Cumhurbaşkanı Berat Albayrak'ın İstifasını Kabul Etti! (Güncellendi)

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı tarafından 27 saat sonra yapılan açıklamada ''Berat Albayrak'ın görevden af talebi kabul edilmiştir'' denildi.

Gündem 09.11.2020, 22:30 10.11.2020, 00:14 Güler Sağlam
Cumhurbaşkanı Berat Albayrak'ın İstifasını Kabul Etti! (Güncellendi)

3 Bakanlık birbirinden ayrılıyor, kabine değişikliği Çarşamba'ya kalabilir

Kulislerde yer alan bilgiye göre, Hazine ve Maliye Bakanlığı, Kültür ve Turizm bakanlığı, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlıkları birbirinden ayrılıyor. Buna dair kararnameler ile mini kabine değişikliğinin Çarşamba günü yapılacağı belirtiliyor.

AK Parti sözcüsü Ömer Çelik, Berat Albayrak'ın istifa süreci ile ilgili bugün yaptığı açıklamada, "Zaten gündemi hepimiz takip ediyoruz. Göreve getirme, görevden alma, yetkilendirme, yetkisini alma Cumhurbaşkanlığı makamının takdirindedir. Sayın Cumhurbaşkanımız, kendi takdirlerinde olan bu konuyu uygun gördüğü şekilde kamuoyuyla paylaşacaktır" dedi.

Çelik'in bu açıklamasından sonra Cumhırbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın bu konuda ne zaman konuşacağı merak edilmeye başlandı.

Independent Türkçe'nin ulaştığı kaynaklar, bazı bakanlıklarda birleşme ve ayrılma kararnamesi hazırlandığından kabine değişikliği çarşamba gününe kalacağını bildirdi.

Kaynaklara göre, Hazine ve Maliye Bakanlığı birbirinden ayrılıyor.

Ticaret Bakanlığı bünyesinde bulunan, "Dış Ticaret Kurumu" Hazine Bakanlığı bünyesine katılacak.

Ayrılması beklenen bir diğer bakanlık ise Kültür ve Turizm Bakanlığı. Bakanlık Kültür ve Turizm olarak ikiye ayrılacak.

Aile ve Çalışma Bakanlığı'nın ikiye ayrılacağı Independent Türkçe'nin ulaştığı bir diğer bilgi.

Çarşamba günü kararnamelerin hazır olması be değişikliklerin tamamlanması ile birlikte yeni kabine kamuoyuna ilan edilecek.Yeni kabinede Berat Albayrak'a hiç bir görev verilmeyeceği ifade edilirken, Turizm Bakanlığı için ise Menderes Türel ismine sıcak bakıldığı belirtiliyor

Haberin Geçmişi

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'dan dün akşam saatlerinde gelen beklenmedik istifa kararı açıklanmasının ardından Türk halkı dünden beri istifanın ne zaman resmiyet kazanacağı merak konusu oldu. Vatandaşlar dün geceden beri Berat Albayrak yada Cumhurbaşkanlığı kanadından gelecek son dakika açıklamasını beklerken az önce Habertürk'de yayınlanan para gündem programında konuşan Metehan Demir, Albayrak'ın istifasının netleşeceği saati açıkladı.

Berat Albayrak'ın istifasıyla ilgili 17 saat sonra İletişim Başkanlığı açıklama 

Berat Albayrak'ın istifa kararının ardından sessizliğini koruyan Cumhurbaşkanlığı tarafından açıklama yapılacağı duyuruldu.

Konuya ilişkin İletişim Başkanlığı tarafından açıklama yapılacağı duyuruldu. 

AYRINTILAR GELİYOR - HABER GÜNCELLENECEK

Cumhurbaşkanlığı hükumet sisteminin ilk Hazine ve Maliye Bakanı olan Berat Albayrak'ın Instagram üzerinden istifasının ardından durumunun netleşeceği saati gazeteci Metehan Demir açıkladı. Habertürk'te konuşan Demir "İstifa kesin" dedi ve kendisine gelen mesajı aktardı. 

Albayrak mesajında, "Yaklaşık beş yıldır sürdürdüğüm bakanlık görevime sağlık sorunlarım nedeniyle artık devam edememe karar aldım." dedi.

Berat Albayrak'ın bu sürpriz istifası ile eşzamanlı olarak Twitter hesabını da silmesi dikkat çekti. Bu gelişme üzerine Albayrak'ın sosyal medya hesaplarının bilgisayar korsanları tarafından "hacklenmiş" olabileceği ihtimali gündeme geldi.

Ancak saatler boyunca istifaya ilişkin hiçbir resmi yalanlama yapılmadı ve Albayrak'ın Instagam'da yaptığı istifa duyurusunun gerçek olduğu görüşü ağır bastı.

TIKLAYIN

Konuya ilişkin Habertürk'te yayınlanan Para Gündem programında değerlendirmelerde bulunan gazeteci Metehan Demir, istifa kararının kesin olduğunu vurguladı.

İşte Demir'in çarpıcı açıklamalarından öne çıkanlar;

"TEPKİSİNİ AÇIKÇA ORTAYA KOYDU"

"Dün akşam gerçekten çok büyük dalgalanmalar yaşandı. Zaman zaman sosyal medya hesaplarının hacklenmesi oluyor. Vatandaşlar, 'Bu da öyle mi?' gibi düşünerek bekleyiş sürecine girdi. Twitter adresinde de sıkıntı oldu.

Ama Instagram açıklamasına bakıldığında satır aralarına çok köşeli, kinayeli, sitemkar ifadeler var.

Şimdi mesela; "Yaklaşık 5 yıldır sürdürdüğüm görevime sağlık sorunları nedeniyle devam edememe kararı aldım" ifadelerinin ardından "Sağlık sorunu yoktu" sorgulaması başladı.

Sonrasında birkaç cümle var. Sitemkarlığını çok üst seviyede... Tepkisini açıkça ortaya koyduğu net.

"Aileme zaman ayırıcağım" dedikten sonra sayın Cumhurbaşkanı'na atıfları var. Fakat şu bölümü çok kritik; "5 yıllık süre boyunca yakın arkadaşlarıma teşekkürler nokta" diyor. "Çokça hakkım geçmiştir, haklarını helal etsinler", "At izi it izine karıştı, vatandaşlardan rabbim razı olsun" ifadesi aslında kendisinin tepkisini de ortaya koyuyor.

"NACİ AĞBAL SONRASI BU TİP BİR İSTİFA BEKLENİYORDU"

Zamanlama açısından bakıldığında Naci Ağbal'ın Merkez Bankası Başkanlığına atanması sonrasında, ikili arasında gerginlik olduğu iddia edildiği için bu tip bir istifanın gelmesi de beklenen bir gelişme olarak konuşuluyordu.

Geçmişte Sayın Ağbal'ın da daha keskin bir göreve getirileceği konuşulmuştu ama böyle bir tercihte bulunulmadı. Albayrak görevine devam etti. Onun sonrasında bu iddialar hep konuşuldu. İçeride çok güçlü bir ekibi var Albayrak'ın. Ağbal'ın da var başka gruplar da var. Bu gruplar arasında bir çekişme olduğu çok sık konuşuldu.

Merkez Bankası Başkanı'nın Erdoğan tarafından atandığı çok net. Albayrak'a rağmen...

"AĞBAL'IN AÇIKLAMASI ÇOK ANLAMLI"

Ağbal'ın "Ben geldim" anlamında erken saatlerde açıklama yapması da zamanlama açısından çok önemli.

Şimdi, "Maliye Bakanı kim olur kim olmaz" tartışmaları var. Bir sürü isimden bahsediliyor. Mehmet Şimşek, Ersin Özince deniyor. Birçok isim var.

Ancak şurası bir gerçek ki, Ağbal'ın ataması üzerinden gelecek ismi düşünmemiz gerekiyor. Beraber çalışabileceği, rakip olmayacağı, Ağbal'ın da gölgesinde olmayacağı bir tablo oluşması gerekiyor.

Ağbal, Albayrak'ın gölgesi altındaydı. Şimdi rahat çalışacağı bir ortam sağlanacaktır. Tablo çok karışık. Soylu'nun istifa sürecinde 2 saat içinde süreç bitmişti. İçeride ikna çlaışmalarının tablonun ne şekilde devam ettirileceğini görüşülüyor olabilir.

"İSTİFA HABERİ KESİN..."

İstifa kesin. Çünkü siyasetin içinde önemli isimler kalmasını da istiyor. AK Parti içinde siyasetin merkezinde olduğunu bildiğimiz isimlerin gitmemesi yönündeki açıklamalarına baktığımızda istifanın kesin olduğunu görüyoruz.

Artık bu saatten sonra çok uzadığı için, Ağbal'ın sabah yaptığı açıklama belirleyici. Bu açıklama istifanın geri dönmeyeceği şeklinde değerlendirilebilir.

Normal bir açıklama ama kritik saatlerde yapması çok anlamlı...

"İSTİFA KARARI ÖĞLEDEN SONRA NETLEŞECEK"

Az önce bir mesaj geldi, Berat Albayrak'ın durumunun öğleden sonra netleşeceğini öğrendim.

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (1)
semseddin 3 ay önce
bakara makara diyen yorumcu değil miydi bu?
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?