Eğitim Araştırma Hastanesinde Polisler Darp Etti İddiası!

Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde polislerce darp edildiği iddiasında bulunan aile, beyin kanaması geçiren ve 10 gündür yoğun bakımda tutulan Mehmet Yaman’a ilişkin yapılan soruşturmada, savcılığın güvenlik kamerası kayıtlarını istediği hastane yönetimi, 'kameralar kayıtta değildi' yanıtı verdi.

Gündem 25.02.2020, 12:29 25.02.2020, 12:36 Güler Sağlam
Eğitim Araştırma Hastanesinde Polisler Darp Etti İddiası!

İstanbul’un Fatih ilçesinde 15 Şubat akşamı iki yeğeni ve kardeşinin eşini korumak isterken polis şiddetine maruz kaldıkğı iddia edilen Mehmet Yaman (48), 10 gündür yoğun bakımda. İstanbul Üniversitesi Çapa Tıp Fakültesi Yoğun Bakım Servisi’nde tedavisi süren Yaman’ın aradan geçen 10 güne rağmen durumunda bir iyileşme yok. Sol tarafı felç olan Yaman’ın çok sayıda kaburgasında kırılma ve zedelenme mevcut olduğu iddia edildi. Yaşadıkları olayı atlatamayan Yaman ailesi ise, işkence ettiler diye iddia ettikleri polislerin yargı karşısına çıkarılması için hukuk mücadelesi başlattı.

Mezopotamya Ajansı'ndan İdris Sayılgan'ın haberine göre, İnsan Hakları Derneği’ne (İHD) başvuran aile, ardından da İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu. 
 
KAMERALAR KAYITTA DEĞİLMİŞ!
 
Aile avukatları, Başsavcılıktan iolayın gerçekleştiği Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne ait güvenlik kameralarının toplanarak incelenmesi talebinde bulundu. Bu talep üzerine Hastane Başhekimliği’ne yazı yazan Başsavcılığa olay gününe dair “Kameralar kayıtta değildi” yanıtı verildi. 
 

TIKLAYIN

‘30 KİŞİ BİR ADAMA SALDIRIYOR, İNSANLIĞA SIĞAR MI BU’
 
Hastaneden bu yanıt gelse de, olayın yaşandığı güne ait yeni görüntülere ulaşıldı. Görüntülerden biri çevredeki bir iş yerinin güvenlik kamerasına ait. Kaydedilen bu görüntülerde onlarca polisin yoğun bir hareketlilik içerisinde olduğu, cadde üzerinde koşturduğu, biber gazı sıktığı görülüyor. Kaydın ilerleyen bölümlerinde yoğun polis hareketliliğinin yaşandığı esnada kayıt yapan kişinin bu kez “Bak vuruyorlar görüyor musun abi. Bak görüyor musun kaç kişiler abi. İnsanlığa sığar mı bu” ifadelerini kullandığı duyuluyor.  

O anlarda yakınlardaki bir evin balkonundan çekilmiş başka video kaydında ise, kalabalık bir grup polisin caddede toplanan yurttaşlara ‘dağılın’ uyarıları yaptığı, kısa süre sonra Mehmet Yaman’ın yeğeni Muhammet Yaman’ın ters kelepçe yapılarak gözaltına alındığı görülüyor. 
 
SEDYEDE BEKLETİLDİ 
 
Bir diğer görüntüde ise, kaldırıldığı hastanede sedyede baygın bir halde yattığı, ağzına oksijen maskesi takıldığı ve çektiği acılarla inlediği görülüyor. 

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (0)
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?