Hastanelerde Görüntü Almak Yasak mı?

Kişisel verilerin korunması kanunu bir çok konuda kişinin görüntü ve bilgi paylaşımını yasaklamaktadır. 2008 yılında Tedavi Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından yayınlanan Genelge ile Sağlık Bakanlığına bağlı hastanelerde de Yürütülen sağlık hizmetlerine gölge düşürülmemesi ve istismara yönelik uygulamalara fırsat verilmemesi için görüntü çekimi izne bağlı kılınmıştır.

Gündem 21.02.2020, 06:20 Güler Sağlam
Hastanelerde Görüntü Almak Yasak mı?

T.C.
SAĞLIK BAKANLIĞI
Tedavi Hizmetleri Genel Müdürlüğü

Sayı : B.10.0.THG.0.10.00.02/010.06- 3553 * 07.02.2008 
Konu :Fotoğraf ve Kamera Çekimleri

............ VALİLİĞİNE
(İl Sağlık Müdürlüğü)

GENELGE

TIKLAYIN

2008/.4...

Bakanlığımız her türlü sağlık hizmetinin hasta haklarına saygılı, halka kolay ulaşılabilir hakkaniyetli, halkımızın beklentilerini karşılayabilecek nitelikte kaliteli, sürekli, çağın ve modern tıbbın ve tıp teknolojisinin gereklerine uygun ve halkımıza yaraşır biçimde sunulmasını hedef edinmiştir.

Bakanlığımızca yapılan düzenlemelerle birlikte hastanelerimizdeki uygulamalar neticesinde hizmette önemli gelişmeler kaydedilmiştir.

Yürütülen bu hizmetlere gölge düşürülmemesi ve istismara yönelik uygulamalara fırsat verilmemesi bakımından, sağlık kurum ve kuruluşlarımızın huzur ve sükunet içerisinde hizmet verebilmesi ve mahremiyet haklarının korunması için, kurum/kuruluş sahasında fotoğraf yada kamera çekimi yapılmaması, kurum/kuruluş amirinin onayı ve geçerli bir gerekçe olmadan bu tür faaliyetlere izin verilmemesi hususunda bilgilerinizi ve gereğini rica ederim.

Uzm.Dr.Orhan F.GÜMRÜKÇÜOĞLU
Bakan a.
Müsteşar

DAĞITIM:
81 İl Valiliği
fotoğraf çekilmesi konusunda

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (0)
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?