PERSONEL SAĞLIĞIN YENİ TWİTTER HESABINI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ.

'Hastane Var Ama Doktor Yok' muş! Acaba Neden?

Zonguldak ilinde son onkoloji uzmanın da istifa ederek özele geçmesinin ardından kanser hastaları, mağdur olmaya başladı. Hastanenin Onkoloji servisinde görev yapan son doktorun istifasıyla durumu ağır olan kanser hastaları dahil tedavi olmak için Zonguldak dışına gitmek zorunda kaldılar.

Gündem 24.01.2022, 01:56 Zeynep Elmalı
'Hastane Var Ama Doktor Yok' muş! Acaba Neden?

Şiddete uğrayan, ağır çalışma koşullarına dayanamayan, hak ettiği değeri görmeyen doktorlar ya istifa edip özel hastanelere geçiyor ya da Türkiye’yi terk edip yurtdışına yerleşiyor. Hal böyle olunca hastanelerde doktor sıkıntısı yaşanıyor.

Bunun son örneklerinden biri Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Hastanesi oldu. Uzun yıllardır kentte medikal onkoloji uzmanı olarak görev yapan son kişi olan Prof. Dr. Hüseyin Engin 2021 yılının nisan ayında istifa etti. O günden sonra yerine başka bir doktor da görevlendirilmedi. Böylece il genelinde kadrolu medikal onkoloji uzmanı kalmadı. Kanser hastalarının tedavileri sekteye uğradı.

İL DIŞINA GİDİYORLAR

Cumhuriyet'ten Sena Tufan'ın gaberine göre; Doktor yokluğunda kanser hastaları çevre illerdeki hastanelere gidiyor. Hastanenin internet sisteminden randevu almak istediğimizde onkoloji bölümü halen aktif görünüyor ancak bu yıl için ve önümüzdeki yıllar için randevu alınamıyor.

Telefon ile randevu almayı denediğimizde ise yetkililer, hastanede onkoloji doktoru olmadığı için bölümün kapatıldığını ve randevu verilmeyeceğini aktardı.

HASTALAR MAĞDUR

Bülent Ecevit Üniversitesi Hastanesi’nde bir tane bile onkoloji uzmanı doktor olmadığını söyleyen Zonguldak Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Eksal Kargı, “Onkoloji uzmanı istifa etti. Çalışma koşullarından dolayı doktorlar burada kalmak istemiyor. Hastanede onkoloji uzmanı olmadığı için hastalar ildeki diğer hastanelere ya da yakın şehirlerdeki hastanelere yönelmek zorunda kalıyorlar. Bu durum çözülmek isteniyorsa üniversite hastanelerinin şartlarının iyileştirilmesi gerekiyor. Ülkede zaten yetişmiş onkoloji uzmanı sayısı az. Onlar da özel hastanede çalışmayı tercih ediyor” diye konuştu.

Cumhuriyet’e konuşan hasta yakını İbrahim Akyürek, “Onkoloji doktorunu koronavirüs bölümüne verdiler. Hastalar tepki gösterince görev yerine geri geldi ancak sonra da kendisi istifa etti. 

KEMOTERAPİ SIRASI VAR

Diğer hastanelerde kemoterapi sıraları var. Hastamızı İstanbul’a, özel bir hastaneye götürmek zorunda kaldık. Hadi bizim imkânımız var ama imkânı olmayan insanlar ne yapacak?” ifadelerini kullandı. 

Yorumlar (15)
Murat reis 4 ay önce
İlim saygı görmediği toplumları terk eder.insAllah şiddet gösterenler de sağlıkçı bulamayıp geberir
Sağlıkçı 4 ay önce
ONKOLOJİ HASTALARI DA ÖZELE GİTSİN. KANSER TEDAVİSİNİ BÜTÜN ÖZEL HASTANELERDE BEDAVA YAPMADILAR MI, YOKSA O DA MI YALANDI
NEDEN 4 ay önce
NEDENİ HEKİM ZAMMININ İPTAL OLMASI OLABİLİR Mİ?? İPTAL ETTİREN YSP BAKABİLİR HASTALARA!!
beyin cerrahı 4 ay önce
doktorların özlük haklarında iyileştirmenin gündemde olduğu aralık ayında sitenizin doktorların yaptığı işi ve aldığı eğitimi sağlık memuru,teknisyen,uzman çavuşla kıyaslayan
,doktora az emekli maaşı verinki ölene kadar çalışsın konulu ahlak ve akıl mantık yoksunu onca yayın için özür yazısı bekliyoruz..
Semih Durmuş 4 ay önce
Boş boş oturma sendikan bir işe yarasın ne oldu doktor zammı.
Dr 4 ay önce
Yawwww ysp ler yapar yaww polikliniği merak etmeyin siz. Zam onlara verildiğine göre sanıyorum bakanlık onları istiyor hastanede bizi değil. Şaka bir yana ben ve birçok arkadaşım devletten istifa sürecine girdi. Mesela anadolunda bir ilde son xx doktoru da bırakıyor bu haberleri çok duyacaksınız
Göç 4 ay önce
Haber ortada özel ve vakıf hastane sahipleri bakanlığın boşalması için anlaşmış, zam geri alınmış, istifalar bitmez, vatandaş önümüzdeki günlerde daha da sorun yaşar bu konuda
hemşire 4 ay önce
istifa edenlere acilen yaptırım gelmesi gerek leini kolunu sallayan istifa ediyor bu özgürlük lan
biz istifa ediyor muyuz bu zor zamanda kafalarına göre istifa et çok saçma açacaksın tıp mfakültelerini bolca özelde inşAllah asgari ücretie varan ücretler olacak o zaman bakalım istifa edebiliyorlar mı
dt dt 4 ay önce
önce yazı yamayı öğren trol hemşire;sonra doktorların istifalarını o kuş beynince laf etmeyi dene...
Drmr 4 ay önce
Mal
Sağlık olsun 4 ay önce
Sahtekar trol heryerde insanları birbirine düşürmek için uğraşma... Git hangi meslek grubundan San oralarda otla..
Ömer doktor 4 ay önce
Hemşire diye yorum yapan düzeysiz, çukur bile diyemeyeceğim bir mahluk var.
Ucuz Çomar 4 ay önce
Senin ne gereğin var ki istifa etsen kalifiye bir hemşire işe girer. Devlet de halk da senden kurtulmuş olur. Asgari ücretle bile iş bulamazsın. Bu çene ile ağzının ortasına yersin ancak :))
hygen 4 ay önce
Yazık hastalar adına çok üzücü bir durum ancak bunun sorumlusu biz doktorlar değil,bu duruma getirenler.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
24
açık
Günün Anketi Tümü
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?