PERSONEL SAĞLIĞIN YENİ TWİTTER HESABINI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ.

Görevden Alınan Sağlık Müdürü Başhekimi İşaret Etti: Beni Aramadı!

Ankara'da iken kendisini kimsenin aramadığını, olayın yaşandığı hastaneden hiçbir şekilde bilgi verilmediğini belirten Gencer, Sağlık Müdürlüğü'nün basın biriminden olayları öğrendiğini söyledi.

Gündem 30.03.2022, 08:12 Cansu Polat
Görevden Alınan Sağlık Müdürü Başhekimi İşaret Etti: Beni Aramadı!

Kamuoyu bu soruların açıklığa kavuşturulmasını bekliyor...

Dr. Gencer'e, "Kimse beni hedef göstermesin." derken kastının ne olduğunu sordum. "Sende biliyorsun" dedi. Bilmiyorum... Tahmin ederek te yazamam. Dr. Gencer, tarafından yazdırıldığı savlanan  ve EAH hesabından paylaşılan kınama metniyle "Astsubaylara hedef gösterilmek istendiğini" belirtip şöyle anlattı:

"Çirkin bir oyun oynanıyor, ama bumerang diye de bir şey var. DHA haberlerinde 'Muğla İl Sağlık Müdürü İskender Gencer'in talimatıyla 15 Mart'ta başhekimlik adına hastanenin Twitter hesabından kınama mesajı yayımlandığı ortaya çıktı.' denildi. Kim ortaya çıkarmış? O ajansa kim açıklama yapmış? Bunlar belli değil. Kasıtlı bir durum var. Bir kere ben olay tarihinde Muğla'da değil, Ankara'daydım. Prof. Dr. Buğra Harmandar, İl Sağlık Hizmetleri Başkan Yardımcısı Kadir Süzek ve makam şoförümüz ile birlikte 13 Mart günü öğleden sonra Ankara'ya görevlendirme yazımız ile gittik. 14 Mart Günü Ankara'da Sayın Cumhurbaşkanımız ile Külliye de toplantıdaydık. 15 Mart'ta geri döndük."

İHA'ya yaptığı açıklamada, Ankara'da iken kendisini kimsenin aramadığını, olayın yaşandığı hastaneden hiçbir şekilde bilgi verilmediğini, detayları Sağlık Müdürlüğü'nün basın biriminden öğrendiğini belirten Dr. İskender Gencer, "Hastane Başhekimi beni arayıp 'personel protesto yapmak istiyor' dedi. Buna kesinlikle izin verememesini Başhekim olarak bunu engellemesini söyledim." derken şu ifadelerde bulundu:

"Olaylar olduktan sonra da beni arayıp 'engelleyemedim' diye bilgi verdi. Hastanenin kapılarının kilitlenmesi, protesto alkışları, kınama konuşmaları kesinlikle Başhekimin sorumluluk alanındadır. Hastanede olan gelişmelerden sorumlu hastane yönetim kadrosudur. Ancak bir olay olursa inceleme, soruşturma yapacak kurum İl Sağlık Müdürlüğüdür. Konu medyaya yansıyıp açığa ve gözaltına alma yaşanınca 'sağlık çalışanları adına bir kınama yazısı yazalım' dediler. Sözlü olarak, 'araştırmalar devam ediyor kimseyi rencide etmeden yazın' dedim. Ancak hastanenin kınama yazısı yayınlayacağı dolaylı yoldan bilgi olarak iletildi. Hastanenin internet sitesinde yayınlanan mesajının içeriği hakkında da bilgim yoktu. Hastane yönetimi tarafından hazırlanmıştı ve olayın seyri değişince Sağlık Müdürlüğü ile Eğitim Araştırma Hastanesi sitelerinden benim talimatımla kaldırılmıştır."

Peki doğru olan ne?

Neyse ki, Dr. İskender Gencer olayın savcılığa da yansıması üzerine 16 Mart tarihinde ilgililerle toplantı yapmış, Ankara'dan müfettiş talep edilmesi kararı almışlar ve hemen talepte bulunmuşlar. Duyumlarımıza göre müfettişler yoldaymış. Belki de dün veya bugün gelmiş olabilirler.

Müfettişlerin yapacakları inceleme ve ortaya koyacakları rapor çok önemli. Ki bununla birlikte Muğla Valisi Orhan Tavlı ve Eğitim Araştırma Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Turhan Togan'ın yapmaları beklenen açıklamaları da aydınlatıcı ve önemli olacaktır. Çünkü fısıltı gazetesi de çok güçlü. Mesela ben Dr. İskender Gencer'in neden alındığını sorduğum bir AK Parti yöneticisi "Ne var bunda Vali de alınabilir. Başhekimin dışında herkesin sorumluluğu var. İskender Gencer hastanedeki olaylar nedeniyle alınmadı. Hukuki meseleler var, arkadan gelir" dedi. Dr. İskender Gencer, bu konuda "Hukuki olayımız yok. Personelden Salih Bardakçı ve Özden İşler tarafından 'İhaleye fesat karıştırma' iddiasıyla yapılmış suç duyurusu vardı, o da yeni 'soruşturmaya gerek yoktur' kararı ile sonuçlandı." ifadesinde bulundu.

Tabii AK Parti'nin iki milletvekilinin bilmediklerini bir il yöneticisinin bilmesi ilginç..! O nedenle Vali Tavlı ve Başhekim Togan'ın açıklamaları fısıltı gazetelerinin tirajını düşürecektir...

Basında yer alan haberlere bakılırsa, polisteki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edilen Aladağlı, adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. Tedbiren açığa alınıp, hakkında idari soruşturma başlatıldı. Bu gelişmelerin ardından Eğitim Araştırma Hastanesi'nin sosyal medya hesabından uzman çavuşu kınayan mesaj yayınlanmış... Bu mesaj adeta Dr. İskender Gencer'in alınma gerekçesi gibi basına servis ediliyor...!

İşte bu anlamda şu soruların yanıtı çok önemli:

Uzman Çavuş Aladağlı'nın adliyeye sevki, adli kontrol şartıyla serbest bırakılması ve açığa alınmasında Muğla ValisiCumhuriyet Savcısı ve Garnizon Komutanı yanıltılmış olabilir mi?

Uzman Çavuş Aladağlı'nın masumiyetini ortaya çıkaran "güvenlik kamerası görüntülerine" neden baştan bakılmamıştır?

- Hastane içinde alkışı protestoyu kim veya kimler organize etmiştir? Uzman Çavuş Aladağlı gündüz yerine gece taburcu edilemez miydi? Gündüz taburcu edilmesi gereği var idiyse protokolün girdiği kapıdan çıkarılamaz mıydı? Hastanenin arka kapılarını kim kilitlemiş ve Uzman Çavuş Aladağlı o koridordan geçerek çıkmasını kim sağlamıştır?

Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimliğinin başlattığı idari soruşturmada doktorların da arasında olduğu 25 sağlık çalışanının savunmalarının alındığı basında yer aldı. İfadesi alınanların içinde Başhekim Yardımcıları da var mıdır?

En önemlisi İl Sağlık Müdürlüğü tarafından açılması gereken idari soruşturma neden Başhekimlikçe yapılmaktadır?

Bu arada uzman çavuşa iftira atan genç doktor kardeşimiz ile bilerek ya da bilmeyerek darp raporu veren diğer doktor kardeşimiz hakkında da soruşturma başlatmak icap ediyor.

Neyse Bakanlıktan gelen veya gelmekte olan müfettişler gereğini yapacaktır diye umuyorum...

Ve ben de alkışlıyorum... O genç doktor kardeşimizden Dr. İskender Gencer'i görevden aldıran siyasiye kadar hepsini alkışlıyorum...

Sağlık çalışanlarına şiddet istemiyoruz. Ancak hastanelerde hastalara karşı sağlık çalışanı terörü de istemiyoruz.

Özcan Özgür / Hamle Gazetesi

Yorumlar (6)
Dr 2 ay önce
Dr İskender gencere bir soru soruyorum: 1- yaklaşık kırk yıldır sağlık sektöründesin, geçen zaman içinde hiç poliklinik yapıp gerçek hasta muayene ettin mi? 2- sen tıp fakültesinden mezun olurken, sana tıp doktoru diploması yerine il sağlık müdürlüğü diploması mı verildi? 3- Nasıl oluyor da tüm siyasi partilerler döneminde CHP, MHP, akp vs Muğlada başkası yokmuş gibi kırk yıldır hep sen il sağlık müdürü oluyorsun? 4-Emekli oldun, yeterince kazandın sağlık sektöründen ne zaman elini ayağını çekeceksin? 5- Sensiz bu sektörün daha iyi yönetileceğini nefsine hiç sordun mu? 6- Bu hırsının kaynağı ne bu dünyadan göçüp gideceğini fani olduğu u hiç düşündün mü?
Muğlalı 2 ay önce
Yeter artık Dr iskender bey, kırk yılı aşkındır hep sütün yoğurdun kaymağını tereyağını yedin. Birazda başkaları yesin, sen emekli olalı on yıl oldu, namusunla şerefinle emekliliğin tadını çıkarsana ne kardeşim, ömür kısa gençlere yol ver, bu ne hırs, korkuyorum bu hırs seni öldürecek. Sen zaten çok kazandın, akıllı ol dostum, bir dahakine kuyruğuna teneke bağlayarak seni gönderirler.
Adamm 2 ay önce
Acilde bir Dr günde 100 150 hasta bakar olmuş olay olmuş kafayı yemiş.Herkes koltuk derdinde e sende sahaya in gerekirse
Ziyaretçi 1 2 ay önce
dr sahaya koltuklarından kıçlarını kaldırsınlar hastaya baksınlar dr müdür olur mu olmaz binlerce sağlık yönetimi mezunu var bunları sınavla il müdürü ve hastanelere müdür olarak atayınız yoksa her tarafı b.. götürüyor size yalan söylüyorlar inanmayın
saygooo 2 ay önce
heee uyanığa bak sınavda 300 puan almış adam gelcek 500 puan adama hart hurt diyecek oldu canım .
Sağlıkçı 2 ay önce
İskender bey geçmiş Muğla gibi cennet bahçesine, koltuğu ve görevi kimseye bırakmaz tabi, bir eli yağda bir eli başladı, doktorum o kadar vatan seversen gitsene Hakkari, Şırnak, İstanbul Yozgat ağrı, hodri meydan, gitmessin tabikiı, Yusuf Yusuf dersin, sıkar seni, hem muğladan çıkma hem bu ülkenin en güzel kaymağını ben yiyeyim,
Diyorsun kırk yıldır, yeter kardeşim devlet bile yeter demiş seni emekli etmiş, bizde bu vatanın evladıyız, doğu batı demedik çalıştık, çalışmaktan burnunuz kanadı, birazda bizim çocuklarımız gençler otursun o makamlarda, ben halen çalışırım diyorsan git doğuya çalış seni alkışlıyalım.vatanperveliğini görelim, ahkam kesmesi kolay tabiii
4
açık
Günün Anketi Tümü
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?