Keyfiyet Devam Ediyor: Hemşireyi Masa Başına, Anestezi Teknisyenini Hemşire Yerine Görevlendiriyorlar!

Hastane personelinin alanları dışında çalıştırılmasının kendilerini demoralize ettiğini söyleyen Anadolu Sağlık-Sen Diyarbakır İl Temsilcisi Mehmet İhsan Acun, çalışma koşullarının yanı sıra bazı usulsüzlüklerin rahatsız edici boyuta ulaştığını belirtti.

Gündem 26.11.2020, 16:48 26.11.2020, 16:54 Güler Sağlam
Keyfiyet Devam Ediyor: Hemşireyi Masa Başına, Anestezi Teknisyenini Hemşire Yerine Görevlendiriyorlar!

Hastane personelinin alanları dışında çalıştırılmasının kendilerini demoralize ettiğini söyleyen Acun, “Örnek vermek gerekirse mesela bir hemşirenin herhangi bir genel idari hizmetler personeli, yardımcı hizmetler sınıfı, teknik hizmetler personeli veya bir tıbbi sekreterlik pozisyonuna getirilmesi durumu.” ifadelerini kullandı.

Acun, “Aynı şekilde hemşirenin yerine yoğun bakımda çalışmak üzere bir anestezi teknikerinin verilmesinin doğru bir anlayış olmaktan ziyade bunun hasta sağlığını ciddi şekilde olumsuz etkilediğini düşünüyoruz. Sağlık Bakanlığı, çalışanların her türlü pozisyonda görevlendirilmesi istendi. Ancak bu görevlendirme bir anestezi teknikerinin filyasyon da çalıştırılabilmesi farklıdır, hemşirelik yapması ayrı bir durumdur. Hemşirelikte telafisi olmayan hatalara neden olabilir. Onun için bunu ciddi şekilde değerlendirmek gerekiyor.” dedi.

TIKLAYIN

Bunu liyakate dayanmayan yönetici anlayışı, ego ve keyfiyetin tatmini olarak nitelendiren Acun, “Yani bir anestezi teknikerini hemşirelik hizmetlerine bir diğerini idari pozisyona vermek çok da kurumun veya hastanın yararını düşündüren bir olay değildir. Bu açıdan ciddi şekilde sağlıkta yapılan görevlendirmelerin ve verilen hizmetlerin sorgulanması gerekir.” şeklinde konuştu.

“Biri idari işlere kayırılırken bir diğerine iş dayatılmasını doğru bulmuyoruz”

Aşırı derecede vaka sayısının artması durumunda hiçbir branş fark etmeksizin her pozisyondaki çalışanın elinden geleni yapması gerektiğinin altını çizen Acun, “Çünkü şu anda yaşadığımız durumun savaş alanındaki bir cephe gibi görülmesi gerektiği gibi sahip olunan imkanların da doğru şekilde kullanılması lazım. Yani hastanede mevcut hemşire sayısı yetersiz kalması durumunda diğer branşlardan takviye yapılması son derece normaldir ve biz buna kesinlikle karşı değiliz. Ancak birinin idari işlere görevlendirilerek kayırılırken bir diğerine iş dayatılmasını doğru bulmuyoruz.” dedi.

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (20)
Hemşire 2 ay önce
Torpilliler sahaya
Konyadan 2 ay önce
Konya doğumevinde de aynı uygulama var. Sağlık Bakım müdürü eşi hemşire ve yıllardır masa başı çalışıyor. Servislerde hemşire sıkıntısı yaşanırken bu keyfiyetde nedir.
Hemşire 2 ay önce
Labratuvarda att nin ne işi var sahaya pnunda inmesi gerekmiyormu, tig de oturmaya devam eden hemşire arkadaşlarım, o işleri bildiğim kadarıyla sekreterlerde yürütebiliyor. Bakanlığın bu işe acil el atması lazım sahadaki hemşireler tükendi artık..
Sağlıkçılar 2 ay önce
Hemsireler in sağlık memurlarinin canı çıkıyor 9 aydır.herkes her yere görevlendirilir ameliyat lar yok anestezi teknisyenleri boş boş yatacak ni oylece birileri çalışacak birileri yatacak ameliyathane farkı alacak varmı böyle bir şey.bakanligin yazısında ne diyor du branşı kadrosu ünvanı ne olursa olsun idarenin takdiri ile covid birimlerinde çalıştırılacak diyor.
Narkozcu 2 ay önce
Kimsenin yattığı yok .. 20 yildır yoğunbakimda çalısan hemşireleride gördük entubasyon cpr bilmez damar yolu açamaz başı sıkışınca hemen anestezi çağırın demesini biliyorsunuz
ankara sağlık 2 ay önce
Ankara da bazı hastanelerde personel fazlalığı var.Adamı olan bir kılıfına uyduruyor.Tebdili kıyafetle bir dolaşşanız görürsünüz.
Uzm dr 2 ay önce
Allah'tan korkun hemsireler sağlık memurları canı pahasına köpek gibi çalışıyorlar anestezi teknisyenlerine ne olmuş çalışacaklar elbet bizim hastanede psikologlar sosyal çalışmacilar, diyetisyenler vb kişiler covid salgınından dolayı kimi ateş ölçüyor kimi triyaj yapıyor,kimi kayıt yapıyor sizlere ne olmuş idare boş boş durmaniza müsade mi edecek ti ameliyat hane farkı alıyorsunuz boş boş durup ayıp ayip
marasli 2 ay önce
maraş necip fazıl şehir hastanesinde ne kadar torpilli hemşire varsa masa basında dayısı olmayanlar ise sürünmeye devam etmekte
mehmet bayar 2 ay önce
o birşeymi metin memişte anestezi teknisyeni olmasına rağmen bakanlıkta çalışıyor
Saçmalık Tam Gaz 2 ay önce
Ne olmuş yani ? Haber mi şimdi bu nerde görev verirlirse orda elinden geldiğince çalışılır.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
hafif kar yağışlı
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?