PERSONEL SAĞLIĞIN TELEGRAM Grubu İle Son Dakika Gelişmeleri Öğrenmek İçin TIKLAYINIZ.

Kabine Toplantısının Ardından Bakan Koca Gazetecilere Konuştu!

Cumhurbaşkanlığı külliyesinde dün akşam yapılan Kabine toplantısının ardından Bakan Koca gazetecilere gündeme dair açıklamalarda bulundu.

Gündem 24.01.2023, 14:10 30.01.2023, 05:30 Cansu Polat
Kabine Toplantısının Ardından Bakan Koca Gazetecilere Konuştu!

SMA Bilim Kurulunun 31 Ocak 2023 günü toplanacağını açıklayan Bakan Koca en önemli gündemlerinin SMA Bilim Kurulu olduğunu, toplantının gününde 31 Ocak Salı olarak belirlendiğini söyledi.

SMA’lı hastalara uygulanan bir ilaçlarının olduğunu, ayrıca ikinci ve üçüncü bir ilacın da söz konusu olduğunu belirten Koca, bu diğer 2 ilacın da Türkiye’de kullanımı ve hangi hasta grubuna kullanılması gerektiğiyle ilgili Bilim Kurulu toplantısının yapılacağını söyledi.

İşte, Sağlık Bakanı Koca’nın Açıklamalarından Satırbaşları:

“Eczanelerden satın aldığınız ruhsatlı hiçbir ilacın sahte olma durumu söz konusu değil.”

“İlacın üretimden depoya, depodan eczane raflarına gelişine ve hastaya uygulanmasına kadar takip edebildiğimiz, dijital ortamda izlediğimiz güçlü bir sistemimiz var. Kaldı ki bu sistemi yurt dışına da ihraç ediyoruz. Eczanelerde, raflarda gördüğünüz bütün ilaçlar İTS’ye kayıtlıdır. Eczanelerden satın aldığınız ruhsatlı hiçbir ilacın sahte olma durumu söz konusu değil. Tüm ruhsatlı ilaçlar İTS’ye ve barkod sistemine kayıtlı. Bunun dışında yurt dışı ilaç adı altında, Türkiye’de ruhsatı olmayan, hastaya özel getirilen ilaçlar var.

Bildiğiniz gibi tek bir ilaçla ilgili bir iddia söz konusuydu. Bununla ilgili de Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumumuzun (TİTCK) nasıl bir yaklaşım içinde olduğunu zaten gördünüz. Kurumumuz tarafından durum tespit edildi, soruşturma açıldı ve suç duyurusunda bulunuldu. Önümüzdeki bir hafta, 10 gün içerisinde, bizde ruhsatlı olmayan yurt dışından bir ilacın ülkemize girişi olduğunda da İTS’ye kaydedilmeden hastaya kullanımı söz konusu olamayacak. Vatandaşımız müsterih olsun.”

“Piyasada şu an ciddi miktarda kuduz aşımız var.”

Kuduz aşına ilişkin soruya yanıt veren Sağlık Bakanı Koca, “Kuduz aşısıyla ilgili bir sıkıntı yok. Piyasada şu an ciddi miktarda kuduz aşımız var. Herhangi bir sorun yok.” söylemlerinde bulundu.

“Dünyada hammadde üretiminde ciddi bir sıkıntı var.“

Stokta bulunamayan ilaçlara ilişkin soruları yanıtlayan Sağlık Bakanı Koca, özellikle çocuk yaş grubu antibiyotikleri, soğuk algınlığı ilaçları, burun spreyi gibi ilaçlarda, mevsimsel olan hastalık sayısındaki artış kaynaklı, dünyada da Türkiye’de de zaman eksiklik yaşandığını belirtti. Üretimin yüzde 55 oranında arttırıldığına dikkati çeken Koca, şun söylemlerde bulundu:

“Buna rağmen yer yer sorun yaşanabiliyor. Bu, özellikle yılbaşına doğru hammaddenin ülkeye getirilememesinden ve hasta sayısının beklenenden fazla olmasından kaynaklı bir sorundu. Dünyada hammadde üretiminde ciddi bir sıkıntı var. 16 Aralık’ta kararname imzalanmıştı, yılbaşı ve sonrası hammadde siparişlerinin üretici ülkelerden kaynaklı şekilde geç gelmesi bu sorunun daha da artmasına sebep oldu.

Zannediyorum önümüzdeki 2, 3 hafta içerisinde sorun önemli ölçüde azalacak. Önümüzdeki haftalarda, eksikliği yer yer hissedilen antibiyotikler, çocuk şurupları dahil olmak üzere tüketimi fazla olan ilaçların önemli oranda üretimi artırılarak piyasaya verilecek. Yakından takip ediyoruz.”

Yorumlar (2)
MAHMUT ARSLAN 5 gün önce
bakan bey personel alacağına olan personelin özlük haklarını versin yardımcı hizmetlilerin memur kadrosuna geçirsin
sen kimsin 4 gün önce
TÜRKİYE İLACINI ÜRETEMİYOR NEDEN SEN NE İŞE YARARSIN BAKAN BEY YAKIN ZAMANA KADAR ORDUNUN İLAÇ FABRİKALARI VARDI NE OLDU ANLAT BAKALIM HER İŞİN ABİDİK GUBİDİK YETER GİT BAŞIMIZDAN senin her işin üçkağıt nasııl mı hastanelere sözleşmeli yöneticileri neye göre atıyorsun bir açıkla yönetmelikte ne der yükseklisans sağlık okulu mezunlarına öncelik var ama sen takmıyorsun bile bu hak yemek kul hakkı yemek
Günün Anketi Tümü
Yılbaşında Maaşlara Sizce Yüzde Kaç Zam Yapılacak?
Yılbaşında Maaşlara Sizce Yüzde Kaç Zam Yapılacak?
404 Not Found

Not Found

The requested URL was not found on this server.

Additionally, a 404 Not Found error was encountered while trying to use an ErrorDocument to handle the request.