Hastanede Çalışan İşçi: 'Şalteri indirebildiğimizde' haklarımızı alabileceğiz

Sağlık bir sektördür, sağlıkta çalışanların hepsi de maaşlı birer çalışandır. Yani şunu anlatmak istiyorum. Topluma öyle bir lanse ediliyoruz ki; sağlıktaki temizlik personelinden başhekimine kadar her çalışan sanki yaşam standardının çok üstünde maaşlarla çalıştırılıyormuşuz gibi bir izlenim var.

Gündem 22.12.2021, 07:36 Zeynep Elmalı
Hastanede Çalışan İşçi: 'Şalteri indirebildiğimizde' haklarımızı alabileceğiz

DEÜ Hastanesinden bir sağlık işçisi yazdı: Fabrikadaki işçilerin tabiriyle 'şalteri indirebildiğimizde' sendikal haklarımızı eksiksiz alabileceğiz.

Ama işin gerçeğini ise pandemi servislerinde aylarca çalışmış bir işçi olarak yazıyorum; Prof. Dr. koronalı bazı hastaların yanına sadece sabah visitinde girer. Asistan hekim hastanın durumu kötüleşmediyse ve vizit yoksa hastanın odasına girmez. Hemşire 4 saatte bir tedavi ve pozisyon için hasta odasına girer. Yardımcı sağlık çalışanı yani hastanedeki adıyla “personel” hastanın oksijen suyu biter hasta odasına girer, çarşaf değişecek hasta odasına girer, hemşire arkadaşla pozisyon için, hasta altı değişimi için hasta odasına girer, hasta filme, başka servise ya da 112 devir edilecekse yine hasta odasına girer ve çok kötü olan hasta entübe edilecekse doktor  ve hemşirelerle beraber yine hasta odasına girer, hasta yoğun bakımlık olur yine personel girer, hasta vefat eder yine personel girip morga götürür.

Son olarak temizlik personeli arkadaşımın koronalı hasta odasına girişine bir göz atalım. Her sabah ve akşam nöbet teslimlerinden hemen önce bütün odalara paspas yapar, bunun dışında her iki saatte bir rutin temizlik için bütün odalara girer ve tuvalet dahil bütün her yeri pırıl pırıl yapar ama gelir adaletine gelindiğinde ise televizyonda denilen rakamlar profesörlere verilir.

  # Personel Sağlık'ın Whatsapp Haber Bültenine abone olmak için tıklayın. Detaylı Bilgi için tıklayın.

Artanı asistan hekime, kalırsa hemşireye, ama personellere ve temizlik personeline gelinince de “Bu vatanın içinde bulunduğu zorluğu göğüslemek için paramı düşünüyorsun” diye bir de azar işitilir.

Biz de sesimizi sendikal örgütlülüğümüzle duyurmaya çalışırız. Türkiye’de yandaş olmayan bir sendika çatısı altında birleşmek çok zor olsa da işçiler bu zorluğu her seferinde başarmanın bir yolunu buluyor ve bulacak da. Biz sağlık işçileri olarak zorun ötesinde imkansızı başardık. Kendimizi mahkeme kararıyla kabullendirip sağlık işçilerinin birlik olup kurdukları sendikaya geçtik.

Sendikalaşmanın zaten zor olduğunu herkes biliyordur, ben neden sağlık sektöründe daha zor olduğunu anlatmak istiyorum size. Sağlıktaki sendikal faaliyetlerin en zoru da tam bir grev yapılamıyor olmasıdır. Çünkü sağlık sektörü 24 saat usulüyle insan sağlığını baz aldığı için grev yapılsa bile belli başlı noktalarda nöbetçi çalışan olması lazım. Bu durum da yöneticilerin işine geliyor. Sırf işçi grev yapamasın diye aciliyet gereken durumları çok gibi gösteriyor; e tabi durum böyleyken yöneticilerden yani geçici patronlardan nasıl hak alınabilir ki veya kazanılan haklar nasıl tahsil edilebilir ki?

Zaten sendikanın en büyük kozu olan “grev”i elinden alınmış bir sektör var. Ve ülkemizdeki yargı sistemini de anlatmaya gerek yoktur sanırım. Elimizde kalan en büyük koz hastanenin bahçesinde öğlen arası basın açıklaması yapmak; ona da kaç tane basın iştirak edecek ki? Ya da gelen basının kaç tanesi bu eylemi gazete, dergi veya televizyonda yayınlatabilecek? Bu olumsuzluklara rağmen yine de bizler yani sağlık işçileri inancımızı kaybetmiyoruz ve toplu sözleşmeden doğan haklarımızı sonuna kadar almak için mücadelemizi veriyoruz. Fabrikadaki işçilerin tabiriyle “şalteri indirebildiğimizde” sendikal haklarımızı eksiksiz alabileceğiz.

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (11)
Elif 1 ay önce
O ZAMAN BIRAKALIM KARDEŞ BİZ BU İŞLERİ . DOKTOR LA HEMŞİRE GİRMESİN. TEMİZLİKÇİ YAPSIN HERŞEYİ..! ZATEN SİZ ÇOK GİRDİĞİNİZ İÇİN İYİLEŞİYOR HASTA TANI YI KOYAN TEDAVİ DÜZENLEYEN TEDAVİ YAPAN BAKIM YAPAN BOŞA UĞRAŞIYOR.. HADİ UZAKTA OYNAYIN.. SENİN YAPTIĞIN İŞİ SOKAKTAN GEÇEN HER ADAM YAPAR. KENDİNİZE GELİN . NE HADSİZLİK DOKTORLA KIYASLAMAK !!!
Üniversite Mezunu İşsizlik 1 ay önce
BELEŞ kadro alan bir taşeronlara ne versen, yetmez. KPSS ile hademe, hizmetli, hastabakıcı, memur, ... vs. kadrolara atanmayı bekleyen TORPİLSİZ gariban insanlarımızın hakkı yenmiştir.
Kamu işçileri 1 ay önce
Merhaba elif hanım, Kamuda sürekli işçi olarak görev yapmaktayım. Linas bitireli 2yıl oldu. Ales girdim iyi bir puan aldım Devlet üni. Yüksek Lisans başladım tezim bitmek üzere. İnşAllah devamı gelecek. Bu bir örbek buna benzer birçok arkadaşımız var. Kimi arkadaşların çocukları çok iyi yerlerde eğitim devam ettirmektedir. Tıp diş hukuk havacılık vb. Daha örnek çok yazabilirim
Cahilsin.. 1 ay önce
Senin gerizekalı olduğunu düşünüyorum elif hanım,senin yaptığın işi yoldan geçen de yapar demişsin,evet yoldan geçen kişilerin yapabileceği işi yapıyor zaten,dememiş ki ben çok özellikli bir iş yapıyorum diye, ama şöyle düşün senin baban ölür morga o götürür,babanın mr ı çekilecektir o götürür ve düşün ki mr a götürürken sedyeden düşürdü babanı,yada çocuğun ameliyat olmuştur sedyeye alırken düşürdü kıyamadığın bebeğini,haliyle o da diyor ki ben sıradan bir temizlik personeliyim ama bana yaptırılan iş sağlığın bir parçası ve önemli bir iş,madem öyle benim paramı maske imalatında çalışan kişiyle aynı verme bi tık üstünde ver ki bende geçim derdine düşmeyim. Ama anlaman zor bunu çünkü sen kadroydu,kıyaslanmaktı vs vs komplekslerinle baş başasın.
taşeron firma 1 ay önce
taşeron firmadan kadroya geçen personel ler iyice zıvanadan çıktı utanmasalar doktorla aynı maaşı verin diyecekler bana kalsa hepinizi taşeron firmaya geri verirdim en azından orfa sesiniz çıkmıyordu ..sadecem sigortam yatsın diyenler şimdi doktora bile kafa tutuyir
Vhki gih memur 1 ay önce
Pandemi polikliniginde hasta kayiti yapiyorum genel idari hizmetler VHKİ MEMURUM fazla mesai ucretim 9.8 Tl shs sinifi personelim 16 tl isci personelim 33 tl hastanelerde calisan memur genel idari hizmetlerin maasi cok dusuk 5400 yl aliyorum ayni kurumda ayni isi yaptigim tibbi sekreterin maasi 8000 iscininki 9000 bin hersey dahil maaslarimiz gelire bakilsin az alana cok cok alana az zam verilsin
Kamu Sağlık İşçisi 1 ay önce
O pandemide yoğun bakımda yatan hastanın altını resmiyette hemşire temizliyor görünüyor gerçeğinde İŞÇİ temizliyor çarpıtmayın kandırmayın
Elif 1 ay önce
Birşey demeyeyim diyorum kendinizi nerede görüyorsunuz. Bugün kamu temizlik işçisi 4700₺ maaş alıyor. 12 bin ₺ geriye dönük alıyor arada aldığı ikramiyesi şusu busu 6 bin küsür ortalama yapıyor. İki çöp aldınız bir paspas çektiniz , onu da yapmıyorsunuz çoğu zaman çay sigara içeceğiz diye arazi oluyorsunuz. İşlemlere zorla gönderiyor hemşireler daha birde tavır yapıyorsunuz. Neyse inşAllah devlet görür bunları. Asgari ücret de fazla size iki para gördünüz kıçınız kalktı sizden başka kimse iş yapmıyor , birşey söyleyen de gerizekalı değil mi?? Beğenmiyorsanız çıkın. Çok vasıflarınız ya. Görelim bakalım hakimiz ne olur
Diş hekimi 1 ay önce
Bence işçiler de yardımcı sağlık personeli. Hemşirelerin dönerinden bir kısmının kesilip işçileri verilmesi lazm.
Bu haberin bu sitede ne işi var anlamadim 1 ay önce
Boş haber.
Sağlık olsun 1 ay önce
Boş haberki hemde ne boş.. amma çok kritik personel varmış bu sağlık işinde.. birgün bu kritik adamların hepsini sabahları ben getiriyorum eğer kontağı kapatirsam sağlık sistemi çöker demesini beklediğim servis şoförleri de olaya dahil olurlarsa hiç sasirmayacagim ????????????
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
-4
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?