PERSONEL SAĞLIĞIN YENİ TWİTTER HESABINI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ.

Gazeteci Saymaz, Kasım Ayı Anket Sonuçlarını Duyurdu

Halk Tv’de köşe yazısı yazan İsmail Saymaz, METROPOL araştırma şirketi tarafından hazırlanan Kasım ayı anket sonuçlarını okuyucularına duyurdu.

Gündem 03.12.2022, 04:53 Cansu Polat
Gazeteci Saymaz, Kasım Ayı Anket Sonuçlarını Duyurdu

İsmail Saymaz’ın köşesinden aktardığı bilgilere göre, Mayıs ayından bu tarafa yükselişte olan Ak Parti’nin 6 ay sonunda, MHP’nin ise 5 ay sonunda oy kaybı yaşadığını aktardı.

Bu Pazar seçim olması durumunda kime oy verileceği sorulan vatandaşların Yüzde 29.6’sı AK Parti’ye, yüzde 20’si CHP’ye, yüzde 10.3’ü HDP’ye, yüzde 9.1’i İyi Parti’ye, yüzde 6.7’si ise MHP’ye vereceğini, Yüzde 19.1’i kararsız/protesto oy/cevapsız ve yüzde 4.4 ise diğer partileri destekliyor.

Kararsız/protesto oy/cevapsızlar dağıtılınca…

AK Parti yüzde 36.5’e, CHP yüzde 24.7’ye, HDP yüzde 12.7’ye, İyi Parti yüzde 11.2’ye, MHP de yüzde 8.2’ye çıkıyor.

MetroPoll’ün araştırmasına göre nisan ayında AK Parti’nin oyu kararsızlar dağıtılmadan önce 25.2 olarak tespit edilmişti. Bu oran mayısta yüzde 26.5’e, haziranda yüzde 27.6’ya, temmuzda yüzde 28.2, ağustosta yüzde 28.7’ye, eylülde yüzde 29 ve ekimde yüzde 31.9’a çıktı. Ancak kasımda yüzde 29.6’ya düştü.

Aynı şekilde MHP haziran ayında yüzde 4.5, temmuzda yüzde 5, ağustosta yüzde 6.1, eylülde yüzde 7.9 ve ekimde 8.8’e yükseldi. Kasımda ise yüzde 6.7’ye indi.

MetroPoll Araştırma’nın sahibi Özer Sencar, AK Parti ve MHP oylarındaki düşüşün iki nedeni olduğunu belirtiyor. İlki, temmuzda maaşlara yapılan zamların etkisinin sıfırlanması.

Sencar, şöyle diyor:

“İnsanlar yine geçim sıkıntısına düştü. Resmi rakamlar daha az gösteriyor ama aylık enflasyon yüzde 10-15 civarında. Hükümetin yaptığı maaş zammı yüzde 40’tı. Bu zam insanları ancak dört ay rahatlattı. O zamların etkisi kalmadı. Geçim sıkıntısı ve parasızlık insanların canına tak etti.”

Sencar’a göre ikinci neden de AK Parti’nin HDP’yi ziyareti ve MHP’nin bu ziyareti desteklemesi oldu.

Sencar:

“AK Parti’nin HDP’ye gitmesi, MHP’nin de gidişi savunması, iki partide kendisine ‘Atatürkçü’ diyenlerin uzaklaşmasına sebep oldu. Bu kişiler kararsızlara gitmiş. Kararsızlar geçen ay yüzde 12’ydi, bu ay yüzde 19 oldu.”

MetroPoll araştırmasında HDP ziyaretine ilişkin soruya verilen yanıtlar Sencar’ı haklı çıkarıyor. Katılımcıların yüzde 41.5’i ziyareti olumsuz, yüzde 29.8’i ise olumlu buluyor. Yüzde 23.5’i ziyaretten haberdar olmadığını söylerken, yüzde 5.6’sı fikir belirtmiyor.

Yorumlar (7)
Sayın sayfa yetkilileri 2 ay önce
Siz parti temsilcileri misiniz? yoksa Sağlık Çalışanlarının mı.....
bulut 2 ay önce
Toki projesi, togg ,eyt ve 3600 ak parti oylarını artırdı, muhalefet ne yazikki o güveni tam olarak ortaya koyamadi
Halk 2 ay önce
Bırakın bu halkın kafasını karıştırmayı kırsal kesimdeki insanlara kim ulastı sadece kendiniz çaliyor kendiniz oynuyorsunuz göreceğiz 2023 de
Gerçekçi Biri 2 ay önce
Ekonomiden hiç mutlu değilim, halkımız zor durumda. Maalesef muhalefet bana umut ışığı vermiyor. PKK'lı militanlara taziye mesajı gönderen, dinimizle dalga geçen İstanbul il başkanı, pkk lı cenazesine katılan milletvekili varken ben muhalefete de oy vermem. Çöpten ekmek toplar yerim yine de vermem.
Hakan 2 ay önce
Ak partinin hdp ve diger partileri ziyaret sebebi nedir?
Diger partilerin hdp ile teması ne için?
bunun cevabini düşünün dogruyu bulursunuz
Atilla 2 ay önce
Herbokolpg İsmail. Dhkpc militanı ismail. Lüzumsuz insan İsmail.
haaaaaaaaaa 2 ay önce
tombala mı çekiyorsunuz benim nereye oy vereceğimi nasıl biliyor sunuz ben bile bilmiyorum şuan haaaaaaa haaaa
Günün Anketi Tümü
Yılbaşında Maaşlara Sizce Yüzde Kaç Zam Yapılacak?
Yılbaşında Maaşlara Sizce Yüzde Kaç Zam Yapılacak?
404 Not Found

Not Found

The requested URL was not found on this server.

Additionally, a 404 Not Found error was encountered while trying to use an ErrorDocument to handle the request.