Koca: Bakanlıktaki İstifaların Rüşvet İddialarıyla İlgisi Yok!

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, dün düzenlenen basın toplantısında Amerikan şirketinin ürettiği ilacın yaygın kullanılması amacıyla bakanlıktaki yetkililere rüşvet verdiği iddialarıyla ilgili sorulan bir soru üzerine "Bu itham ve iddialarla ilgili konu bakanlığımızca soruşturulmaktadır. İstifaların rüşvet iddialarıyla ilgisi yoktur" dedi.

Gündem 30.07.2020, 20:29 30.07.2020, 20:53
Koca: Bakanlıktaki İstifaların Rüşvet İddialarıyla İlgisi Yok!

Bilim Kurulu Toplantısı, Kovid-19 ile mücadele için alınan tedbirler kapsamında video konferans yöntemiyle toplanmasının ardından bugün ilk kez yüz yüze yapıldı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Sağlık Bakanlığı'nın Bilkent Yerleşkesi'ndeki Koronavinüs Bilim Kurulu Toplantısı'nın ardından açıklamalarda bulundu. Koca'ya son dönemde şıkça dile getirilen Sağlık Bakanlığı'nda görevli kişilere Amerikan şirketinin ürettiği ilacın yaygın kullanılması amacıyla rüşvet verdiği iddiaları da soruldu. Bakan, iddiaların soruşturulduğunu belirterek Sağlık Bakanlığı'ndaki istifalarla bu konunun ilişkilendirilmemesini istedi.

RÜŞVET İDDİASINA YANIT VERDİ

TIKLAYIN

ABD'li ilaç firması Alexion'un Türkiye'de ve Rusya'da 2010-2015 yılları arasında ürettiği "Soliris" adlı ilacın satışını artırmak için Türkiye ve Rusya'da rüşvet verildiği iddiaları üzerine, "Bir Amerikan ilaç şirketinin ürettiği ilacın daha yaygın kullanılması amacıyla rüşvet verdiğinden söz ediliyor. Bu itham ve iddialarla ilgili konu bakanlığımızca da soruşturulmaktadır. Bir diğer konu ise bakanlığımızda bazı yöneticilerin görevlerinden ayrılması ve görev değişiklikleridir. Bunları aslı olmayan iddialarla ilişkilendirmeyi doğru bulmuyorum. Bunlar Bakanlığın rutin işleyişi içinde doğaldır. Bazı görev değişimlerinin bir araya gelmesinin özel bir anlamı yoktur." açıklamasında bulundu.

NE OLMUŞTU?

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu, düzenlediği bir raporda "Alexion Pharmaceuticals" isimli ABD menşeili bir ilaç şirketinin kendisine ait 'Soliris' markalı ilacın yaygın satışının yapılabilmesi için Türkiye'nin de aralarında bulunduğu birçok ülkenin yetkili makamlarına rüşvet dağıttığı iddiasında bulundu.

2013-2016 yılları arasında Sağlık Bakanlığı yapan AK Parti eski Milletvekili Mehmet Müezzinoğlu, kendi döneminde gerçekleştiği iddia edilen rüşvet olayıyla ilgili soruşturma yapılması için Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç ihbarında bulunmuştu.

Yorumlar (2)
Mersin 3 ay önce
Taşrada durum farkımı. Okadar müfettiş geliyor ama neye bakarlarbilmem. Millet alışverişte görsün
Kafkasi 3 ay önce
Anlaşılan en temiz dönem ????????Mehmet Müezzinoğlu dönemi .Niye işlerime taş koydun Ben ABD yim
16
açık
Günün Anketi Tümü
Çalıştığınız birimden memnun musunuz?