü doymaz torpilli parti yalakalari
Nepotizm 2 ay önce
Beleş kadro alan taşeronlara ne versen ver, yetmez. Fazlasını isterler.
taşeron doktor 2 ay önce
taşerondan kadroya gecenlere bakanlık maaşı verilmeli bence hak ediyorlar yoksa lise mezunu adamlara kim 15 bin maaş verir ki 50 bin almalılar ilkokul mezunu kalmak çok zor çünkü
Aslan 2 ay önce
Bence sahur ve iftar yapmadıkları için de ek ücret ödenmelidir. Bu gidişle Sağlık Bakanlığının anahtarları taşerondan kadroya geçen arkadaşlara verilmelidir.
Ali Veli 2 ay önce
İşçi diye diye adamları tepemize çıkardınız. Bunlar sınavsız atanmış başkasının hakkını gaspeden kişiler asgari ücret verilmeli bunlara
İşçi 2 ay önce
Genemi işçi ne istiyorsunuz garipten gurabadan birbirinize düştünüz sağlıkta çalışanlar diğer kurumdaki memurlara laf atmalar kendinize gelin kendisine saygı duymayana kimse saygı göstermez bir olun doktor dan memuru işçi si bakanĺıktada sözünüz geçer sendikalarda da diğer kurumlarda da çalışanlar sayar sever kalın sağlıcakla
Tediye, İkramiye, ... 2 ay önce
Kamu işçilerinin garibanlık bir tarafı yoktur. Fabrika işçileri garibandır. İşsizler garibandır.
Süper soru 2 ay önce
Diyet yapandan da kesilsin, oruç tutandan da, hatta çok ekmek yiyen den daha fazla kessinler, şaka bir yana ne kadar faydasız bir başlık olmuş di mi? Bırakın milletin parasını
Sözleşme defekti 2 ay önce
Toplu sözleşmede verilsin deniyor. Ama hece çalışanları, artı bayanları, ve oruç tutuyorum diye beyan edip yemek yiyenleri neye göre tespit edilecek. Milletin işi gücü yok oruçmu takip edecek. Beyan esassa yemekhane verilerine göremi hareket edilecek. O maddeyi koyduysanız adam gibi açıklamasını. Yapın. İşçiye kıyafet veeiliyor ardından kıyafet parasıda alınıyor 400 tl gibi. O 400 değilde 1000 er tl verilse işçilere inanın devlet daha karlıdır. 100 işçinin kıyafeti 200 - 250 binlirayı buluyor bazen 1000 er lira verilse devlet çok karlı olacak. Ve işçilerde çok memnun olacak emin olun.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
13
açık
Günün Anketi Tümü
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?