PERSONEL SAĞLIĞIN YENİ TWİTTER HESABINI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ.

Döner Sermaye Almayan Hastane Kalmayacak Denilirken Performanslarda Azalma Olacak mı?

İktidar Partisi milletvekilleri başta olmak üzere Sağlık Bakanı Koca’nın da söylemlerinde sık sık kullandığı “döner sermaye almayan hastane kalmayacak” sözü sağlık personelleri arasında tedirginlik yarattı.

Gündem 21.06.2022, 02:37 21.06.2022, 15:20 Cansu Polat
Döner Sermaye Almayan Hastane Kalmayacak Denilirken Performanslarda Azalma Olacak mı?

Kulislerde konuşulan bilgilere göre; ülke genelinde döner sermaye havuzu oluşturulacak ve performansların buradan eşit, adil ve hakkaniyetli dağıtılacağı konuşuluyor.

Kulis bilgileri ilk etapta kulağa hoş gelse de bazı konularda sağlık personellerinin ciddi şekilde aydınlatılması bekleniyor.

BU SORULAR CEVAP BEKLİYOR

 # Örneğin 10 birim performans alan bir uzman hekimin, merkezi havuz sistemindeki performans dağıtılma şekli hayata geçirildiğinde geliri 10 birimden aşağı düşecek mi merak ediliyor.

 # Ayrıca geliri yüksek olana A hastanesindeki hemşireler ile gelir giderini dahi karşılayamayan B hastanesindeki hemşirelerin performansı mı ödenecek? Ödenecekse bu iki hastanede eşit mi ödenecek? Yoksa nasıl bir farklılık olacak? Yani A Hastanesindeki hemşirelerin performansında azalma mı olacak?

 # Diğer taraftan performans dağıtımının sadece yataklı kurumlarda mı olacağı yoksa ilçe integre hastaneleri, 112 acil istasyonlara, sağlık evleri, toplum sağlığı merkezlerindeki personelin de performans ek ödemesinde artış sağlanacağı bilinmiyor. “Döner sermaye almayan hastane kalmayacak” söylemi burada sayılan birimlerde görev yapan personellere nasıl yansıyacak?

 # İzmir gibi büyükşehirde bir hastanenin acil servisinde çalışan sağlık memuru ile Karaman ilindeki hastane acil servisinde çalışan sağlık memuru aynı döner sermayeyi alabilecek mi?

 # Sağlık personelleri burada aktardığımız soruların cevabını merakla bekliyor

GARANTİ TABAN ÜCRET UYGULAMASINA GEÇİLSİN

Öte yandan tek kalem maaş isteyen sağlık personellerine ısrarla dayatılan performans sisteminin adil ve hakkaniyetli dağıtılması mümkün gözükmemekle beraber GARANTİ TABAN ÜCRET uygulamasına Acilen geçilmesi bekleniyor. Sağlık personeli GARANTİ TABAN ÜCRET uygulaması ile ne kadar ücret alacağını bilmelidir. Kısaca sağlık personelinin bir tüccar gibi, bir esnaf gibi alacağı ek ödeme aydan aya değişmemelidir. GARANTİ TABAN ÜCRET verilerek üstünü almak isteyen örneğin uzman doktora “kalan iş sen de, çalış performansını al” demek daha uygun olacağı düşünülmektedir.

SAĞLIK ÇALIŞANI SADECE HAKKANİYET İSTİYOR

Sağlık çalışanlarının sadece hakkaniyet istediği unutulmamalıdır. Bu hakkaniyet talebi hem sağlık bakanlığı içerisinde hem de diğer bakanlıklarda görev yapan memurlar arasında istedikleri hakkaniyetten ibarettir.

PARACI MEMUR GİBİ LANSE EDİLDİ

Son aylarda ulusal basını servis edilen haberler nedeniyle sağlık çalışanları vatandaş gözünde zam isteyen, paracı memur olarak lanse edilmektedir. Halbuki sağlık çalışanlarının ne çektiğini sadece kendileri bilmektedir. Vatandaş gözünde aldığı maaş ile yetinmeyen şımarık memur profili izlenimi verilen sağlık çalışanları daha fazla mağdur edilmemelidir.

Yorumlar (26)
Sağ.mem. Lab. 1 hafta önce
En az 2000 lira döner yatsa ancak polis öğretmen maaşına yaklaşıyor maaş
kalın 1 hafta önce
elbette.çalışıyoruz 7/24. risk alıyoruz. düzensiz çalışma bir poliste yok. üstelik daha eğitimliyiz
ahmet 1 hafta önce
polisler gibi çalışıyor musunuz acaba günde kaç saat çalışıyorlar senin iki katın ve gece gündüz soğukta dışarda yollarda siz sıcak yerlerde
keyfe kalırsaaaa 1 hafta önce
bizim hastane ne yapar yapar bir yolunu bulur döner ödemez
tıbbı sekreter 1 hafta önce
sağlıkçılar n istedi ne verildi. tek kalem artırılmış maaş istenildi iş performansa döndü. sendikalar ne iş yapar. yine sıfır elde var sıfır.
rontgenci muzo 1 hafta önce
bu işten en karlı çıkan sendikalar oldu. o yüzden sesleri çıkmıyor onlar tek kalemde yatan gelir üzerinden kesinti alacak.
VHKİ GİH MEMUR 1 hafta önce
ŞU DÖNERDEN ALMA ZAMANI GELDİ BİZEDE İNŞALLAH SENELERDİR AYNI İŞİ YAPIPTA ÖTEKİLİŞTİRİLMEK ÇOK ZORDU
Sağ.mem. Lab. 1 hafta önce
En az 2000 lira döner yatsa ancak polis öğretmen maaşına yaklaşıyor maaş
çok yazık 1 hafta önce
en az 2000 verseler ancak öğretmen polis imam maaşına ulaşyor sağlıkçı maaşı
sağlık personeli 1 hafta önce
paracı memur olarak lanse edilmektedir. Halbuki sağlık çalışanlarının ne çektiğini sadece kendileri bilmektedir. Vatandaş gözünde aldığı maaş ile yetinmeyen şımarık memur profili izlenimi verilen sağlık çalışanları daha fazla mağdur edilmemelidir. Sayın sağlık bakanım sayende
UYAN UYUMA 1 hafta önce
yaaa size söyledik 2008 soınrası işe başlayan emekli sandığı çalışanları ve kadroya geçenler 3600 alamaz diyoruz hala inanmıyorsunuz pessss araştır bana inanmıyorsan sgk sor emekli maaşın şuan 3500 tl 2008 öncesi ise 6500 TL UYAN
eşber halaskargazi 1 hafta önce
TU KAKA DEDİKLERİ ESKİ SSK HASTANELERİ MALİ DÜZENİ BU HER İLÇEDEKİ HASTANEDEKİ DOKTOR AŞAĞI YUKARI AYNI PARAYI ALIYOR BÜYÜK YERDE ÇALIŞAN BİR MİKTAR FAZLA..
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
22
kapalı
Günün Anketi Tümü
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?