Hastanede İki Personelin Kalem Şakası Hastanın Ölümüyle Sonuçlandı!

İstanbul Şişli'deki hastanede, biyomedikal personeli olarak görev yapan Fatih K. ile hemşire Ekrem K. arasında başlayan kalem şakası bir hastanın ölümüyle sonuçlandı.

Gündem 15.01.2022, 19:04 Zeynep Elmalı
Hastanede İki Personelin Kalem Şakası Hastanın Ölümüyle Sonuçlandı!

20 Şubat 2020'de Şişli'deki hastanede meydana gelen olayda iddiaya göre, kalemini alan Ekrem K.'ye kızan Fatih K. yoğun bakım ünitesinde yatan hastaların oksijen vanasını kapattı. Oksijenleri kesilen hastalardan Yusuf Sanin (56) hayatını kaybederken Fatih K. hakkında 'Taksirle ölüme neden olma' suçundan dava açıldı.

Hastanenin yoğun bakım ünitesinde görev yapan biyomedikal personeli Fatih K., yoğun bakımda hemşire Ekrem K. ile karşılaştı. Bir süre sohbet eden ikiliden Ekrem K. elindeki evrakları imzalamak için Fatih K.'nin cebindeki kalemi aldı. Kalemi geri isteyen Fatih K. karşılık bulamayınca Ekrem K.'yi 'Kalemimi ver yoksa oksijen vanasını kapatırım' diye tehdit etti.

Ekrem K. kalemi vermemekte ısrar etti. Bunun üzerine Fatih K. oksijen panosunu açarak yoğun bakıma oksijen veren vanayı kapattı. Yaklaşık 1 dakika sonra alarmların çalması üzerine hemşire Ekrem K. yoğun bakımdaki hastaların yanına koştu. Bu sırada yoğun bakımda yatan Yusuf Sinan, oksijen yetersizliğinden ajite oldu. Sinan Ekrem K.'nin müdahalesine rağmen kurtarılamayarak hayatını kaybetti. 

"O ANDA AKLIMA BU GELDİ"

  # Personel Sağlık'ın Whatsapp Haber Bültenine abone olmak için tıklayın. Detaylı Bilgi için tıklayın.

Olaydan sonra hastane yönetimi biyomedikal personeli Fatih K. hakkında idari soruşturma başlattı ve personelin hastaneyle olan ilişiğini kesti. Yapılan soruşturma kapsamında olaya tanıklık eden doktor ve yoğun bakımı çalışanların ifadeleri alındı. Olayla ilgili ifadesi alınan Fatih K.'nin de "Yoğun bakım ünitesinden başka bir hemşire tarafından çağırıldım. Akşam 16:00 sıralarında üniteye geldim. Ekrem ile karşılaştık. Cebimdeki kalemi aldı. Gitti. Gel dedim. Beni dinlemedi. Ben de iş inada bindiği için oksijen vanasını kapatıyorum, gel' dedim. O anda aklıma o geldi. Kapattıktan sonra gel kendin aç dedim. Vanayı kapattıktan sonra hemen alarm çalmadı. Yaklaşık 1 dakika sonra alarm çaldı. Ben de olay yerinden ayrıldım. Yoğun bakım ünitesindeki hoca bana kızdı. Yapmamam gereken bir şeydi. Çok üzgünüm. Yaptığım şeyin hiçbir açıklaması yok" dediği öğrenildi.

Hastane, Fatih K.'nin ifadesinin ardından olayı adli boyuta taşıdı.  Soruşturmanın ardından şüpheli Fatih K. hakkında "Taksirle ölüme sebep olmak' suçundan dava açıldı. 

"OLAYI HABERLERDEN ÖĞRENDİK"

Olayın ardından hayatını kaybeden Yusuf Sanin'in ağabeyi Ayhan Sanin, "Abim soğuk algınlığı yüzünden hastaneye yattı. Yürüyerek gittiği hastanede bir gün normal odada kaldı fakat sonra fenalaşınca yoğun bakıma alındı. Yoğun bakımdaki tedavisi devam ederken kendini toparladı fakat orada kalmaya devam etti. Sonra tekrar entübe oldu, tekrar kriz geçirdi. Yine düzeldi ama 4-5 saat sonra abimin vefat ettiğini öğrendik. Biz sadece abimin kriz geçirdiğinden haberdardık. Haberlerden sonra öğrendik. Eşi geçen sene öğrenmiş, dava açmış biz de o davanın takipçisi ve destekçisi olacağız" dedi.

(Odatv.com)

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (7)
Furkan 6 gün önce
Direk, kasten adam öldürmeden açılmalı, hatta diğer hastaların da hayatını tehlikye atma suçundan kaç tane hasta yatıyorsa o kadar cinayete teşebbüs suçundan ayrı ayrı açılmalı, nerede çalıştığını hala kavrayamamış embesil.
Hamdi 6 gün önce
soğlok çoloşonloro olmodon doktorlor hoc boşodor. Bunların alayını her yıl yeterlilik testine sokacaksın.
8 5 gün önce
Haberdeki eksikler farketmediyseniz ben söyleyeyim.
1. Eğer hasta entübe ise, oksijen kesildiğinde ventilatör alarm verir. Alarma bakan hemşire oksijen yokluğunu görünce ambuya geçer ve oksijen gelinceye kadar hastaya birşey olmaz.
2. Hasta entübe değil ve high flow ile soluyor ise, makine alarm verir ve hemşire gereken müdahaleyi yapar.
3. Hasta entübe değil ve maske, ya da nazal kanül ile soluyorsa, oksijen kesilince SPO2 düşer ve monitör alarm verir ve hemşire gereken müdahaleyi yapar.
Bunlar sadece bir örnek...
Gel gelelim ki 1 dakika oksijen almayan hasta bu duruma gelmez...
Ebu Ali 5 gün önce
Birden fazla hasta entübe veya high Flow alıyorsa hepsine birden yetişememiş olabilir hemşire arkadaş
Higuita 5 gün önce
Haberdeki en büyük eksiklik hastane isminin bir türlü verilmeyişidir. Devlet hastanesi olsaydı orayı yıkarlardı. 50 sitede haberi cikti hastane ismi verilmedi.
CovidAcil 5 gün önce
Muebbet verilsin soytariya!
Sağlık 5 gün önce
Malesef bu insanlar oldukça düşük puanlarla üniversiteye başlayıp oldukça kalitesiz eğitimler görerek (ki çoğu okula bile uğramaz) mezun olup. Uyduruk KPSS sınavından düşük puanlarla atanıp, sendika vs torpillerle bir yerlere gelip kahve keyifleriyle, dedikodularla, tiktoklarla, böyle rezil oyunlarla günlerini gün ediyorlar. Rahat öyle bir batıyor ki nasıl saçmalayacaklarını şaşırıyorlar. Böyle insanlarla birlikte çalışıyor olmaktan utanıyorum. Umarım sağlık sistemi özelleşir, böyle niteliksizlikler asgari ücretin bir kuruş üstünü bulamazlar.
-7
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?