Hastanede Yanlış İğne Skandalı ; Sayı Artıyor!

Kırıkkale Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Göz Hastalıkları Polikliniği’nde bir süredir tedavi gören yaklaşık 36 hasta yapılan iğne sonrasından görme yeteneğini kaybetti.Görme yeteneğini kaybeden hastalar Ankara’ya sevk edildi.

Gündem 22.01.2020, 16:03 22.01.2020, 23:25 Güler Sağlam
Hastanede Yanlış İğne Skandalı ; Sayı Artıyor!

Bazı hastaların iki kez ameliyat olduğu öğrenilirken, bir kısmının da tedavilerinin 15 gün süreceği ileri sürüldü.

CHP Kırıkkale Milletvekili Ahmet Önal, Gazi Üniversitesi Hastanesi’nde tedavilerine devam edilen hastaları ziyaret etti. Hastalara geçmiş olsun dileyen ve konuyu Meclis’te de dile getireceğini aktaran Önal, ihmale sebep olan varsa hukuki zeminde konunun takipçisi olacağını aktardı.

Önal, Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne (TBMM) araştırma önergesi sunduğunu da kaydetti.

“36 VATANDAŞIMIZIN GÖRME DUYULARINI KAYBETTİĞİ İDDİA EDİLMİŞTİR”

Önal’ın TBMM’ye sunduğu önerge şöyle:

* Kırıkkale Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Göz Hastalıkları Polikliniğinde 36 vatandaşımızın ‘altuzan’ adı verilen ilaç ile enjekte tedavi yapıldığı, yapılan tedavi sonucu vatandaşlarımızın görme duyularını kaybettiği iddia edilmiştir.

* Bu konu hakkında birçok vatandaşımız tarafımıza ulaşmış, konu Kırıkkale basınımızda da yer almıştır.

* Böyle büyük bir hatanın ardından doktorlar tarafından hastalara ve hasta yakınlarına verilen bilgide, ‘Sağlık problemi yaşayan hastalara en üst seviyede tedavi uygulanacağı, enfeksiyonla ilgili olarak da hastalarımız tekrar görecek veya düzelecek demiyoruz, böyle bir iddiamız yok’ denildiği söylenmiştir.

* Bunun üzerine birçok hastamız Ankara’da değişik hastanelere sevk edilerek, tedavilerine burada devam edilmeye başlanılmıştır.

* Sağlık sorunları ile hastanelere başvuran vatandaşlarımız mağduriyetlerini tarafımıza iletmişlerdir.

* Sağlık Bakanlığınca sorunun ilaca bağlı bir problemden mi yoksa personelden kaynaklı bir hata mı olduğu hakkında bir an önce araştırma yapması ve daha fazla hastanın zarar görmesine engel olunması gerekmektedir.

TIKLAYIN

* Kırıkkale Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Göz Hastalıkları Polikliniğinde yaşanan ve birçok vatandaşımızın mağduriyetine sebep olan bu konunun araştırılması ve sorumlularının tespiti için Anayasa’nın 98., TBMM İç Tüzüğü’nün 104. ve 105. maddeleri uyarınca Meclis araştırması açılmasını arz ederim.

‘Yaptırdıktan 4-5 saat sonra gözde görme kaybı oluyor’

Babası Hayati Çimen’in gören gözüne iğne vurulduğunu ve şu an iki gözünün de görmediğini öne süren Ufuk Han Çimen, babasının Gazi Hastanesi’nde ameliyata alındığını kaydetti. Çimen, “Babam Hayati Çimen 17 Ocak 2019’da sürekli yaptırdığı göz iğnesini Kırıkkale Üniversitesi Hastanesinde tekrar yaptırıyor. Yaptırdıktan 4-5 saat sonra gözde görme kaybı olduğunu kaybediyor. Sonra tekrar hastaneye gidiyor. Hastanede bu durumun geçici olduğu söyleniyor ve sonrasında gönderiliyor. Gönderildikten sonra bu durum devam ediyor ve ilerleyen saatlerde tekrar geliyor. Geldiklerinde bu durumun sadece geldikleri için değil diğer hastalar için de olduğunu fark ediyorlar. Sonrasında eve döndüğünde tekrar hastaneden arıyorlar. Hastaneye çağrıldıkları andan itibaren hastanedeki yetkililer bununla ilgili açıklama yapıyorlar” dedi.

Yetkililerden ailelere ‘yaşandı, önümüze bakalım’ açıklaması

Çimen, “Açıklamada da ‘Evet, bu yaşandı. Önümüze bakalım’ gibi açıklamalar yapıldı. 30’a yakın hastaya iğne vuruluyor. Bunlardan yaklaşık 20’si görme kabiliyetini kaybediyor. Hastaneye geldiğinde cumartesi akşamı iğne yapıldı tekrar gözlerine ve sabaha kadar biz orada bekletildik. Özellikle sormamıza rağmen hani burada bir şey yapılamıyorsa Ankara’ya gidelim ya da başka bir yere gidelim. ‘Bizi yönlendirin’ dememize rağmen bizi saat ertesi gün sabah 10:30’a kadar hastanede tuttular, sonrasında da gönderdiler. Yarım saat önce de işte burada Gazi Üniversitesi Hastanesi’nde babam ameliyata alındı. Şu an da bekliyoruz. Hiç de iç açıcı konuşmadı buradaki doktorlar. Kırıkkale’den gelen başka birisi daha var. Diğer hastaları da Ankara’nın çeşitli hastanelerine sevk ettiler” ifadelerini kullandı.

‘Sağlam gözüne yapıldı iğne ve sağlam gözünü de kaybetti’

İğne hakkında çeşitli spekülasyonlar olduğunu aktaran Çimen, “Sonrasında öğrendik ama bu iğne hakkında çeşitli spekülasyonlar var vurulmaması gerektiğine dair. Şu anda süreç nereye gider, ne olur bilmiyoruz. Diğer hastalar vurulan gözünü kaybetti. Fakat benim babamın diğer göz zaten görmüyordu. Sağlam gözüne yapıldı iğne ve sağlam gözünü de kaybetti. Kırıkkale’deki olayın müsebbibi olan doktorların yüzünü bir kere veya iki kere gördük. İnanın buradaki doktorlar bu mahcubiyet onlara aitmiş gibi bu doktorlar onlardan daha çok yardımcı oldu. Sağlıktan sonra bununla ilgili kesinlikle yargı bize nereye kadar gidin derse oraya kadar gitmeyi düşünüyoruz” şeklinde konuştu.

‘Konuyla ilgili bilgi almamızı da engellediler’

Çimen’in kızı Şeyda Yılmaz ise şunları kaydetti: “Konuyla ilgili bilgi almamızı da engellediler. Bazı evrakları alalım tarzında davrandığımızda onda da engellediler. Biz kendi aramızda WhatsApp gurubu kurduk o gün gelen hastalarla. Yaklaşık 20 kişi ile bu grubu oluşturduk ki bir birlerinden haber alsınlar. Hani ‘süreç nasıl gidiyorİyileşiyorlar ?’ diye birbirimizden haber alalım diye. Onlar da çeşitli şekilde başvuracaklar.”

HASTANEDEN AÇIKLAMA

Kırıkkale Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Göz Hastalıkları Anabilim Dalı’ndan yapılan açıklamada, “Türkiye Cumhuriyeti Sosyal Güvenlik Kurumu’nun ilaç uygulamaları ile ilgili tebliğine ‘Sağlık Uygulama Tebliği (SUT)’ adı verilir. Bütün ilaç uygulamalarının geri ödemeleri için bu tebliğde yayınlanan ilkeler esas alınır. Kamu, özel tüm sağlık kuruluşları bu sistem üzerinden hareket eder. Basında “ucuz ilaç” ibaresi ile yer alan ilaç ismi Bevacizumab olup bu ilaç gözün sarı nokta hastalıkları ile şeker hastalığına bağlı göz hasarında kullanılan bir ilaçtır. Bu ilaç yukarıda sayılan hastalıklara bağlı olarak değişik derecelerde görme kaybı yaşanan hastalara gözün çeşitli tabakalarındaki hasarı tamamen veya kısmen azaltmak adına uygulanır. Sağlık Uygulama Tebliği; göz hastalıklarında ilaç kullanım ilkelerini net bir şekilde belirtmiştir. SUT’nin 28.01. 2019 tarihli son güncel tebliğinde probleme neden olduğu düşünülen ilaç ilk tedavi seçeneği olarak yer almaktadır.

Ayrıca bu ilaç hastane eczanelerinde bulunması gereken bir ilaç olarak tanımlanmış ve Kamu hastanelerinde bulundurulmaktadır. Ayrıca bu tebliğe göre ilaç yeni kullanımda olan bir ilaç değildir. Bu olaya neden olduğu düşünülen Bevacizumab etken maddeli ilaç ile ilgili Kırıkkale Üniversitesi Hastanemizde inceleme başlatılmış olup ilk planda bütün hastalar kör oldu haberi yanlıştır. Çünkü biyolojik olarak aktif olan bu ilaç aynı hastaların bir kısmına daha önce uygulanmıştır.

Fakat bu tarz ilaçlarda ilaç reaksiyonu oluşabilir. Sterilizasyon şartlarına dikkat edildiği bilinmekte olup o gün kullanılan setlerin sterilizasyon kodları da doğrulanmıştır. Çünkü ameliyathaneye gönderilen setler otomatik cihazlar onay vermeden kullanıma gönderilmemektedir. İşlemler ameliyathane ortamında ve steril şartlarda gerçekleşmiştir. İşlemden sonra daha 24 saat dolmadan enfeksiyon oluşması olasılığı düşükte olsa araştırılmaktadır. Hastaların hepsinin kör olması söz konusu olamayacağı gibi işlem yapılan 9 hastanın durumu iyidir. Diğerlerine de ulaşılmış ve gerekli tedavileri başlatılmıştır. Her olasılık üniversite hastanemizce göz önünde bulundurularak araştırılmakta olup net sonuçlar elde edilene kadar şu an için ilaç uygulaması yapılmamaktadır. Ancak çeşitli hasta iddialarında olduğu gibi yanlış ilaç verme zaten söz konusu değildir. Endikasyonu Sosyal Güvenlik Kurumu, SUT tarafından net olarak tanımlanan ve belirtilen ilaç endikasyonları ışığında ilaç göz hastalıkları hekimlerince uygulanmıştır. Bu nedenle ilacın gözdeki yukarıda belirtilen hasar nedeni görmesi bozulmuş, azalmış hastalarda uygulanması ile ilgili tıbbi hata bulunmamaktadır, yine de teknik detaylarda her olasılık göz önüne alınarak araştırılmaktadır” denildi.

NE OLMUŞTU?

Kırıkkale Üniversitesi Tıp Fakültesinde tedavi olan 20’ye yakın hastanın yapılan iğneden sonra görme kaybı yaşadığı belirtilmişti. Hastaneden yapılan açıklamada ise, “Her olasılık üniversite hastanemizce göz önünde bulundurularak araştırılmakta olup net sonuçlar elde edilene kadar şu an için ilaç uygulaması yapılmamaktadır. Ancak çeşitli hasta iddialarında olduğu gibi yanlış ilaç verme zaten söz konusu değildir” ifadelerine yer verilmişti.

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (0)
-4
açık
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?