Hastanelerde Görüntü Almak Yasak mı?

Kişisel verilerin korunması kanunu bir çok konuda kişinin görüntü ve bilgi paylaşımını yasaklamaktadır. 2008 yılında Tedavi Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından yayınlanan Genelge ile Sağlık Bakanlığına bağlı hastanelerde de Yürütülen sağlık hizmetlerine gölge düşürülmemesi ve istismara yönelik uygulamalara fırsat verilmemesi için görüntü çekimi izne bağlı kılınmıştır.

Hastanelerde Görüntü Almak Yasak mı?

T.C.
SAĞLIK BAKANLIĞI
Tedavi Hizmetleri Genel Müdürlüğü

Sayı : B.10.0.THG.0.10.00.02/010.06- 3553 * 07.02.2008 
Konu :Fotoğraf ve Kamera Çekimleri

............ VALİLİĞİNE
(İl Sağlık Müdürlüğü)

GENELGE

TIKLAYIN

2008/.4...

Bakanlığımız her türlü sağlık hizmetinin hasta haklarına saygılı, halka kolay ulaşılabilir hakkaniyetli, halkımızın beklentilerini karşılayabilecek nitelikte kaliteli, sürekli, çağın ve modern tıbbın ve tıp teknolojisinin gereklerine uygun ve halkımıza yaraşır biçimde sunulmasını hedef edinmiştir.

Bakanlığımızca yapılan düzenlemelerle birlikte hastanelerimizdeki uygulamalar neticesinde hizmette önemli gelişmeler kaydedilmiştir.

Yürütülen bu hizmetlere gölge düşürülmemesi ve istismara yönelik uygulamalara fırsat verilmemesi bakımından, sağlık kurum ve kuruluşlarımızın huzur ve sükunet içerisinde hizmet verebilmesi ve mahremiyet haklarının korunması için, kurum/kuruluş sahasında fotoğraf yada kamera çekimi yapılmaması, kurum/kuruluş amirinin onayı ve geçerli bir gerekçe olmadan bu tür faaliyetlere izin verilmemesi hususunda bilgilerinizi ve gereğini rica ederim.

Uzm.Dr.Orhan F.GÜMRÜKÇÜOĞLU
Bakan a.
Müsteşar

DAĞITIM:
81 İl Valiliği
fotoğraf çekilmesi konusunda

saglikpersonelihaber.net IOS ve Android Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel haberlerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

SaglikPersonelHaber.Net Android Uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

SaglikPersonelHaber.Net IOS Uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

Instagram Hesabımızı Buradan Takip Et

Facebook Grubumuza Buradan Katıl

TeleGram Kanalımıza Buradan Üye Ol

Twitter Hesabımızı Buradan Takip Et

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
Please insert below script in to upper part of body section. -----------------------------------------------------------------------------------------------------