PERSONEL SAĞLIĞIN YENİ TWİTTER HESABINI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ.

Çalışma Bakanlığı EYT İçin Takvimi Netleştiriyor: 5 Farklı Model

Kısa adı EYT olan emeklilikte yaşa takılanlara yönelik Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı kolları sıvadı. EYT çalışmasıyla ilgili takvimin de netleşmeye başladığı öğrenildi. Peki EYT kimleri kapsıyor, EYT nedir ve ne zaman çıkacak?

Gündem 16.07.2022, 12:22 16.07.2022, 14:03 Cansu Polat
Çalışma Bakanlığı EYT İçin Takvimi Netleştiriyor: 5 Farklı Model

EYT ile Çalışma Ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı bünyesinde komisyonun kurulduğu, öngörülen düzenleme ile ilgili yapılan çalışmalarda takvimin netleşmeye başladı öğrenildi.

Finlandiya ve Danimarka modeli üzerinde durulduğu belirtilirken Çalışma Bakanlığının hedefinin Türkiye modelini oluşturmak olduğu konuşuluyor.

5 farklı modelin ele alındığı çalışmalarda prim ve gün sayısının kriter alınması amaçlanan 1. Modelde önceliğin emeklilik kısmına verildiği belirtilirken pirim, yıl ve yıpranmaya dayalı masada 5 farklı modelini yer aldığı öğrenildi.

Kadın 50 Erkek 55 Yaşında

Prim gün sayısı 3600 gün olan bir kadın çalışanın 50 yaşında, erkek çalışanın ise 55 yaşında emekli olabilmesi değerlendiriliyor.

Bir diğer formül değilse sigorta türüne bakılarak yaş kriteri alınmadan sigortaya göre emeklilik hakkının tanımlanması öngörülüyor.

3. formül olarak kademeli emeklilik üzerinde çalışma yapan Bakanlık, Almanya modeli olarak bilinen kademeli emeklilik için yaş kriteri karşısında %2 kesintili emeklilik maaşının bağlanması seçeneğini de değerlendiriyor. Kulislere yansıyan bilgilere göre kademeli emeklilik seçeneğinin masadaki en güçlü formüllerden biri olduğu vurgulandı.

4. formül de ise prim gün tamamlama esası yer alıyor. Bu yöntem sonucunda eksik günler tamamlanarak emeklilik öngörülüyor.

Finlandiya modeli olarak bilinen 5. formülde ise Almanya modelinde olduğu gibi emekliliğe kadar maaş kesintisi sürerken emeklilik yaşına gelindiğinde ise şartların normale dönmesi öngörülüyor.

Akşam Gazetesinin EYT ile ilgili yaptığı haberde ise; Bakanlığın sürdürdüğü çalışmaların aralık ayına kadar tamamlanarak yol haritasının kamuoyuyla paylaşılacağı öğrenildi. 2023’ün Ocak ayında ise EYT yasal düzenlemesinin meclisten geçirilerek yasallaştırılması öngörülüyor.

Yorumlar (3)
Memur 1 ay önce
Bütün bunlar sadece 1999 öncesi sigorta girisi olanları kapsiyor değil mi
SAYIN BAKAN AKP Yİ BİTİRMEYE AND İÇMİŞ 4 hafta önce
YARDIMCI HİZMETLER OLARAK KİME HANGİ SEBEPLE OY VERLİM BİRİSİ ÇIKSIN SÖYLESİN ALLAH AŞKINA.TAŞERONA,YANDAŞA MÜDÜRLÜK,MÜBAŞİRE SINIF ATLAMA VAR.YHSNA BELEDİYE KÖFTESİ.RECEP AKDAĞ KADROLU MÜDÜRLERİ KIZAĞA ÇEKTİ UZMAN YAPTI YANDAŞLARTINI HİÇ BİR ÖLÇME DEĞERLENDİRMEYE TABİ TUTMADAN BELEŞ MÜDÜR YAPTI.SINAV KAZANAN 2351 VHKİYE SINAVLA KAZANDIĞI KADROYU VERMEDİ 9 YILDIR MAĞDUR ETTİ.YİNE ADALET BAKANI ABDUL HAMİT GÜL MÜBAŞİRLERİ SINIF ATLATTI GİTTİ.YA MHP TÜM YHS BİTİRDİĞİ OKULA GÖRE TEKNİK VE GİH SINIFINA ATANACAK DEDİ SEÇİM BEYANNAMESİNE KOYDU UNUTTU.BİZ YHS,2351 VHKİ OLARAK CUMHUR İTTİFAKINA NİYE OY VERELİM ,NİYE SANDIK BAŞINA GİDELİM HAKSIZMIYIZ.BİZİM YAŞAM HAKKIMIZ YOKSA BİZDENDE OY YOK.
44 3 hafta önce
KABİNENİN EN ADİL VE KARARLI BAKANI SAYIN FAHRETTİN KOCA BEYE SORMAK İSTERİM.SAĞLIK SEN SİZE YARDIMCI HİZMETLER SINIFINI SINIF ATLATALIM TALEBİYLE GELMİŞ SİZDE BEN SINAVSIZ SINIF ATLATMAM DEMİŞSİNİZ.İYİ GÜZELDE SAĞLIKTA 2351 VHKİ SINAV KAZANDIĞI HALDE ATANMADI 9 YILDIR MAĞDUR.TAŞERONA BELEŞ KADRO VERDİNİZ,MÜDÜRLERİ HANGİ SINAVA TABİ TUTUP ÖLÇME DEĞERLENDİRME YAPIYORSUNUZ HİÇ.ÜLKENİN ADALET BAKANI BİLE MÜBAŞİRLERİ SINAVSIZ SINIF ATLATTI GİTTİ.ANAYASANIN EŞİTLİK İLKESİ NANAY BU NASIL BİR KABİNE BU NASIL HÜKÜMET ALLAH AŞKINA KIYAMET BİZİM BAŞIMIZDAMI?ONDAN SONRADA KALKIP HAK ,HUKUK,ADALET DİYECEKSİNİZ BİZLERDENDE OY BEKLEYECEKSİNİZ.SİZE OY VERDİĞİM İÇİN ELLERİM KIRILSAYDI SİZE OY VERMESEYDİM.AMA 2023 E AZ KALDI SINAV KAZANIP ATANMAYAN 2351 VHKİDEN BİRİ ALLAHA HAVALE EDİYORUZ.
30
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?