Hastane Personeliyle Dalga mı Geçiyor?

Ağustos ayı ek ödemesini Covid-19 olarak değerlendirerek hesaplara yatıran Konya Akşehir Devlet Hastanesi, şimdi de adeta personeliyle dalga geçer gibi yatırılan ek ödemeyi geri istediği öğrenildi.

Gündem 09.11.2020, 15:50 09.11.2020, 23:28 Güler Sağlam
Hastane Personeliyle Dalga mı Geçiyor?

Nisan ayında yapılan ödemelerde de covid-19 olarak degerlendirilerek yapılan ek ödemelerin, Ağustos ayı için yapılan kısmını covid ile ilgilenmiyorsunuz diyerek geri isteyen Konya Akşehir Devlet Hastanesi idaresinin uygulaması şaşkınlık yarattı.

Ağustos ayına ait ek ödeme işleminde Covid-19 olarak değerlendirilen bazı birimler "Ağustos ayı Covid-19 için personel görevlendirilmeleri ve çalışma düzenlemeleri incelenmiş olup" denilerek Kasım ayı sonuna kadar personellerin aldıkları ek ödemeleri hastane hesabına geri yatırılması istendiği öğrenildi. 

Hastanenin bazı birimlerinde çalışan personele yönelik olarak ek ödeme geri isteme işlemi sağlık personelleri arasında büyük şaşkınlık yarattığı söyleniyor.  

TIKLAYIN

Enflasyonun her ay arttığı ekonomik şartlarda, her yıl belli oranda artması gereken performans ödemesi 2-3 yıl öncesine kıyasla adeta dipleri görmüştür. Sağlık personelinin kanayan yarası haline gelmiştir. Sağlık Bakanlığının sözde ek ödeme veriyoruz diyerek lanse ettiği tavan ek ödeme uygulaması sahaya yansımamıştır. Sağlık personellerine komik rakamlarda yatan yada hak ettiği halde hiç yatmayan ek ödemeler mağduriyetler yaşatırken, örneğin radyoloji gibi bir birimi covid-19 kapsamından çıkarmak akıllara durgunluk veren bir uygulamadır. 

İş yükü artan sağlık personelinin döner sermaye gelirine geçici çözüm üretilmeye çalışılarak, başarıya ulaşamamış uygulama olan tavan ek ödemeleri önce personelin hesabına yatırmak, sonra pardon diyerek geri istemek tam olarak bir skandaldır. 

Esnek mesai adı altında işe gitmeden aylarca maaşlarını alan, ek ders ücretlerini alan Kamu Çalışanları düşünüldüğünde, covid-19 birimi olarak değerlendilerek önceki dönemde ödeme yapılan birimden şimdi vazgeçtik, öyle değerlendirmiyoruz demek sağlık personelinin aklıyla alay etmektedir. Sağlık personelleri kimseden lütuf beklemiyor, hak ettiği ödemeyi hesabında görmek istiyor. Yetkililere duyurulur.

İŞTE PERSONELE GÖNDERİLEN YAZI

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (9)
Editör abi lütfen dikkate al 3 ay önce
bir dönem akşehir devlet hastanesinde çalışmış biri olarak
öncelikle haberi tamamen tahminlerime dayanarak iyi niyetle yorumlayacak olursam bakanlığın ilk tavan genelgesi ile ikincisi arasındaki yoruma açık bazı farklılıklar belliki hastane yönetimince insiyatif alınarak personel lehine kullanılmış sonrasında bir şekilde yapılan uygulamanın hatalı olduğu tesbit edilerek yanlış hesaplamalar sonucu fazladan yatan ücretin geri tahsili yoluna başvurulmuş.
Kaldıki benzer hatalar bir çok farklı kurumda çok daha az karmaşık durumlardada yapılmış ve muhtemelende yapılacaktır.
Bu işin bir boyutu.
Asıl önemli boyutunu ise bu haber sitesi sahiplerine ve editörlerine seslenerek dile getirmek istiyorum.
Konya özelini takip ettiğim için açıkça belirtmeliyim ki konya içerikli haberlerinizde kaynaklarınız çok sıkıntılı
Bunu Konya Eğitim Araştırma Hastanesi ile ilgili yaptığınız haberlerde fark etmiş olmanız lazımdı ama galiba atlamışsınız.
Kişisel çıkarları veya kinleri için bazı düzeltilebilir ve aslında bir çok yerde karşılaşılabilecek problemleri farklı niyetlerle sizlere servis eden kişilerin emellerine alet olmayın.
Ben bu haberi okuyan basit bir sağlık çalışanı olarak orada çalışan arkadaşlarımı aradım ve durumun tamda tahmin ettiğim gibi olduğunu idarenin çalışanlara gerekli bilgilendirmeyi yaptığını çalışanların her makul insanın yapacağı gibi durumu anlayışla karşıladığını öğrendim.
bunu yapmak sizler içinde çok zor değildir bence. Bu şekilde hareket ederek gerçekten sağlık çalışanlarının veya hizmet alan insanlarımızın hak kaybına uğrayıp uğramadığını öğrenmiş hemde kötü niyetli insanların emellerine alet olmadan ortada bir sorun varsa problemin çözümüne katkı sağlamış olursunuz.
Mesela daha önce eğitim araştırma hastanesi ile ilgili haberleri servis ettiren vatandaş müdürlükten atılınca hasta olmadığı halde rapor alıp aylarca işe gitmediği için şu anda problem yaşıyor.
Muhtemelen müdürken rapor aldığı için hakem hastaneye gönderdiği bazı çalışanlar, kendisi rapor alıp sağda solda gezdiği için şikayet etti, şimdi onun hesabını veriyor. bir kaç ay öncesine kadar müdür gitti konya sağlığı battı algısı oluşması için yaptığı karalama kampanyasına alet oldunuz.
E şimdi gidin onun haberini yapın. Sahte rapor alacak kadar üçkağatçı birisi yıllarca nasıl idarecilik yapmış nasıl müsade edilmiş açıklığa kavuşturunki devletimizi yönetenler bir daha böyle bir hataya düşmesin.
Kısacası lütfen ama lütfen elinize tutuşturulan haberi araştırın maksat üzüm yemek hata varsa düzelmesine vesile olmak haksızlık varsa mazlumun sesini duyurmaksa bu gerçekten zor değil. iki telefon görüşmesine bakar. Ama elinize
servis edilen her materyali incelemeden araştırmadan sormadan aktarırsanız inanın ne itibarınız kalır nede isteyerek veya istemeyerek karaladıklarınızın hakkını ödeyebilirsiniz. Selamlar
Şehirli Hemşire 3 ay önce
Şehir hastanesinde bırakın ek ödemeyi fazla mesailerimizi bile alamadık bu nasıl düzen 9. Ayın ödemelerini bekliyoruz hala
ŞEMMUZ 112 3 ay önce
İLK DEĞİL Kİ BU, SAKARYA EĞİTİM VE ARAŞ. HASTANESİ HEP GERİ İSTİYOR 300-500
Att 3 ay önce
Yorum yapan akıllılara acil serviste çalışan kovidli hastaya entübasyon yapıp cpr yapandan geri istediler bütün acil servisten geri istediler
Sağlıkçı 3 ay önce
Ankara şehir hastanesinde fazla para verildi diye haber yapıyorsunuz ve kim önüne geçecek diye başlık atıyorsunuz acaba düşündünüz mü hiç bu geri iadeler neden alınıyor.haber yapmadan önce araştırın neden böyle diye. böyle haberleri servis ederken araştırın belki itibarınız olur dikkate alınırsiniz
Mehmet ŞAHİN 3 ay önce
Ya nasıl iş anlamadım hiç serviste çalışmayan kişileri direk pandemide görevlendirme veriyorlar. Kardeşim yazık değilmi hem yanlarında çalışanların başlarına bela hemde hastalara yazık değilmi? Tcrübesiz emekliliği gelmiş kişileri buralarda görevlendirmek? Sayın bakanım ne dersiniz bu işe???
15 temmuz 3 ay önce
konya dr ali kemal belviranlı kadın ve çocuk hastanesi de aynı durumda.ağustos ayından borç çıkardılar
doğumevinden 3 ay önce
15 temmuz rumuzlu kişi
"konya dr ali kemal belviranlı kadın ve çocuk hastanesi de aynı durumda.ağustos ayından borç çıkardılar" demişsin
kanıtın varmı neden burda yalan haber yazıyorsun.
Maraşlı 3 ay önce
ABİ BEN KOVİDLE MÜCALEDE HİZMETLİ VALİLİK OLURUYLA ŞÖRLÜK YAPIYORUM HER GÜN 16 SAAT CALIŞIYORUM BANA 1 TL DAHİ YATIRMADILAR HERGÜN FİLYASYONDA CIKIYORUM AMA FİLYASYONLA HİÇ İŞİ OLMAYANA TAM 780 TL PARA YATIRDILAR SİZCE BU DOĞRUMU
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
-4
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?