PERSONEL SAĞLIĞIN YENİ TWİTTER HESABINI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ.

Doktorların Kavgasında Yeni Gelişme: Muayeneden El Çektirildi

Amasya Üniversitesi Rektörlüğü, Tıp Fakültesi Kalp ve Damar Cerrahisi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Hamit Serdar Başbuğ ile Dr. Öğretim Üyesi Ercan Kahraman arasında yaşanan kavgaya ilişkin idari inceleme başlattı. Prof. Dr. Başbuğ'un hastanedeki muayene görevi de askıya alındı.

Gündem 01.04.2022, 22:22 04.04.2022, 18:01 Cansu Polat
Doktorların Kavgasında Yeni Gelişme: Muayeneden El Çektirildi

Amasya Üniversitesinden yapılan açıklamada, Sabuncuoğlu Şerefeddin Eğitim ve Araştırma Hastanesinde iki hekim arasında yaşanan ve medyaya yansıyan olumsuz olayın üniversiteyi derinden üzdüğü belirtildi.

Açıklamada, "İçinden geçtiğimiz salgın günlerinde ülkece göz bebeğimiz olan sağlık çalışanlarımız ile ilgili tezvirat üretilmemesi adına Rektörlüğümüz tarafından konuya dair idari incelemenin başlatıldığı ve böylesi olayların tekrar etmemesi için gerekli önlemlerin alındığı kamuoyuna saygıyla duyurulur." ifadelerine yer verildi.

- Olayın geçmişi

Amasya Üniversitesi Tıp Fakültesi Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Hamit Serdar Başbuğ ile Kalp Cerrahisi Uzmanı Dr. Öğretim Üyesi E.K. arasında 30 Mart'ta evrak imzalama konusu yüzünden tartışma çıkmış, tartışmanın kavgaya dönüşmesi sonucu E.K. darbedilmişti.

Burnu kırılan ve aldığı darbeler sonucu yere yığılan E.K'yi mesai arkadaşları sedyeyle fakültenin karşısında bulunan Amasya Üniversitesi Sabuncuoğlu Şerefeddin Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne kaldırmıştı.

Doktoru darbettiği iddia edilen Prof. Dr. Hamit Serdar Başbuğ, anlatılanların gerçeği yansıtmadığını savunmuş ancak böyle bir olay yaşandığı için çok üzgün olduğunu belirtmişti. Kamuoyundan özür dileyen Başbuğ, "Doktora şiddetin bu kadar ayyuka çıktığı bir dönemde doktorların kendi arasında bu şekilde bir kavga olması da tabii ki hoş değil. Ben bunu önemsiyorum. Böyle bir şey oldu. Bir kaza gibi düşünmek lazım. Kendisine de geçmiş olsun." açıklamasında bulunmuştu.

Amasya Valisi Mustafa Masatlı da konuyla ilgili soruşturma başlattıklarını açıklamıştı.

Öte yandan, soruşturma kapsamında üniversitedeki akademik görevine devam edecek olan Prof. Dr. Hamit Serdar Başbuğ'un, hastanedeki muayene görevinin ise askıya alındığı öğrenildi.

Yorumlar (4)
Emre 2 ay önce
Bu doktorun doçentlik ve profluk jürileri iyi araştırılmalı bence. Kimler sayesinde yükseldiği ortaya konulmalı. Mal varlığınada bakılmalı !!!
Salim 2 ay önce
Muayeneden el çektirmek de ne demek?Hiç kimsenin böyle bir yetkisi yok.Açığa alınırsa akademik yetkileri de geçici olarak elinden alınır.Bu haberi yeniden yazın ve doğru yazın.
Müfettiş 2 ay önce
Türkiyede kalp damar, kardiyoloji, beyin cerrahi, ortopedi, genel cerrahi, kbb, plastik cerrahi doktorlarının mal varlıkları incelenmelidir. Bu branşlarda ameliyatlarda kullandıkları tıbbi malzemelerden doktorlara firmalarca komisyonlar ödenmektedir. Bu komisyonlar nedeniyle gereksiz ameliyatlar yapılmakta, ameliyatlarda gereksiz yere fazladan malzemeler fatura edilmektedir. Müfettişlerce kesilen cezalar mahkemeler tarafından “bilirkişi” kararıyla aklanmaktadır. Bilirkişilerde aynı şekilde yollarını buldukları için birbirlerini ele vermemektedirler. Lüzumsuz yere ameliyat olan hastalar, gereksiz malzeme fatura edilmesi nedeniyle sgk (dolaylı olarak hazine) zarar görmektedir.
Bu çarkı bozacak babayiğitler aranmaktadır. Etik çalışan hekimlerimizde yok değil. Allah razı olsun onlardan. Ama diğerlerinin gözünün yaşına bakılmamalıdır. Zaten devlet memurlarının gelirleri kayıt altında. Devlet istese tek tek tespit edebilir bu komisyoncu doktorları. Allah hepimizi komisyoncu doktorların eline düşmekten korusun. Rabbim hepimize etik çalışan dürüst ahlaklı doktorlar nasip etsin.
saglıkçı 2 ay önce
doktorlar hergün saldırıya uğruyor. bu kavğa haberi kadar takipçi olmuyorsunuz. neden acaba
24
açık
Günün Anketi Tümü
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?