Döner Sermaye Sistemi Durdu! Kaldırılsın Talebi

2006 yılında başlayan performans sistemi sağlık çalışanlarının birçok hastanede döner sermaye ücreti alamadıkları bir sisteme dönmüş durumda. Konuyla ilgili açıklama yapan SES Adana Şubesi Başkanı sistemin kaldırılmasını talep etti.

Gündem 14.09.2019, 22:25
Döner Sermaye Sistemi Durdu! Kaldırılsın Talebi

TIKLAYIN

Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası Adana Şube Başkanı Muzaffer Yüksel, sağlık personellerinin artık döner sermaye alamadıklarını yada 8 TL, 9 TL gibi cüzi tutarlar aldığını belirterek, SES olarak sağlıkta döner sermaye sisteminin kaldırılmasını istedi. Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikasının Adana sendika binasında düzenlediği basın toplantısında Yüksel,doktor odaklı çıkarılan döner sermaye sistemi, adaletsiz olup, ekip bütünlüğünü yok etmiş bir sistem olarak hala yürürlükte olan bir sistemdir. Bugün ödeme eşitsizlik temeline kurulmuş olan böyle bir sisteme göre hesaplanmaya çalışılmaktadır dedi.

AYNI İŞİ YAPAN PERSONELE FARKLI ÖDEMELER YAPILIYOR

Döner sermaye sisteminde ödemeler aylık olarak ödenme mantığına göre getirilirken, güvencesi olan bir ücret sistemi zaten değildir. Çalışılan ay sonunda hesaplanan sistemde ödeme elde edemezsen çalışmış olduğun ayın hakkını kaybetmiş oluyorsunuz. Yani güvence temeline dayanmayan, eşitsizlik dolu bir ücretlendirme sistemi olan performansa dayalı ödemede, bugün sağlık çalışanları çok cüzi miktarda ödemelere mahkum edilmişlerdir dedi. Tüm kesimler tarafından itiraz edilen bu sistem uygulanmaya devam edilmekte, kendi içinde çelişkileri ile tartışmaları getirmektedir. Aynı işyerinin farklı birimlerinde hatta meslekler arasında farklılıklar getiren performansa dayalı ödeme sisteminde, puanı yüksek olan hastaneler araştırılarak yandaş sendika üyeleri buralara yerleştirilmekte, onlarda idareye biat ederek ödeme almaktadırlar dedi.

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (0)
-11
açık
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?