CHP Yabancı Uyruklu Doktorlara Ödenen Paranın Peşine Düştü

'Yersiz ödeme' yapıldığı gerekçesiyle 3 yabancı uyruklu asistan doktora ödenen toplam 189 bin 990 lira 17 kuruşun geri istendiğini aktaran Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekili Ayhan Barut, "Doktorların talebi olmamasına rağmen ödenen ücretlerin geri istenmesi düşündürücüdür" diyerek Sağlık Bakanı Koca'yı konuya müdahil olmaya çağırdı.

Gündem 21.06.2021, 10:43 22.06.2021, 09:48 Güler Sağlam
CHP Yabancı Uyruklu Doktorlara Ödenen Paranın Peşine Düştü

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekili Ayhan Barut, Adana'daki bir kamu hastanesinde uzmanlık eğitimi alan 3 yabancı uyruklu asistan hekime yapılan ödemelerin faiziyle geri istenmesine tepki gösterdi. '

'Yersiz ödeme' yapıldığı gerekçesiyle 3 yabancı uyruklu asistan doktora ödenen toplam 189 bin 990 lira 17 kuruşun geri istendiğini aktaran Barut, emektar asistan hekimlere yönelik bu tutumu kınadı.

"KAMUOYU AÇIKLAMA BEKLİYOR"

Yabancı uyruklu asistan hekimler A.P., K.P. ve Y.Ö.'nin büyük bir mağduriyet yaşadığını anlatan CHP Adana Milletvekili Ayhan Barut, "Uzmanlık eğitimi alırken aynı zamanda hastanede fiili olarak çalışan doktorlar, maddi durumu el vermediği için geri istenen bu parayı ödeyemedi. Doktor arkadaşları kendi aralarında para toplamak üzere harekete geçti. Emeklerinin karşılığını almayı bırakın, bir de aldıkları paralar geri istenen Adana’daki yabancı uyruklu doktorların dışında Türkiye’de başka illerde de bu tür yanlışlıklar yapılıp yapılmadığı kamuoyuna açıklanmalıdır. Hem eğitim alan hem de hasta bakan doktorlar kendi hataları olmamasına rağmen şimdi haciz ya da cezaevi kıskacında ne yapacağını bilemez halde" dedi.

BAKAN FAHRETTİN KOCA'YA ÇAĞRI

Yabancı uyruklu asistan doktorların nöbet ödemesi dışında herhangi bir ücret almadığına işaret eden Barut, "Sağlık Bakanlığı, 2 yıldan bu yana iyi niyet gösterisi olarak söz konusu doktorlara kanunen bir takım ödemeler yapmış. Ancak görüyoruz ki yine kanunen ödediği paraları geri istiyor. Doktorların talebi olmamasına rağmen ödenen ücretlerin geri istenmesi düşündürücüdür. Adana’daki olay gibi ülkemizin diğer illerinde de bu tür hadiseler yaşandığını biliyoruz. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca bu duruma müdahil olmalıdır" diye konuştu.

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (2)
hemşire 2 ay önce
bizim doktorlarımız sadece yabancı doktorlar yemiyor normal doktorlar da yiyor. Öellikle covid ek ödemesinde 20bin alırlarken bize reva görülen 200-300 tl haksızlık
doktor bakanlığı 2 ay önce
doktorlara ödenen rakamlara bakın. hemşire ve sağlık çalışanlarına hakkını vermediler. doktor bakanlığı
27
açık
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?