Hastaneler Borç Batağında: 9 Bin Liralık Faturayı Ödeyemeyen Hastane Nakdimiz Yok Yanıtı Verdi!

Kamu'ya ait sağlık tesislerinin başında gelen devlet hastanelerinin borç batağında olduğu, hastanenin aldığı 9 bin liralık tıbbi malzemenin parasını ödeyemediği ve alacaklı firmaya “nakdimiz yok” yazısını gönderdiği ortaya çıktı.

Hastaneler Borç Batağında: 9 Bin Liralık Faturayı Ödeyemeyen Hastane Nakdimiz Yok Yanıtı Verdi!

Şehir hastanelerine oluk oluk para akıtılırken, kamu ve üniversite hastanelerinin tıbbi cihaz ve malzeme alacak parayı bulmakta bile zorlandıklarını bildiren CHP Ankara Milletvekili Murat Emir, kamu ve üniversite hastanelerinin özel şirketlere olan ödeme günü geçmiş borçlarının 16 milyar lirayı aştığını, borç yükünün her geçen gün daha da arttığını söyledi.

Devlete ait hastanelerin borç batağı içine sürüklendiğini ortaya koyan her gün yeni bir belgeyle karşılaştıklarını belirten Emir, devletin en son bir firmaya olan 9 bin liralık borcunu ödeyemeyip, “Tüm ödemeleri karşılayacak nakdimiz yok” yazısı gönderdiğini bildirdi.

'KASADA NAKİT PARA OLMADIĞININ İTİRAFI'

Murat Emir, “Koskoca devlet 9 bin lira gibi bir borcu bile ödeyemeyecek duruma düşürüldü. Devlet, kasada nakit para olmadığını resmi yazıyla itiraf ediyor” dedi.

TIKLAYIN

Emir, kamu hastanelerine tıbbı cihaz ve malzeme satıp parasını tahsil edemeyen özel bir şirkete Aydın İl Sağlık Müdürlüğü, Aydın Söke Fehime Faik Kocagöz Devlet Hastanesi tarafından gönderilen resmi yazıyı Sözcü'den Erdoğan Süzer'in aracılığıyla kamuoyuna açıkladı.

Hastanenin alacaklı firmaya gönderdiği yazıda kayıtlara göre, şubat başında devletten 13 bin lira civarında alacağı olan bu firmaya 3 bin 400 lira civarında bir ödeme yapıldığı belirtiliyor.

Geriye kalan 9 bin 700 lira civarındaki borcun ise vadesi geçtiği halde nakit durumunun olmaması nedeniyle ödenemeyeceği belirtilip alacaklıya ileriye dönük belirsiz bir tarih için sıra beklemesi öneriliyor.

'TIBBİ CİHAZ VE MALZEME TEMİNİNDE SIKINTI YAŞANMAYA BAŞLADI'

Kamu ve üniversite hastanelerinin içine düştüğü nakit sıkışıklığını değerlendiren CHP'li Murat Emir, “Pandemi sürecini en başından beri sağlıklı bir şekilde yürütemeyen ve eline yüzüne bulaştıran Sağlık Bakanlığı, sürdürülebilir bir sağlık sistemi için hayati önem taşıyan tıbbi cihaz ve malzeme temininde de sıkıntılar yaşamaya başladı” eleştirisinde bulundu.

Emir, “Bu yazı, sağlık sisteminin iflas ettiğinin belgesidir. Sağlık Bakanlığı iflası adeta itiraf etmiştir. Kamu hastanelerinin kasası boşalmış, en basit sarf malzemelerini bile alacak kaynak kalmamıştır” dedi.

Güncelleme Tarihi: 04 Ağustos 2020, 20:47
YORUM EKLE
YORUMLAR
Saglikcilarin maaşından kessinler
Saglikcilarin maaşından kessinler - 3 ay Önce

Odesinler.bir yapmadıkları o kaldi

Cevat kelle
Cevat kelle - 2 ay Önce

Az yeselermiş hastaneyi.

SIRADAKİ HABER