Döner Sermaye Madem İyi Bir Sistem Neden Hastane İdarecileri Sabit ve Okkalı Performans Alıyor?

Eski Sağlık Bakanı Prof. Dr. Recep Akdağ'ın sevimsiz, kokuşmuş ve ucube mirası olan performans sistemi madem iyi birşey, neden hastane yönetcileri de bu performansa gore degil de yönetmelikle belirlenmiş sabit ve okkalı bir döner gelirine tabi tutuluyor?

Gündem 07.03.2021, 21:10 08.03.2021, 04:10 Güler Sağlam
Döner Sermaye Madem İyi Bir Sistem Neden Hastane İdarecileri Sabit ve Okkalı Performans Alıyor?

Son yıllarda hastane yöneticileri, sözleşmeli ve ayrı bir statüye alınarak zaten sorunlarımız arasında olan farklı statülendirme işlemine bir yenisi daha eklendi.

Yani zaten sağlıkta çok farklı istihdam modeli varken,döner sermayeyi dağıtmakla görevli ama döner sermayeden bağımsız ücret alan bir tip yöneticilik modeli..Yani var olandan illa haklarını alabilecekleri ,bir ayrımcı sistem.

Yani düşünün birinin görevi yoğurt mayalamak,sütü üretenin adı burda anılmaz oluyor.Bu arkadaşlar sütü yoğurta çevirip yonetmelikle belirlenmiş aslan payını yoğurttan aldıktan sonra geride kalanların bu yogurttan ne kadar pay aldıkları hatta bir kaşık bile alıp almadıkları kimsenin umrunda bile degil.Sütü üreten biz yoğurdu yiyen bir başkası..Ama bir gün süt olmadan asla yoğurt olamayacağını herkes anlayacak.

Aynı kurumda ama farkli bir ücretlendirme sistemiyle ,gene her alanda olduğu gibi ayrımcılığa tam sürat devam eden bakanlığımızın bir ayrımcı uygulaması daha..

TIKLAYIN

Sayın AKDAĞ'ın sevimsiz ,kokuşmuş ve ucube mirası olan performans sistemi madem iyi birşeyse neden hastane yönetcileri de bu performansa gore degil de yönetmelikle belirlenmiş sabit ve okkalı bir döner gelirine tabi tutuluyor. Ya da bu yöneticilerin aldığı okkalı döner garantili ücretlendirme modeli neden tüm sağlık emekçilerine uygulanmıyor.

Dışardan bakıldığında gelir olarak mutlu edilmiş yöneticiler ve ürettikleri dönerden tek kuruş alamayan itina ile son yıllarda fakirleştirilmiş sağlık emekçileri görüyorum.Bir de içeri girip bakıyorum akşama kadar hiç durmadan iş yapan ben ,ordan ora koşturan ben, üreten ben fakat ürettiğim süt yoğurt olduğu anda bir kaşık bile yiyemeyen gene ben.

Arkadaşlar Çukurova da pamuk toplayan işçilerin bile ücretlendirme sistemi inanın bizimkinde daha adil ben eski bir ırgat olarak şunu çok iyi biliyorum işçilere iş ayarlayan işçi başı 100 alıyorsa, işçilerde 75 aliyordu.

Ve hak görsün elalem:Gece tarla suladığımizda günduzki ücretin iki katını alıyorduk.

Adalet istiyoruz efendiler !!!! Adalet sadece adalet!!!

Sağlıkçı Mehmet

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (12)
Hekim 1 ay önce
Muhattapları okumaz okusa da anlamaz vesselam
Aaa 1 ay önce
Onlar ağa biz marabayız çünkü!
osman 1 ay önce
elimizde olan hakki pandemide mujde diye sergileyenlere hatta vermeyenlerin Allah bildigi givi yapsin yazik
Saglık memuru 1 ay önce
İşte böyle her zaman içimiz de emeğimizin kurumayan göz yaşı olacak. Emeğimize görmezden gelip sahip çıkmayana, hergün bunun kırılganlıgına yaşatanlara lanet olsun!!! Lanet olsun hakkı söylemeyene...
Sağlık 1 ay önce
Ben şunu anlamıyorum bunlar beşli başına bir sıkıntı amma velakin hani tavandan devam edecek olan ocak döneri masalda kaldı sizlerde bi haber yaptınız gerisi boşta kaldı ne sözde siz olan sesimiz nede herhangi bir ulusal başında bahsi geçmedi sizler bile böyle asli olmayan haberleri yaparaktan toplumun hafızasında biz sağlık çalışanlarının okkalı maaşla çalıştığımız kanısını olusturuyosunuz yani kendi ayağımıza sizler sayesinde sıkıyoruz....
Bu pazar yani 14.03.2021 de ÖSYM tarafından yapılacak olan Milli Eğitim Bakanlığı Eğitim Kurumlarına Yönetici Seçme Sınavı neden sağlık bakanlığında da yapılmıyor. MEB Okullara müdür ve müdür yardımcılarını sınavla seçiyor bizde neden hala yönetici seçme 1 ay önce
Bunu da soralım !!
keşke 1 ay önce
hiç ağa ile maraba bir olurmu. Mutfağı hazırlayana sağlık memuru, tıbbi sekreter, anestesi tek. ebe, kaymağı yiyen doktorlar. Helal recep akdağ sistemine...
diyecek hiçbir laf bulamıyoruz yazık.
seran 1 ay önce
Aklınız başınıza yeni mi geliyor,ALLAH'ın kölelri
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
8
açık
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?