Hemşireye 'sahre reçete dolandırıcılığından' 4 yıl 2 ay hapis

Adana'da, başkasına ait kimlik bilgilerini kullanarak sahte reçeteyle eczaneden ilaç alıp Sosyal Güvenlik Kurumunu (SGK) dolandırdığı iddia edilen eski hemşire, 4 yıl 2 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Gündem 14.10.2021, 17:37 Zeynep Elmalı
Hemşireye 'sahre reçete dolandırıcılığından' 4 yıl 2 ay hapis

Adana 13. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya tutuksuz sanık F.K. ile müştekiler ve taraf avukatları katıldı.

Duruşmada müşteki olarak dinlenen doktor C.A, sanığın olay tarihinde yanında hemşirelik yaptığını belirterek, "Acil hasta geldiği zaman odadan çıkmak zorunda kalıyordum. Masamdan ayrıldığım vakit F.K. benim bilgim ve rızam dışında söz konusu reçeteyi düzenlemiştir. Ben bu reçeteyi asla yazmadım. Zaten yazılan ilaç benim alanım dışındadır. Sabah mesaiye başladığımızda e-imzayı kullanıyoruz. Sanık bunu bildiği için reçeteyi bizzat kendi imzalamış." ifadesini kullandı.

Müşteki S.E. de sanığın kendi adına ilaç aldığını ve bu durumdan telefonuna gelen mesaj aracılığıyla haberdar olduğunu anlatarak, "Telefonuma gelen mesaj sonrası savcılığa suç duyurusunda bulundum. Sanık F.K. tarafından benim adıma yazılan bu ilaçlar bilgim dışındadır." dedi.

Sanık F.K. ise suçlamaları kabul etmeyerek beraat talebinde bulundu.

Cumhuriyet savcısı, esas hakkındaki mütalaasında, suça konu tarihte hemşire sanığın başkasının kimlik bilgilerine kullanarak sahte reçete düzenlediği ve eczaneden ilaçları alarak SGK'yi zarara uğrattığını belirterek, F.K'nin "resmi belgede sahtecilik" ve "kamu kurumunun zararına dolandırıcılık" suçlarından cezalandırılmasına karar verilmesi yönünde görüş sundu.

Mahkeme heyeti, "resmi belgede sahtecilik" suçundan 2 yıl 1 ay ve "kamu kurumunun zararına dolandırıcılık" suçundan 2 yıl 1 ay olmak üzere 4 yıl 2 ay hapis cezasına çarptırdığı sanığın mevcut halinin devamına karar verdi.

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (2)
MÜLAYİM 1 hafta önce
HEMŞİRE KOŞ NERDESİN. BU OLAYDA DA DOKTORLARI SUÇLU ÇAKARACAK BİR AÇIKLAMA YAPMANI BEKLİYORUZ. BEN BİRAZ İPUCU VEREYİM: "DOKTOR E İMZASINA SAHİP ÇIKSAYMIŞ, HEMŞİRESİNİ BUNALTMASAYMIŞ, HEMŞİRELERE REÇETE YAZMA HAKKI VERİLSE BÖYLE OLMAZDI, DOKTOR HEMŞİRESİNİ ODADA HASTALARLA TEK BAŞINA BIRAKIP DIŞARI ÇIKMASAYDI, COVİD DÖNEMİNDE DOKTORLAR TAVANDAN DÖNER ALIP HER İŞİ HEMŞİRELERE YAPTIRIRSA BÖYLE OLUR" VS...
Karaincir 1 hafta önce
Neredesin hemşire rumuzlu hekim düşmanı insan. Buyur gel buraya,bi yorum at. Ama atmazsın değil mi, doktor haberi değil bu. Hemişirenin sahtekarlık haberi çünkü.
13
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?