Prof. Dr. Çelik: 2022'de Hemşire Göçü Kapıda!

Prof. Dr. Sevilay Şenol Çelik, hekimlerden sonra hemşirelerde de yurtdışına taşınma planı yapanların çoğaldığını ve 2022'de "hemşireler göçünün" kapıda olduğunu dile getirdi.

Gündem 08.12.2021, 14:06 Zeynep Elmalı
Prof. Dr. Çelik: 2022'de Hemşire Göçü Kapıda!

Türk Hemşireler Derneği Genel Başkanı  Prof. Dr. Çelik, "Dernekle iletişime geçen hemşireler var. Bizim ülkemizin hemşire açığı var, önce kendi vatandaşımız iyi hizmet, hemşirelik bakımı alsın istiyoruz ama işsiz hemşireler var, çalışanlardan açlık sınırındakiler var. Ağır koşullar çok var. Biz istemesek de hemşire göçü başladı. Nitelikli hemşireler kaçmaya başladı" diye konuştu.

"İYİLEŞTİRMELER ADALETSİZ"

  # Personel Sağlık'ın Whatsapp Haber Bültenine abone olmak için tıklayın. Detaylı Bilgi için tıklayın.

Hekim meslektaşlarının da emeklerinin karşılıklarını hak ettiğini vurgulayan Çelik, iyileştirmelerin hemşireler ve diğer sağlık çalışanlarını da kapsaması gerektiğini ifade etti. Aksinin "adaletsiz" bir tutum olacağını öne süren Prof. Dr. Çelik, "Hakkaniyetli olmaz. Eşitlik ilkesine karşı. Etik de değil" yorumunu yaptı. Çelik; hemşirelik eğitimi, yönetimi, çalışma koşulları ve özlük haklarına ilişkin sıkıntılar yaşadığını söyledi.  

"HEMŞİRELER AÇLIK SINIRINDA YAŞIYOR"

Mevcut sorunların COVID-19 salgınıyla birlikte daha da derinleştiğini ifade eden Çelik, "Özlük haklarında özellikle maaş konusunda sıkıntılar var. 2600 ek gösterge; 4C, 4B'de çalışan meslektaşlarımızla ilgili sorunlar var. Ülke olarak baktığımızda yoksulluk sınırı 10 bin TL'nin üzerinde. Açlık sınırı da 3 bin TL civarı. Ülkemizde yeni mezun lisans hemşiresi 3 bin lira  maaş alıyor. 35 yıllık hemşire ortalama 4 bin 500 TL kazanıyor. Neredeyse açlık sınırında yaşıyoruz" dedi.

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (20)
Doktor 2 ay önce
VAllahi ayip koskoca prof sevilay hanim 35 yillik hemsire 4500 tl aliyor demis.bizim hastanede sabitle beraber 6500 tl aliyorlar.sanki hazine ve maliye bakanligi kimin ne aldigini bilmiyor.bos algi yapmayin. doneri ve nobeti haric.tabi ozelde 3500 tl aliyorlar.devlette calisiyorlarsa sukur etsinler.sskin almanya icin istifa etmesinler 300bin hemsire ne olur devlet bizide alsin diye sirada bekliyorlar.
Sağlık 2 ay önce
Evet mezun sayıları arttıkça kalitesiz meslek çalışanları da çoğaldı...eski mezun ve yeni mezunlar arasında oldukça fark var bu çalışma ortamında net belli oluyor...
Ilham 2 ay önce
Palavra kimse goc edemez oyle kolay degil. Avrupa turkiye degil herkesi alsin. Birsuru atanmamis hemsire var disarda. Zam zam bir hemsireye mi istiyorsunuz ayip be
kolay 2 ay önce
hemde çok kolay
Muhammed 2 ay önce
Hemşire derneğimiz varmış gözümüz aydın ilk defa rastladım
Vatandaş it 2 ay önce
Vatandaş atanamamış malın teki. Anlaması kıt cuhela nitelikliler gidiyor diyor. Atanamayan kaç hekim gördün hayatında ? Hangi siyasi görüşten olduğun öyle belli ki. Umarım yetersiz bir sağlıkçıya bir gün denk gelirsin de sakat kalırsın. Hemşire atanmayı neden beklesin gelişmiş bir ülkeye gider çalışır senin gibi mallarla muhatap olacağın
vatandaş 2 ay önce
istediği kadar istifa edebilir kapıda 1 milyon hemşire devlete atanmak için bekliyor
hem daha iyi hizmet verirler keza aynısı hekimler için de geçerli istifa edin sizin yerinize atamayıbekleyen hekim ve hemşireler için yer açılmış olur
adalet 2 ay önce
Acaba 3000 tl.ve 4500 tl alan hemşirelerin aldığı sabit döner gelirden sayılmıyor mu sayın prof.hocam?Yoksa sizde sadece 7000 tl. mi alıyorsunuz?
İyi olur 2 ay önce
Bir sürü atanamayan hemşire var yerleri hemencecik dolar. Ama hekimlerin yeri böyle kolay mi doluyor. Bir hekim 20 yılda yetişiyor.
Hekim 2 ay önce
Hemşirelere kimse asgari ücretten fazlasını vermez.. Halep ORDAYSA arşın burda :)
inşallah 2 ay önce
Ich lerne Deutsch. Ich bin auf dem Niveau B1. Wir sind fast auf dem Niveau B2. tüm meslektaşlarım inşAllah almanyada çalışabilir.
Kime kalmış 2 ay önce
Çalışıyoruz çabalıyoruz. Ne mecliste sesimizi duyuyorlar nede hükümette. İşçi arkadaşlara verdikleri kadar verseler yeter. Geçebilirsem temizlik e geçeceğim yere batsın lisans diploması. Yoksada çabalayacağız Yurtdışı için.
fevzi 2 ay önce
filipinliler varken bizimkilerin şansı zor avrupada
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
-6
kapalı
Günün Anketi Tümü
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?