Koronavirüsten Nedeniyle Hayatını Kaybeden Sağlıkçılar İçin Siyah Kurdeleli Saygı Eylemi!

Covid-19 kaynaklı ölümlere ve artan hasta sayısına dikkat çekmek amacıyla koronavirüs nedeniyle hayatını yitiren sağlık çalışanları ve yurttaşlar için hafta boyunca siyah kurdele takma eylemi başlatıldı.

Gündem 14.09.2020, 13:14 14.09.2020, 13:20 Güler Sağlam
Koronavirüsten Nedeniyle Hayatını Kaybeden Sağlıkçılar İçin Siyah Kurdeleli Saygı Eylemi!

İstanbul Tabip Odası (İTO) koronavirüsle mücadelenin yetersizliği ile artan hasta sayısına dikkat çekmek için ve hayatını kaybeden yurttaşlar ile sağlık çalışanlarının anısına saygı amacıyla 14-18 Eylül haftasını eylem haftası ilan etti, siyah kurdele takılması çağrısında bulundu.

İstanbul Tabip Odası, 17 Eylül 2020, Perşembe günü 12.30-13.30 arasında 1 dakikalık saygı duruşu ve anma etkinlikleri gerçekleştireceğini duyurduğu,  “Yönetemiyorsunuz! Ölüyor, Tükeniyoruz!” başlıklı açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

Değerli Meslektaşlarımız,

Sadece hekimler ve sağlık çalışanları değil, babalarımız, annelerimiz, kardeşlerimiz ölüyor. Daha çok olduğunu bildiğimiz ama resmi olarak açıklanan rakamlarla dahi her gün 50 yurttaşımız, önlenebilir bir hastalık olan COVID-19’dan hayatını kaybediyor.

COVID-19 Salgın sürecinin bilimsel yöntem, şeffaf veri ve ilgili tüm kesimlerin katılımı ile etkin ve koordineli bir anlayışla yönetilmesini istiyoruz. COVID-19 salgın sürecinin bugüne kadar olan yönetiliş biçimini yetersiz ve kaygı verici buluyoruz.

COVID-19 salgınında gelinen durumu, kaygı, talep ve beklentilerimizi ifade etmek, hekimler ve sağlık çalışanlarının bu süreçte tükenme noktasına geldiğini bir kez daha dile getirmek üzere bir dizi etkinlik gerçekleştireceğiz. Türk Tabipleri Birliği’nin çağrısıyla tüm ülkede yapılacak etkinliklerle ilgili İstanbul programı kapsamında aşağıdaki eylem programı tasarlanmıştır.

Siyah Kurdele takıyoruz

TIKLAYIN

Covid-19 kaynaklı ölümlere ve artan hasta sayısına dikkat çekmek, yitirdiğimiz yurttaşlarımızın ve sağlık çalışanlarının anısına saygı amacıyla 14-18 Eylül 2020 haftasında tüm sağlık kurumlarında siyah kurdele takarak çalışacağız.

“Yönetemiyorsunuz! Ölüyor Tükeniyoruz!” çağrısıyla temsili yürüyüş

15 Eylül 2020, Salı, 12.30’da İstanbul Tıp Fakültesi önünden başlayıp Haseki EAH Poliklinikler binası önünde son bulacak temsili yürüyüşte maske, siperlik, koruyucu tulumlarımızı giyerek hekimler ve sağlık çalışanlarının omuzlarındaki ağır yükü, tükenmişliği vurgulayacağız.

Hastanelerde saygı duruşu, anma etkinlikleri

Başta sağlıkçı ölümleri olmak üzere COVID-19 kaynaklı ölümlere ve artan hasta sayısına dikkat çekmek ve yitirdiğimiz meslektaşlarımızın, sağlık çalışanlarının ve yurttaşlarımızın anısına saygı gereği; 17 Eylül 2020, Perşembe günü 12.30-13.30 arasında 1 dakikalık saygı duruşu ve anma etkinlikleri gerçekleştireceğiz.

Suçu vatandaşa, yükü hekimlere ve sağlık çalışanlarına yıkanlara tarihsel sorumluluklarını yılmadan, her gün hatırlatmaya devam edeceğiz.

Saygılarımızla,

İstanbul Tabip Odası
Yönetim Kurulu

Yorumlar (1)
Hemsireler 4 ay önce
Bu kurdelenin bir sağlık çalışanı olarak (akp ye oy vermeyecegiz) şeklinde yazılı olanı yok mu yakamiza yapistirsak
-5
açık
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?