Hemşire'ye Hasta Bakıcıdan Taciz iddiasında Mahkeme İlk Kararını Verdi! (3)

Erzurum'da görev yapan sağlık çalışanı Rabia Karakaya, aynı hastanede çalışan hasta bakıcı B.Y'nin cinsel tacizine uğradığı iddiasının ardından saplantılı sapıktan kurtulamayınca sosyal medyadan yardım çağrısında bulunmasının ardından Atatürk Üniversitesinden yazılı açıklama yapılmıştı. Az önce mahkemece şüpheli hakkında, hemşirenin konutuna ve iş yerine yaklaşmama yönünde önleyici tedbir kararı verildi.

Gündem 27.08.2020, 21:30 27.08.2020, 22:22 Güler Sağlam
Hemşire'ye Hasta Bakıcıdan Taciz iddiasında Mahkeme İlk Kararını Verdi! (3)

Erzurum'da bir hemşirenin hasta bakıcının tacizine uğradığına ilişkin iddiası üzerine, mahkemece şüpheli hakkında, hemşirenin konutuna ve iş yerine yaklaşmama yönünde önleyici tedbir kararı verildi.

AA muhabirinin edindiği bilgiye göre, hemşire R.K, sosyal medyada paylaştığı iddialarla ilgili 7 Mayıs'ta İl Emniyet Müdürlüğüne müracaatta bulunarak şikayetçi oldu.

İddialarla ilgili soruşturma başlatılarak yapılan tüm araştırmalarda şüpheli B.Y. hakkında R.K'ye "cinsel taciz", "şantaj" ve "hakaret" eyleminde bulunduğu iddiasıyla 2 Haziran'da iddianame düzenlenerek kamu davası açıldı.

Erzurum 7. Asliye Ceza Mahkemesinde yargılamasına başlanan sanık B.Y. hakkında, R.K'nin ikametine ve iş yeri adresine 300 metreden fazla yaklaşmaması yönünde adli kontrol kararı verildi.

Müşteki R.K'nin 14 Ağustos'ta Erzurum Cumhuriyet Başsavcılığına tekrar müracaat ederek tehdit edildiğini öne sürmesi üzerinde ayrı bir soruşturma başlatıldı.

Erzurum Cumhuriyet Başsavcılığınca, R.K'nin bu olaylar nedeniyle korkuları olduğunu beyan etmesi üzerine, güvenlik tedbiri alınması için İl Emniyet Müdürlüğüne gerekli bildirim yapıldı.

Aile Mahkemesi, savcılığın talebi üzerine B.Y. hakkında 60 gün süreyle R.K'nin konutuna ve iş yerine yaklaşmaması, iletişim araçları aracılığıyla veya sair suretle rahatsız etmemesi yönünde önleyici tedbir uygulanmasına karar verdi.

R.K, paylaşımları üzerine cumhuriyet savcısına şikayetçi olduğu konular hakkında ek beyanlarda bulundu.

Üniversiteden Yapılan açıklamada;

Atatürk Üniversitesinden yapılan yazılı açıklamada, hemşire R.K'nin sosyal medyadaki paylaşımlarında ve basına yansıyan taciz iddiasına ilişkin her türlü tedbirin olayın başlangıcından bugüne kadar alındığı belirtildi.

R.K'nin Sağlık Araştırma ve Uygulama Merkez Müdürlüğünde çalıştığı, aynı birimde işçi statüsünde görev yapan B.Y. hakkında şikayette bulunduğu anlatılan açıklamada, söz konusu işçi hakkında disiplin soruşturması başlatıldığı ifade edildi.

Açıklamada, soruşturmanın selameti açısından adı geçen işçinin, önce Ziraat Fakültesi Dekanlığı emrine, akabinde Hınıs Meslek Yüksekokulu emrine görevlendirildiği aktarılarak, şu bilgiler paylaşıldı:

"Bu süreçte delillerin tam olarak toplanması ve bu şekilde gerçekliğin ortaya çıkarılması amacıyla ifade alma işlemleri ve diğer dokümanların yanında, şikayet konusunun adli merciye de intikal etmiş olması nedeniyle adli süreçle ilgili bilgi, belge ve diğer aşamalar hakkında Erzurum Cumhuriyet Başsavcılığı ile de yazışma yapılarak adli makamlardan gelen belgeler soruşturma kapsamına dahil edilmiştir. Soruşturmacı tarafından toplanılan deliller değerlendirilme aşamasındadır, yani soruşturma sona erme aşamasındadır. Nihai karar işçi disiplin kurulu kararıyla verilecektir. Üniversitemiz, delillerin tam olarak toplanması ve doğru kararı almak için gerekli iş ve işlemleri eksiksiz yürütmüş, yürütmeye de titizlikle devam etmektedir."

Erzurum'da bir devlet hastanesinde görev yapan sağlık çalışanı Rabia Karakaya, 2014 yılında kamuya atandı. İşe başladığı günden itibaren, aynı hastanede çalışan hasta bakıcı B.Y'nin cinsel tacizine maruz kalmaya başladı. Saplantılı sapık, genç kadına ahlaksız mesajlar atarken, cinsel içerikli videolar göndermeye devam etti.

NE OLMUŞTU?

TEHDİTLER AYLARCA SÜRDÜ

Taciz ve tehditler karşısında korkuya kapılan Rabia Karakaya, sapık hasta bakıcıyı emniyete şikayet etti. Genç kadını sosyal medya ve telefon hattına gönderdiği iğrenç mesajlara rahatsız etmeye devam etti.

TIKLAYIN

İFTİRALARLA ŞANTAJ YAPMAYA ÇALIŞTI

Genç kadına sürekli cinsel içerikli mesajlar atan sapık, cevap alamayınca Karakaya'ya iftira atmaya başladı. B.Y, attığı iftiraları genç kadının ailesine 'yaşanmış gerçek olaylar' gibi anlatmakla tehdit etti.

SAHTE HESAPLA TACİZ

Rabia Karakaya'nın her yerden engellediği saplantılı tacizci, açtığı sahte hesaplardan, sağlık çalışanı kadını taciz etmeyi sürdürdü.

HASTANE SESSİZ KALDI İDDİASI

Tacizden kurtulmak için kliniğini değiştiren genç kadın, iddiaya göre hastane yönetimi tarafından destek görmedi. Yine iddiaya göre hastane yönetimi tarafından 'kendi başının çaresine bak' denilen kadın çareyi sosyal medyada olan biteni anlatmakta buldu.

ADALETİ SOSYAL MEDYADA ARADI

Dün gece saatlerinde attığı tweetlerle tacizi ve tacizciyi ifşa eden Rabia Karakaya'ya destek yağdı. Kullanıcılar tacizcinin yakalanması için tek yürek oldu.

Yorumlar (2)
adalet 5 ay önce
bu kızın yardım çığlığına ses veri lütfen... paylaştıkları olayın doğruluğunu ortaya koyuyor.
hemşireler 5 ay önce
istanbul sözleşmesini savunanlar, kadın haklarını savunanlar, feministler , vbvb kişiler gruplar dernekler vbvb hani neredesiniz sesiniz soluğunuz çıkmıyor hemşire arkadaşımıza neden destek vermiyorsunuz
-5
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?