PERSONEL SAĞLIĞIN TELEGRAM Grubu İle Son Dakika Gelişmeleri Öğrenmek İçin TIKLAYINIZ.

EYT İle 1 Milyondan Fazla Kişi Emekli Olacak

Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Jülide Sarıeroğlu, emeklilikte yaşa takılanlarla ilgili düzenlemenin ardından ilk etapta 1,5 milyona yakın çalışanın emekli olacağını kaydetti.

Gündem 01.10.2022, 16:59 Cansu Polat
EYT İle 1 Milyondan Fazla Kişi Emekli Olacak

Ak Parti Grup Başkanvekili Emin Akbaşoğlu, EYT düzenlemesinin 2023 Ocak ayında netleşeceğini açıklamasının ardından bir açıklamada Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Jülide Sarıeroğlu’ndan geldi.

Emeklilikte yaşa takılanlarla ilgili düzenleme yapıldıktan sonra ilk etapta emekli olacak kişi sayısının 1 milyonun üzerinde olduğunu belirten Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı, dosya bazlı yaklaşık 12,5 milyondan fazla emeklimiz var. İlk etapta 1,5 milyona yakın kişinin emekli olacağını, sonra da sisteme girişin devam edeceği bir düzenleme olacak” dedi.

Sarıeroğlu açıklamasının devamında, "Yaklaşık 3-4 milyon arasında bir vatandaşımızın bu kapsamda olduğunu tahmin ediyoruz. Hepsi bir anda olmayacak. Tabii detaylar için en doğru ağız Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanımız, benim de hocam olan sayın Vedat Bilgin olacak" dedi.

Sarıeroğlu, asgari ücretle ilgili ise şunları söyledi:

“Asgari ücret artışı, tüm çalışma hayatındaki ücret skalasını etkileyen bir düzenleme. Bütün iş yerlerimiz ücret güncellemesi yapıyorlar. Sosyal yardımlar, yaşlı aylıkları, emekli aylıkları olduğu için çok geniş kitleleri etkiliyor. Güçlü bir artışla yeni seneye girmeyi düşünüyoruz.”

Yorumlar (4)
ahmet 2 ay önce
demek ki siyaseten işler iyi gitmiyor.
sağlıkçı.. cimere yazılabilir 2 ay önce
İyi günler. Son günlerde Çalışma Bakanlığımız tarafından Emeklilikte yaşa takılanlar ile ilgili olarak (EYT) çalışmaların devam ettiği ,2023 yılı itibariyle gerekli çalışmanın tamamlanacağını duymaktayız. Talebim kısaca: 1999 öncesi dönemde üniversite hayatında eğitim öğretim döneminde veya yaz aylarında yani okul dönemi dışında sağlık bölümü öğrencilerinin yapmış olduğu satajlar/çalışmalar sigorta başlangıç tarihi sayılarak tüm bu durumda olan 99 öncesi yüksek öğrenim eğitimi almış benim gibi yüz binlerce çalışanın bu haktan yararlanarak EYT kapsamına alınmamızdır. Gerekçe olarak şöyleki 3308 sayılı mesleki eğitim kanunu 1980 yıllarda yürürlüğe girmiş ancak bu meslek eğitim kanunu kapsamı 2016 yılına kadar yalnızca orta öğretim öğrencileri(lise) kapsamında uygulanan bir kanun olup 2016 yılına kadar yüksek öğrenim öğrencileri mesleki eğitim kanunu kapsamında olmayıp 2016 yılına kadar yüksek öğrenim okumuş sağlık bölümü öğrencileri 3308 sayılı kanun kapsamında olmadıklarından gerek okul döneminde gerekse yaz döneminde sağlık tesislerinde yapmış oldukları çalışmalar staj veya mesleki eğitim değil tamamen o dönemki iş ve çalışma kanunu ve sosyal güvenlik kanunu kapsamında olduğu aşikardır. dolayısıyla 02/12//2016 tarih ve 6764 sayılı kanun yürürlüğüne kadar yüksek öğrenim(lisans) görmüş ve eğitimleri gereği gerek kamu gerekse özel sağlık tesislerinde çalışma yapmış kişilerin (iş güvenliği veya ssk bildirgesi olup olmadığına bakılmaksızın ki iş güvenliği kanunu da yürürlükte olmayıp 99 öncesi) ki zaten çalışma hayatında 20-25 yılını 2023 yılında doldurmuş olacak biz sağlık personellerini mesleki yıpranma, pandemi döneminde yaşadığımız travma ve yoğun çalışma şartları da göz önüne alınarak eyt kapsamına alınmamız ve bu sayede kamudan veya özel sektörden emeklilik nedeniyle ayrılacak meslekte 25 yılını tamamlamış sağlık personellerinin yerine atama veya iş bekleyen yüzbinlerce genç meslektaşlarımıza iş kapısı açılacağı ve hükümetimizin de genç meslektaşlarımızı işe alacağı ve istihdam sayesinde hem gençlerimizde bir mutluluk ve biz emekliliği zaten 22-25 yıllık yıpranmış ve pandemide binlerce şehit vermiş bu sebeple yorgun düşmüş ve emekli olmayı bekleyen biz çalışanların da emekli olabilmesi seçim öncesi dönemde büyük bir kazanım olarak hükümetimize yansıyacaktır. Gereğini saygılarımla arz ederim.
Sağlıkçı hemşire 2 ay önce
Sağlık çalışanları (ebe hemşire ve diğerleri) kadın çalışanlar 20 yılında erkek çalışanları 25 yılında emekli olmaları sağlanmalı ve emeklilik hakkı verilmeli. Muhakkak eyt kapsamında olmalı
SAHİPSİZ SAĞLIKÇILAR. 2 ay önce
SAĞLIKÇILARIN YIPRANMA PAYI.ÖZLÜK HAKLARI EK PERFORMANS ÜCRETİ ERKEN EMEKLİLİK VB GİBİ HAKLARI NERDE NE ZAMAN VERİLECEK 21. YILDIR BEKLİYORUZZZZZZZZZZZZ