MHRS Randevu Kısıtı Getirildi: Cerrahlar İstifa İçin Yasağın Kalkmasını Bekliyor!

Mevcut MHRS sistemi, günlük olarak 2. basamak kamu hastanelerinde bir hekime sadece 36 hasta bakma imkânı tanıyor.MHRS siteminde kısıtlamaya gidilmesi ve normal ameliyatların yapılamamasının hem hastaları, hem de cerrahi alanda çalışan hekimleri sıkıntıya düşürdüğü öne sürülüyor.

Gündem 08.02.2021, 09:52 08.02.2021, 12:27 Güler Sağlam
MHRS Randevu Kısıtı Getirildi: Cerrahlar İstifa İçin Yasağın Kalkmasını Bekliyor!

Biliyorsunuz, geçen yıl Sağlık Bakanlığı salgın nedeniyle acil ameliyatların dışındaki "elektif" yani normal ameliyatların uygun bir tarihe ertelenmesi konusunda genelge yayımlamıştı.

Bu uygulama kamu hastanelerinde devam ediyor hâlâ...

Söz konusu genelgenin amacının ise sağlık kuruluşlarında koronavirüsün yayılımını önlemek, yoğunluğu aza indirmek ve sağlık personelinin üzerindeki yükü azaltmak olduğu açıklanmıştı.

Ve ayrıca MHRS (Merkezi Hekim Randevu Sitemi) randevularına da kısıtlama getirildi.

Mevcut MHRS sistemi, günlük olarak 2. basamak kamu hastanelerinde bir hekime sadece 36 hasta bakma imkânı tanıyor.

Randevu alan bazı hastalar gelmeyince de bu rakam günlük olarak 20- 22'ye kadar düşüyor...

Hâlbuki daha önce bir hekim günde ortalama 85 - 90 hasta bakıyordu...

MHRS siteminde kısıtlamaya gidilmesi ve normal ameliyatların yapılamamasının hem hastaları, hem de cerrahi alanda çalışan hekimleri sıkıntıya düşürdüğü öne sürülüyor.

***

Evet, Tabip Odası Başkanı Doç. Dr. Alpaslan Türkkan, mevcut uygulamadan dolayı özellikle kronik ve ameliyat olması gereken hastaların sağlık hizmeti almakta zorlandığını belirterek, "Tedavileri yapılamayan veya aksayan hastalar terminal döneme girdi..." dedi.

Başkan Doç. Dr. Türkkan, bunun nedeninin erken tanının konulamayışından kaynaklandığını söyledi.

TIKLAYIN

Performans ve ek ödeme sistemine karşı olduklarını da söyleyen Başkan Doç. Dr. Türkkan, "Performans sitemi nedeniyle hekimlerimiz gerçekten zorda. Üç gün içinde 2 genç hekimin, istifaların açılmasıyla birlikte özel hastaneye geçeceklerini öğrendim. Üstelik bir hekimin özellikli branşı var. Oradan ayrıldığı takdirde o kurumda o hizmet verilemeyebilir!.." şeklinde konuştu.

***

"İstifaların açılmasını bekliyoruz!"

Konu ile ilgili görüştüğümüz birçok cerrah, kamu hastanelerinde yürütülen sisteminin kabul edilebilir bir yanının bulunmadığını söylüyorlar!

Sağlık Bakanlığı'nın uygulamalarından dert yanan bazı cerrahlar sıkıntılarını şöyle dile getirdiler:

"Sağlık Bakanlığı, salgının ilk dönemlerinde kamuda çalışan tüm sağlıkçıların ek ödemelerini tavandan alacağını duyurmuştu. Öyle de oldu. Ancak bu son zamanlarda tavandan ek ödemenin sadece kovid alanında çalışanlara verileceği belirtildi! Sistemden dolayı kovid alanlarında ayda 2 veya 3 gün çalışıyoruz. Hal böyle olunca 27 günde normal işimizi yaptık diyelim ama yapamıyoruz! Çünkü muayene randevuları sınırlı, acilin dışında ameliyat yapamıyoruz. Cerraha, yaptığı işlemlerden topladığı puan kadar ödeme yapılıyor. Zaten ameliyatların yüzde 90'ından fazlası elektif ameliyatlar. Kısacası Bakanlık, 'Hasta bakmayacaksınız, ameliyat yapmayacaksınız!' diyor. Emeğimizin karşılığını alamıyoruz. Peki, ne yapacağız? Söyleyelim; birçok cerrah istifaların açılmasını bekliyor. Açıldığı an ilimizde bilemem ama ülke genelinde kamudan ciddi kopuşlar olabilir!.."

***

Daha önce de paylaşmıştık bu sütunlardan:

"Kronik hastalar ve normal ameliyat olacaklar hastanelere salgın endişesi ile gidemiyor. Parası olan özele gidiyor, olmayan da evde sırasının geleceği günü bekliyor..." diye.

"Sıra" demişken...

Bazı cerrahlar, "Normal ameliyatlar açılsa bile yoğunluktan bir hastaya ancak 3 ay sonrasına gün verilebilir. Birçok hasta ağrısıyla, sızısıyla evinde bekliyor. Kimilerinin durumu da ağır... Ne olacak?  Biz de bilemiyoruz!.." diyorlar...

Sağlıkta durum böyle!..

Lale Akasoy / Yeni Dönem

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (6)
Kara 3 hafta önce
Göz hekimiyim. Pandemi öncesi dönemdeki aynı sayıda hastaya bakıyorum, daha gazls ameliyat yapıyorum. Evet mhrs sayılarını azalttılar ama bu hasta bakılamayacağı anlamına gelmiyor. Hasta sadece mhrs ile bakılmıyor. Ayaktan hastalar da bakılabiliyor. Sadece acil ameliyatların alındığı, elektif ameliyatların alınmadığı bilgisi yanlış.
Yorumda arkadaşlar yazmış;1 hafta covid de çalışıp parayı alıyorlar diye. Bu bilgi de yanlış. Kaç gün çalıştıysan o gün oranında para alıyorsun.
Uygun 3 hafta önce
DSÖ,AB, ABD de sağlık dernekleri, enstitüleri , kurulları diyor ki ; günde belirli sayıda hastadan fazlasının bakılması hasta ve hekim açısından efektif, güvenli değildir. Anlamıyorum 4-5 bin lira performans için günde 100 hasta bakmak isteyen arkadaşları. Hayat kısa ve geçiyor. Stres, sıkıntı, risk cabası. Siz böyle yaptıkça sağlıkta verilen emeğin karşılığını, kalitesini bu köle zihniyetinizle düşürmüş oluyorsunuz. Yok tek başınıza çalışsanız sıkıntı yok git ne istersen yap ama bizim gibi hakkıyla çalışmak isteyen Dr lara da engel oluyor, yoğun, kalitesiz çalışmamıza neden
oluyorsunuz. Para diye de gebermedik.
Pratisyen 3 hafta önce
Eskisinden daha çok kazanıyorlar 1 ay boyunca puan yapmak için yirtinan hekimler şimdi 1 hafta covid servisinde çalışsın yetiyor alıyor 15 bin TL.daha ne olsun
Sağlıkçılar 3 hafta önce
Covid öncesinde aylık 4 bin TL 5 bin TL döner sermaye alan hekimler şimdiler de 1 hafta covid hastalarına baksın 10 bin TL 15 bin TL alıyor ne puan toplamakla ne ameliyatla uğraşıyor sabah bir vizit yapıyorlar ne risk var ne başka bir sey
Uzm dr 3 hafta önce
Yani biz para verin yoksa istifa ederiz mi diyorsunuz gelin covid de çalışın alın paranızı diyor bakanlık ama siz ona da yok diyorsunuz eee nasıl olacak bu işler bu zamanda ne ameliyatı
hemşire 3 hafta önce
çalıştığım kurumda herkes istediği ameliyatı alıyor,estetik ameliyatları bile yapılıyor.kısıtlama bunun neresinde
0
açık
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?