PERSONEL SAĞLIĞIN Whatsapp Haber Kanalı İle Son Dakika Gelişmeleri Öğrenmek İçin TIKLAYINIZ.

Genelgeye Rağmen Sağlık Çalışanlarına Promosyon Ödenmiyor

Ziraat Bankasının Sağlık Bakanlığı ile yaptığı maaş promosyon anlaşmasına göre personele vermesi gereken banka liraları, kredi kartı kullanmayanlara vermemekte direnmesi 2007 yılında Tayyip Erdoğan imzalı çıkarılan promosyon genelgesini akıllara getirdi.

Gündem 23.01.2023, 18:54 Cansu Polat
Genelgeye Rağmen Sağlık Çalışanlarına Promosyon Ödenmiyor

Promosyonla ilgili 2007/21 sayılı Başbakanlık Genelgesinin esas alınarak sözleşmelerin imzalanması gerekliliği ortadayken ve Genelgenin açık hükümleri ortadayken promosyon tutarının bazı personellere verilmemesi Sağlık Bakanlığı Genelgeyi hiçe sayarak mı sözleşme imzaladı sorusunu akıllara getirdi.

İcra, limit yetersizliği veya kendi isteğiyle ile kredi kartı kullanmayan çalışan personele verilmeyen promosyonla ilgili bir sağlık çalışanının sosyal medyada yaptığı paylaşım Ziraat Bankası mağduriyetini gözler önüne serdi.

1800 Liralık bank kart lira mağduriyeti yaşan bir sağlık çalışanı yaşadığı mağduriyeti böyle özetledi: “Şimdi bu hakkımız olan promosyonu ziraat bankası bize vermeyecekmi böyle bir anlaşmaya nasıl göz yumuldu herkes parapuanı alıp harcadı zaten ekonomik yönden rahat olsaydık kredi kartını çıkarabilirdik bazı arkadaşlar bizim bu gönderimizden rahatsız olsada burdan sesimizi duyurmak istiyoruz lütfen sayın bakanlığımız ziraat bankası yöneticileri bu sözleşme imzalanirken orada olan sendika yetkilileri en kısa zamanda bu parapuanları maaş kartımıza lütfen tanımlayınız.Arkadaslar ayrıca kredi kartı alın demeyin çıkaramıyoruz sicil notundan dolayı .”

Çalışanlar aşağıdaki dilekçe örneğini CİMER üzerinden ilgili Kurumlara göndererek haklarını arayabilirler.

Bilindiği gibi kamu görevlilerinin aylık ücretleri bankalar yoluyla ödenmekte ve anlaşma yapılan bankalar yatırılan maaşlar karşılığında promosyon ödemeleri yapmaktadırlar. Bende Sağlık Bakanlığı personeli olarak Gaziantep Şahinbey İlçe Sağlık Müdürlüğünde Veri Hazırlama ve Kontrol İşletmeni olarak görev yapmaktayım.

Bakanlığımız tarafından 2022 yılında Ziraat Bankası ile 36 aylık promosyon anlaşması yapılmış ve personele 25.200,00 TL Nakit ve 3.800,00 TL, 1800,00 TL’si 15/01/2023 tarihinde 1.000,00 TL ise 2023 Haziran ve 2023 Aralık ayında 2 taksitle personelin kredi kartlarına Bankkart Lira olarak ödeneceği duyurulmuştur. Fakat detayları ile ilgili herhangi bir bilgi paylaşılmamıştır. Sonuç olarak duyuru yapıldıktan sonra bağlı bulunduğumuz ..... İl Sağlık Müdürlüğü Ziraat Bankası .....Şubesi ile promosyon sözleşmesini imzalayarak Aralık 2022 tarihinde 25.200,00 TL lik kısmının aynı ay içerisinde personel hesaplarına aktarılması sağlanmıştır. Bu süreçten sonra Bankkart Liraların ise nasıl ve ne şekilde ödeneceği hususu gündeme gelmiş ve ilgili sendika ve yetkililerden kulaktan dolma tabiri ile aldığımız duyumlara göre sadece kredi kartı olanlara değil Bankkartı olanlara da para puan ödemesinin yapılacağı söylenmiştir.

Ancak 15 Ocak 2023 tarihine geldiğimizde ilgili Banka sadece kredi kartı olanlara ilk taksit olan 1.800,00 TL’lik kısmın ödemesini yapmış fakat Bankkartı olan ve kredi kartı olmayan (İcra, Limit yetersizliği ve kendi isteği gibi v.b. nedenlerle kredi kartı olmayan, alamayan ve verilmeyen) personele ödeme yapılmamıştır.

Promosyon sözleşmelerinin hazırlanırken 2007/21 sayılı başbakanlık genelgesi esas alınarak yapılması gerektiğinden söz konusu genelgenin ilgili “5- (Değişik : 5.8.2008/26958 RG) Dağıtılacak promosyonlar, ilgili banka tarafından personel adına açılan hesaba aktarılmak suretiyle ödenecektir. Ve 7- Genelge çerçevesinde yapılacak uygulamalar kurum personelinin rahatlıkla bilgi edinebileceği şekilde ilan panoları ve internet siteleri yoluyla ilan edilecek, aleniyet ilkesine titizlikle riayet edilecektir.“ maddelerine riayet edilmediği aşikârdır. Bu durumdan kaynaklı benim ve benim gibi birçok personel kredi kartı olmadığı için hak kaybına uğratılmıştır.

Konu ile ilgili gerekli çalışmaların Sağlık Bakanlığı yetkilileri ve ilgili banka yetkilileri tarafından değerlendirilerek ortaya çıkan bu hak kaybının giderilmesi hususunda;

Bilgilerinizi ve gereğini arz ederim.

Yorumlar (6)
Ağrı lı 3 gün önce
Maalesef bizde aynı sorunu yaşıyoruz Ziraat Bankası kredi kartı şartı koşuyor fakat sicil bozuk diye kredi kartı da vermiyor bı nevi hak gaspı degilmi vicdanı olan herkese soruyorum
Sağlıkçı 3 gün önce
İptal edin akbank 36 vermiş Eskişehir e sizde verin maaşlarda zamlandı olmazmı fes edin anlaşmaya uymadın deyin
Alkışlanan sağlıkçı 3 gün önce
Para puan yapmadığı için sözleşme feshi sayılıyor, keyfî uygulama devlet bankası da bunu yapıyorsa vay halimize
Mesut 2 gün önce
Para puan için bbdk ya yazı yazıldı gelen cevap banka haklı yapacak birşey yok diyor,Acil yasal faizi ve başbakanlık genelgesine uymama durumu itibariyle nitelikli bilerek hak gaspından bir an önce dava açılmalıdır.
Mesut 2 gün önce
Para puan için bbdk ya yazı yazıldı gelen cevap banka haklı yapacak birşey yok diyor,Acil yasal faizi ve başbakanlık genelgesine uymama durumu itibariyle nitelikli bilerek hak gaspından bir an önce dava açılmalıdır.
Aydın 1 gün önce
Kredi kartı olmayanlar ya da alamayanlar için ziraat bankası "müthiş bir çözüm" geliştirmiş. Hesabına 2.200 tl nakit yatırıyorsun bloke ediyorlar ve bu bloke üzerinden size zorla 2.000 tl limitli kredi kartı verip hakkınız olan puanı oraya yatırıyorlar. Müthiş!! değilmi?
Günün Anketi Tümü
Yılbaşında Maaşlara Sizce Yüzde Kaç Zam Yapılacak?
Yılbaşında Maaşlara Sizce Yüzde Kaç Zam Yapılacak?
404 Not Found

Not Found

The requested URL was not found on this server.

Additionally, a 404 Not Found error was encountered while trying to use an ErrorDocument to handle the request.