Fahrettin Koca’nın hasta mahremiyetini ihlal özgürlüğü mü var?

Medya ombudsmanı Faruk Bildirici, kişisel internet sitesinde yayımladığı yazısında, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın ve basın kuruluşlarının, koronavirüs nedeniyle hayatını kaybeden bazı doktorların kişisel bilgilerini kamuoyuyla paylaşmaları nedeniyle hasta mahremiyeti ve hasta haklarını ihlal ettikleri görüşünü dile getirdi.

Gündem 01.09.2021, 09:42 01.09.2021, 16:06 Güler Sağlam
Fahrettin Koca’nın hasta mahremiyetini ihlal özgürlüğü mü var?

“Medya da Sağlık Bakanı Koca’nın açıklamasını ‘Aşı olmayan iki doktor coronadan yaşamını yitirdi’ başlıklarıyla, hem de açık isimleri, çalıştıkları hastaneler ve fotoğraflarıyla birlikte yayımlayarak iki hekimin mahremiyet hakkının ihlal edilmesine katkıda bulundu; aracılık etti.

Gazeteler, televizyonlar ve internet portalları, bu haberleriyle bu iki doktoru kendi ölümlerinden dolayı da suçlayan ifadelerle ‘lekelenmeme hakkı’nı da zedelediler.

Hekimler İ.A. ve M.T., hayatta olsalardı tedavi seçme haklarını aleyhlerine kullanan ve kendilerini zan altında bırakan bu yayınlara itiraz edebilirlerdi; savunma yapabilirlerdi. Ama hayatta değiller, kendilerini savunma olanakları yok ve anıları lekelendiBırakın Bakan Koca’yı, ölen iki doktorun yakınlarının bile onların aşı olmadıklarını açıklamaya hakları olduğu tartışılır. Çünkü kişiye özel haktır, hasta hakkı ve mahremiyet…” diyen Faruk Bildirici‘nin yazısının tamamını okumak için tıklayınız.

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (3)
Sağlıkçı 2 ay önce
Okadar haklı bir yazı ki. Kim olursa olsun kişisel bilgileri bu şekilde aşağılayıcı bir unsur olarak kullanamaz. Heleki bu verilerin en başındaki Sağlık Bakanı.
Öyle demeyin aaaaa 2 ay önce
Ekranda gözleri doluyor bizden bahsederken
ali 2 ay önce
aileler dava açsın o zaman
13
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?