Milletvekili Beyaz, Bakan Koca'ya Sordu: Yanacak İzinler Yerine Maddi Tazmin Düşünüyor musunuz?

Sağlık Bakanlığı tarafından 27 Ekim 2020 tarihli Personel İşlemleri Genelgesi nedeniyle sağlık personelinin yıllık izin kısıtlaması hakkında İyi Parti Milletvekili Ümit Beyaz TBMM'de Bakan Koca'nın yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi.

Gündem 07.11.2020, 10:33 07.11.2020, 11:03 Güler Sağlam
Milletvekili Beyaz, Bakan Koca'ya Sordu: Yanacak İzinler Yerine Maddi Tazmin Düşünüyor musunuz?

İyi Parti İstanbul Milletvekili Ümit Beyaz Anayasanın 98. maddesi uyarınca verilen Soru Önergesi kapsamında Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca'nın yazılı olarak cevap vermesi istemiyle adeta sahanın da talepleri olan konuları dile getirdi.

Milletvekili Beyaz soru önergesinde;

Sağlık Bakanlığı Yönetim Hizmetleri Genel Müdürlüğünün 27.10.2020 / 604 387 42-929 tarih ve sayılı "personel işlemleri" konulu yazısında özetle covid-19 salgınının öneminden bahsedilmiş bu döneme atfen kimi tedbirler sıralanmıştır.

Bu bilgiler çerçevesinde;

Covid-19 salgınının hem dünyada hem de ülkemizde yükselişe geçtiği ve fazladan tedbirlerin alınması gerektiği Sağlık Bakanlığı'nın yazısı ile de sabitken;

1- Farklı istihdam modelleri ile çalıştırılmaya devam eden ve 2019 - 2020 yıllarında yıllık izinlerini çeşitli nedenlerle kullanamayan sağlık çalışanlarının 31.12.2020 tarihi itibari ile yıllık izin haklarını kaybedecekleri ortadayken;

Bu sürecin kahramanı sağlık çalışanlarımızın yaşayacakları bu hak kaybının maddi olarak tazmin edilmesi, izinlerin 2021 yılına devredilmesi ya da daha farklı seçenekleri sağlık çalışanlarının önüne sunmayı düşünüyor musunuz?

2- Hali hazırda Covid-19 virüsüne en çok maruz kalan, en çok hastalanan ve en çok hayatını kaybeden meslek grubunun sağlık çalışanları olduğu Sağlık Bakanlığı'nın 2020 Eylül verileri ile de ortaya konulmuşken, birçok çalışanın fazla mesai ile çalışmak zorunda kalıp daha fazla virüs yüküne maruziyetten dolayı yaşamsal riskleri artarken, izinlerin iptali tedbirinin yerine yeni atamalarla mevcut insan kaynaklarının güçlendirilmesi ile ilgili bir çalışmanız var mı

3- Söz konusu yazınızın 11'inci maddesinde "...İlgili kanuna göre sendikalarda yönetici pozisyonundan dolayı ücretsiz izin talep edenlerin talepleri karşılanacak olup, bunlar harici personele ücretsiz izin verilmeyecektir" denmektedir.

Bulaşıcı hastalıkla yoğun şekilde mücadele eden sağlık çalışanının yıllık izin ya da ücretsiz izin hakları ötelenirken sendika yöneticilerinin ücretsiz izin taleplerinin karşılanacak olmasının hukuki ve vicdani gerekçeleri nelerdir?

4- Anayasamızda;

"B. Çalışma şartları ve dinlenme hakkı

MADDE 50- Kimse, yaşına, cinsiyetine ve gücüne uymayan işlerde çalıştırılamaz. Küçükler ve kadınlar ile bedeni ve ruhi yetersizliği olanlar çalışma şartları bakımından özel olarak korunurlar. Dinlenmek, insanların hakkıdır. Ücretli hafta ve bayram tatili ile ücretli yıllık izin hakları ve şartları kanunla düzenlenir. denilmektedir

Buna göre anayasal bir hak olan "Dinlenme Hakkı'nın" sağlık çalışanlarına tesisi için ek önlemleriniz var mı?

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (3)
Tabiki düşünmüyorlar 11 ay önce
8 aydır risk ve ustumuzdeki yük artmadina rağmen ,kamuda maddi manevi olarak bedel ödeyen tek kesim saglikci olmasına rağmen değil biseyler yapmayı daha geriye gittik.ancak gaz verip duruyorlar.
Saglik 11 ay önce
Aynen katılıyorum bu yazıları beğenmeyenler saglik çalışanı düşmanı yada nemalanan iş yapmayan taraf..
Aaaa 11 ay önce
Helal olsun sana kim saglikcinin arkasindaysa oyum ona
25
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?