PERSONEL SAĞLIĞIN YENİ TWİTTER HESABINI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ.

Hastanelerde porsiyonlar küçüldü, yemeklerin niteliği düştü: Personel yemek yiyemiyor

Artan gıda enflasyonu sonucunda hastanelerde yemek dağıtımı yapan firmalar özellikle personel yemeklerinde porsiyonları küçültürken yemeklerin niteliğini de düşürüldü.

Gündem 15.04.2022, 02:45 16.04.2022, 02:38 Cansu Polat
Hastanelerde porsiyonlar küçüldü, yemeklerin niteliği düştü: Personel yemek yiyemiyor

Ses Sendikası Ankara Şube Başkanı Kubilay Yalçınkaya yaptığı açıklamada, yoğun çalışma temposu içerisinde çalıştırılan sağlık emekçilerinin iyi beslenememesinden kaynaklı sorunlar yaşandığını belirterek "Sağlıkçılar 24 saat hastanede tutuluyor ve yüksek tempoda çalışmaları bekleniyor, dışarı çıkmaları dahi yasak, onlara bağışıklık sisteminden ve enerjilerinden ödün vermeyerek nitelikli bir beslenme hizmeti sunulması zorunludur" dedi.

Kamu hastanelerinde çalışan sağlık emekçilerine verilen yemeklerde nitelik, hijyen ve porsiyon konularında yaşanan sıkıntılar devam ediyor. Medyascope’a değerlendirmelerde bulunan Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Ankara Şube Başkanı Kubilay Yalçınkaya, kamu hastanelerinde yemek ihalelerini alan firmaların koronavirüs salgını, bütçe baskısı ve yüksek gıda enflasyonu nedeniyle yemeklerin kalitesini düşürdüğünü söyledi.

“Mide ve bağırsak sorunları yaşanıyor”

SES Ankara Şube Başkanı Kubilay Yalçınkaya, kamu hastanelerinde sağlık emekçilerine verilen yemeklerin kalitesinin bozulmasının nedenlerini, “Hastanelerde bütçe baskısı ve artan gıda enflasyonu nedeniyle yemek kalitesinde ciddi bir bozulma var. Porsiyonlar doyurucu değil, hijyen sorunu var. İhalenin şartlarına göre et yemeği çıktığında patatesin içinde eti görmek imkânsız. Artan yağ fiyatları nedeniyle yemeklerde düşük kaliteli yağ kullanılıyor. Bundan kaynaklı sağlık emekçisi mide, bağırsak sorunları yaşıyor” diye anlattı.

“Çoğu sağlık emekçisi artık hastaneden yemek yemiyor”

Yoğun çalışma temposu içindeki sağlık emekçilerinin iyi beslenmesi gerektiğini belirten Yalçınkaya, çoğu sağlık çalışanının yemekhane dışındaki alternatiflere yöneldiğini söyledi: “Çoğu sağlık emekçisi artık hastaneden yemek yemiyor. Kendi imkânlarıyla evden getirdiği yemekle öğününü geçiştirmeye çalışıyor. Dışardan yemek söylendiğinde de ciddi anlamda maliyet yükü var. Sağlık emekçisi 24 saat hastanede tutuluyor ve yüksek tempoda çalışması bekleniyor. Sağlık emekçisinin dışarı çıkması dahi yasaksa, onlara bağışıklık sisteminden ve enerjisinden ödün vermeyecek nitelikli bir beslenme hizmeti sunmak zorundayız.”

“Hastalar da sağlık emekçilerine sitem ediyor”

Hastalara da diyetlerine uygun olduğu zaman aynı yemeğin verildiğini belirten Yalçınkaya, hastaların bu konudaki şikâyetlerini de sağlık emekçilerine ilettiğini söyledi. Sağlık Bakanlığı İletişim Merkezi’ne (SABİM) 2021 yılında dört buçuk milyon hastanın personel, hijyen ve yemek gibi konularda taleplerini ilettiğini hatırlatan Yalçınkaya, “Serviste yatan bir insanın önüne doyuruculuğu, hijyeni sıkıntılı bir yemek koyduğunuzda bu sorunla muhatap olan kişi hemşire oluyor. İdareciler servislerde gezmediği için hastanede hastanın karşısına kim geliyorsa o çalışan, sitemle karşılaşıyor. Şikayetler ağır ifadelerle ya da nezaket sınırları içerisinde olabiliyor ama sağlık emekçisi kendisinin de sorun yaşadığı bir olaya ilişkin vatandaştan da tepki gördüğünde iki arada bir derede kalıyor” dedi.

“Şikâyet etmekten bıkmış durumda”

Yemek hizmetleriyle ilgili sorunların tutanak ile kayıt altına alınabildiğini söyleyen Yalçınkaya, “Personel bu sorunları yıllardır dile getiriyor. İhaleyi alan şirketler ve idareciler de sorunun farkında. Sağlık emekçileri artık bu sorunların çözülmeyeceğini düşündüğü için şikâyet etmekten bıkmış durumda” diye konuştu.

“Sağlık emekçisine de bu imkanlar sunulsun”

Sorunun çözümüne ilişkin çağrıda bulunan Yalçınkaya, sözlerini şöyle bitirdi: “Bugün TBMM’de milletvekillerine hangi fiyatlardan yemek verildiğini kamuoyu biliyor. Sağlık emekçileri de milletvekillerinden, diğer işkollarında çalışanlarından daha az değerli değil. Diğer kamu emekçilerine bu imkânlara kamu kapsamında sunulabiliyorsa sağlık emekçisine de bu imkânlar sunulsun.”

Kaynak: Medyascope

Yorumlar (11)
dönerler 1 ay önce
hani her ay döner alacaktık döner ödemelerim nerede?
Hemşire sağlık personeli 1 ay önce
taşeronun kalitesiz ve yetersiz yemeklerine maruz kalmak yerine yemek ücreti aylık olarak çalışanların hesaplarına yatırılsın.
Realite 1 ay önce
COVİD başladıktan sonra hastane yemekhanesine uğramışlığım yok. Yemekleri eskisi gibi hastaneler kendileri , kendi aşçıları yapsa idi çok güzel olur idi. Eskiden geçici görevle gittiğim Çan Devlet hastanesinde yemekler çıkarıyor idi oranın aşçısı , lüks restoranlarda o lezzet yok idi.
Mustafa Serdar 1 ay önce
Hekim dışı personelin yemeğini yüzde 20 arttırsınlar
emergency 1 ay önce
tam bir provakatörsün, hödük
2023 1 ay önce
Bakanlık yemek kalitesini artırmaya çalışıyor maliye bakanlığı karşı çıkıyor sanırım.
33. 1 ay önce
Yeter artık "Ayinesi iştir kişinini lafa bakılmaz" demiş atalarımız ne güzel söylemişler.Kabak tadı verdi bu söylemler. İCRAAT İCRAAT İCRAAT.
Sağlıkçı işçi 1 ay önce
Para verip dışarıdan yesinler o zaman tıpkı diğer memurlar gibi. Adamlar bedava yemeği de beğenmiyor. Vay arkadaş ya.
Emre güneş 1 ay önce
Hacı yediğimiz parada bizden kesiliyor. Sağlıkçıda öğle arası yokki
Sağlıkçı 1 ay önce
Sizin gibi bir saat yemek arası hakkımız olsun hatta bazılarí bu süreyi uzatıyor.O ara bizim yerimize hastalara siz bakın.Sizin teklif çok güzel biz parayla yiyelim.
Murty 1 ay önce
Sağlık emekçisi ne lan. Rus düşmesi. Sağlık çalışanı denir ona. Emekçi işçi vs ağızları hep provakator PKK ağzı
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
13
açık
Günün Anketi Tümü
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?